Salı, Şubat 27, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Samsung NX1’e Ödül Yağmuru

samsung_globaltechmagazineKasım ayı itibariyle Türkiye pazarına sunulan, Samsung’un profesyoneller için son teknoloji ile tasarladığı profesyonel fotoğraf makinesi NX1; birçok farklı ülkede birbirinden prestijli ödüllere layık görüldü. Tüketici Elektroniği Birliği (Consumer Electronics Association® – CEA) tarafından her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük tüketici teknolojileri fuarı olan CES, 2015 Yenilikçilik Ödülleri kapsamında NX1’a En İyi Kamera ödülünü verdi. İngiltere’nin  saygın bağımsız test yayınlarından Reviewed.com tarafından yapılan detaylı incelemelerde ise Samsung NX1 sergilediği mükemmel performansı ile göz doldurdu. 9.6 puanlık test skoru ile yılın en iyi ürünü olarak seçildi. Yaklaşık 700.000 tirajı ile Almanya’nın en çok satan saygın teknoloji dergilerinden Computer Bild Dergisi tarafından ise Photokina’nın sistem kameraları alanında en iyi ürünü olarak ödüllendirildi.

CES 2015 Yenilikçilik Ödülleri için NX1; 29 farklı kategoride CES Yenilikçilik programına dahil edilen en yeni tüketici elektroniği ürünleri, bağımsız endüstriyel tasarımcılardan, mühendislerden ve medya mensuplarından oluşan, üstün tasarım ve mühendislik özelliklerini ödüllendirmeyi amaçlayan seçkin bir jüri tarafından değerlendirildi.

Yaptıkları testler ile global çapta geçerlilik gören Reviewed.com ise en doğru bilgiyi sunabilmek adına özel olarak oluşturdukları stüdyolarda farklı ekipmanlarla NX1’i inceledi. Yapılan incelemeler sonucunda Reviewed.com’da yayınlanan makalede, Samsung NX1’ın değiştirilebilir lensli makineler arasında özellikle öne çıktığı belirtiliyor. NX1’ın sadece Samsung’un şu ana kadar ürettiği en iyi makine olmakla kalmayıp, aynı zamanda bu fiyat aralığında satın alınabilinecek en iyi fotoğraf makinesi olduğununa dikkat çekiliyor.

Benzersiz hız ve keskinliğe ödül yağmuru

NX1’in son derece güçlü ve hızlı olan yeni DRIMe V Image Processor görüntü işlemcisi, üstün renk üretimi ve gürültü azaltma özelliğiyle öne çıkıyor. Ürün, profesyonel görüntüleme hızını güçlü çekirdeklerle sağlıyor. İleri teknoloji ürünü NX1 ayrıca, harici herhangi bir donanıma gerek olmaksızın 4K UHD video kayıt desteği sunuyor.

Samsung’un yeni 205 Faz Algılama noktalı NX Auto Focus (AF) System III otomatik odaklama sistemi; hızı, çevikliği ve odaklama yeteneği ile profesyonel fotoğrafçılığın sınırlarını yeniden tanımlıyor. En özel anlar göz açıp kapayana kadar geçse de NX1’in birinci sınıf AF hızı (0,055 san) bu anları yakalayıp, yıllarca bütün detaylarıyla hatırlamanızı sağlıyor. Ayrıca sektörde lider konumda olan 15FPS kesintisiz çekim özelliği, NX1 kullanıcılarının hareketli nesneleri kesintisiz olarak izlemelerini ve çekmelerini sağlıyor.

Geniş Faz Algılama, aynı zamanda NX1’in, kadrajın neresinde olursa olsun bütün nesneleri içgüdüsel olarak takip edebilmesi anlamına geliyor. Fotoğrafçılar enstantaneleri tekrar etmeye gerek kalmadan en hızlı anları bile yakalayabiliyor. Bu teknoloji özellikle video meraklıları için ideal. NX1 film çekimi sırasında da Faz Algılamalı AF olanağı sağlıyor, böylece ortaya sağlam ve sarsıntısız görüntüler çıkıyor.

NX1’in hareketli sahneleri yakalamadaki ustalığı, görüntüyü otomatik olarak en doğru anda çeken yeni akıllı Samsung Auto Shot (SAS) özelliği ile daha da artıyor. NX1’in yeni DRIMe V işlemcisi sayesinde ileri donanım algoritmaları, yüksek hızlı hareketleri tanıyabiliyor ve deklanşör gecikmesini gerçek zamanlı hale getiriyor.

