Ana Sayfa Haberler Türk Şirketi Blesh, Dünyaya Açılıyor

Türk Şirketi Blesh, Dünyaya Açılıyor

blesh_globaltechmagazineGeçtiğimiz yıl kurulan ve henüz bir yaşında olan Türk mobil teknoloji şirketi Blesh, iBeacon teknolojisi üzerine geliştirdiği ürün ve Ar-Ge çözümleriyle Türkiye’de önde gelen marka ve şirketlere lider rolüyle danışmanlık ve hizmet sunuyor. 33 ilde 30’u aşkın AVM; mağaza, restoran ve şube gibi 2000’den fazla noktada 3000’i aşkın iBeacon cihazı ile iş ortaklarına anlık konum bazlı iletişim ve pazarlama yapma imkanı sağlıyor.

Blesh’in çözümlerini kullanan markalar mobil uygulamaları üzerinden tüketicilerin akıllı telefonlarına kampanya mesajları yollayarak satış ve karlılıklarını artırabiliyor. Ayrıca, iBeacon cihazları ile sürekli etkileşimde olan Blesh’in yazılım çözümü, tüketicilerin mağaza içindeki gezinti rotasını ve sürelerini belirleyerek ortaya koyduğu verilerle iş geliştirme ve strateji oluşturma noktasında şirketlere önemli kazanımlar sunuyor.

Bluetooth teknolojisinde uzmanlık sağlayan ve iBeacon cihaz üretimi ve mobil yazılımları alanında çalışmalar yürüten Blesh, Türkiye’deki ilk Apple onaylı iBeacon teknoloji sağlayıcısı olarak dikkat çekiyor. Blesh’in kurucuları olan Devrim Sönmez, Uğur Gökdere ve Selçuk Kızılkaya, Blesh’in global bir şirket olmasını hedefliyor.

Turgut Gürsoy, Ali Sabancı, Emre Berkin ve Kemal Cılız da Blesh’e Yatırım Yaptı

Blesh’e kuruluş sürecinde inanan ve ilk yatırımcı olarak destek olan Turgut Gürsoy’un ardından, Ali Sabancı liderliğindeki ve aralarında Emre Berkin ile Kemal Cılız’ın da bulunduğu yeni melek yatırımcılar destek verdi. Bu önemli isimlerin katkısı ile Blesh global arenada gücünü artırarak iBeacon alanında dünyaya teknoloji ihraç edecek.

Silikon Vadisi’ne Davet Edilen Blesh, Bluetooth SIG’nin Çözüm Ortağı Oldu

Bluetooth 4.0 teknolojisinin duyurulmasından hemen sonra kurulan ve global bir vizyon ortaya koyan Blesh, DenizBank için geliştirdiği ve fastPay mobil cüzdan uygulamasıyla kapalı alanlarda ödeme imkanı sunan çözümü ile Amerika’ya Silikon Vadisi’ne davet edildi. Bluetooth Special Interest Group’un (Bluetooth SIG) düzenlediği Bluetooth World etkinliğine katılan Blesh, Bluetooth SIG Commitee’ye dahil oldu.

Türkiye’nin Gıda, Bankacılık ve Teknoloji Devlerinden iBeacon’a Büyük İlgi

Blesh’in sunduğu iBeacon çözümleri odağında işbirliği yaptığı markalar arasında Hürriyet, DenizBank, Tanı, Koçtaş, Garanti Bankası, Migros, Samsung, Simit Sarayı, İddaa, fastPay, Gloria Jean’s Coffee, Caffé Nero ve Mekanist gibi çok sayıda önemli şirket yer alıyor. Şirketlere özel çözümler geliştiren Blesh’in iddiası daha karlı şirket operasyonlarına katkı sağlamak.

Mağazaların İçinde Akıllı Telefonlar ve Tabletlerden Ödeme Artacak

Kısa bir süre önce Apple tarafından duyurulan ve mobil ödeme konusunda yeni bir dönem başlatan Apple Pay teknolojisini iBeacon teknolojisiyle ABD’de çalıştırma başarısını da gösteren Blesh, iBeacon aracılığıyla kendilerine ulaşan bildirimler üzerinden tüketicileri ödeme yapmaları için gerekli mobil ödeme yazılımına (Passbook) yönlendirecek. Böylece tüketicilerin anlık haberdar oldukları indirim gibi kampanyalar, satışa daha hızlı dönüşecek. Bu noktada Blesh, mevcut teknolojinin kasa entegrasyonları üzerinde de çalışıyor.

2015 Yılında Beacon Teknolojisi Dünyada Etkisini Artıracak

Beacon teknolojisi 2015 yılında deneme sürecinden çıkarak zincir mağazalar başta olmak üzere pek çok marka tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Businesss Insider’ın raporuna göre; 2015 yılında BLE (Bluetooth Low Energy) uyumlu cihaz sayısı 1 milyarı aşacak önümüzdeki 5 yıl içinde Beacon sektörü %287 büyüyecek. 2018 yılında, 3,5 milyon adedi perakendeciler tarafından kullanılan toplan 4,5 milyon adet Beacon cihazı olacak.

Blesh Apple Watch ve Gear 2 için Ürün Geliştirecek

Giyilebilir teknolojilerin hayatımıza girmeye başlamasıyla bu ürünler üzerinden daha çok iletişime geçeceğiz. Bunda da lokasyon bazlı iletişimin rolü büyük olacak. Blesh bu konuda da liderlik yapabilmek adına yeni ürünlerle ilgili araştırma yapan ve uygulama geliştiren bir ekip kurdu ve bu ekip, Samsung Gear 2 üzerindeki çalışmalarının yanısıra önümüzdeki sene çıkacak Apple Watch ve Gear S için de araştırmalara başladı.

Google iBeacon’a Rakip Physical Web’i Duyurdu, Blesh Ekibi Harekete Geçti

Google’ın yeni duyurduğu ve iBeacon’a cevap olarak nitelendirilen Physical Web için de Blesh ekibi yurtdışındaki partnerleriyle çalışmaya başladı. Her ne kadar ilk aşamada Apple teknolojisini duyursa da mobil dünyada Android’in yaygın olarak kullanılması da pazardaki dinamikleri her an değiştirebilecek güçte gözüküyor. Bu noktada Blesh, lider rolünü sürdürmek için Physical Web üzerine de odaklanıyor.