Yakalaması en zor anları bile kaçırmayın

NX1’de ayrıca, yeni geliştirilen ve mikro lens cihazıyla Back Side Illumination (Arka Alan Aydınlatma-BSI) özelliğine sahip 28MP APS-C Sensör yer alıyor. Sıradan CMOS sensörleriyle karşılaştırıldığında BSI, lens ile sensörler arasındaki yolu açık tutarak, her piksele daha fazla ışık ulaşmasını sağlıyor ve böylece gürültüyü daha etkin şekilde azaltarak sinyal gürültü oranının düşmesini sağlıyor. Bunun sonucunda NX1 kullanıcıları loş ışıkta bile asla mükemmelden vazgeçmek zorunda kalmıyor.

NX1, ISO 100-25600 ve 51200’e geliştirilmiş ISO destekliyor ve karanlık ortamlarda bile iyi ışık almış, az gürültülü görüntüler yakalamanızı sağlıyor. Ayrıca özellikle NX1 için tasarlanan yeni teknoloji sayesinde fotoğraf makinelerinin ürettiği ve çıplak gözle görülemeyen belirsiz gürültü ortadan kaldırılabiliyor.

NX1, HEVC Codec’li 4K ve Ultra HD (UHD) video’yu destekliyor ve hareket yakalamada daha fazla esneklik sağlıyor. UHD, Full HD’den dört kat daha yüksek çözünürlüğe sahip ve bu NX1’de çekilen videoların pürüzsüz ve etkileyici kalitesine yansıyor. Mevcut en ileri küçültme teknolojisi olan HEVC Codec (H.265) NX1’in içinde yer alıyor. Bu teknoloji sayesinde video filmler daha verimli biçimde saklanıyor, yüksek kaliteli videolar kaliteden ödün verilmeden yarı boyutuna ve H.264’lik bit hızına küçültülüyor. 4K filmlerin kurgusu için dönüştürme yazılımı da eklenen NX1, post-prodüksiyon ihtiyaçları için de ideal.

Klasik tasarım ve üstün kullanım kolaylığı

NX1’in son derece dayanıklı magnezyum alaşımlı gövdesi deneyimli fotoğrafçıların alışık olduğu sağlam ve güçlü tutuş hissini sunuyor. Daha fazla seçenek arayanlar (ayrı satılan) özel tasarlanmış dikey tutuş aksesuarını da edinebilirler. Bu aksesuar, daha büyük bir pilin kullanılmasını sağlarken, dikey ve yatay çekimlerin de daha kolay yapılmasını sağlıyor. NX1, üretiminde kullanılan kauçuk contalar ve bağlantı yerleri sayesinde toz ve su sıçramalarına karşı dayanıklı ve dış çekim koşulları için de uygunbir gövdeye sahip.

Elektronik Vizör (EVF) 2,36 milyon noktaya sahip XGA OLED ekrandan oluşuyor ve kullanıcılara son derece canlı ve insanı sarmalayan bir göz hissiyatında çekim deneyimi yaşatıyor. NX1’in EVF’yi destekleyen DRIMe V görüntü işlemcisi, deklanşör gecikme süresini 0,005 saniyeye indiriyor. Böylece EVF çekilen sahneyi neredeyse hiç gecikme olmadan, gerçek zamanlı olarak yansıtıyor.

Dokunmatik 3 inç FVGA Super AMOLED ekran parlak ve doğal bir aydınlatmaya sahip. Üzerinde LCD panel bulunan tek kompakt kamera sistemi olan NX1’in UI senkronize durum ekran penceresi, çekim hızı ve pil durumu gibi birçok gelişmiş fotoğraf makinesi ayarını gösteriyor. Böylece fotoğraf makinesi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kumanda edilebiliyor.

Bağlanabilirlikte sektör lideri

Wi-Fi özelliği bulunan NX1 en hızlı ve ileri bağlanabilirlik özelliklerine ek olarak, kablosuz yayın üzerinden kullanıcıların UHD TV’de 4K filmler izlemesini mümkün kılıyor. Olağanüstü veri aktarım hızıyla kullanıcılar, herhangi bir gecikme olmadan, hem büyük fotoğrafları hem de Full HD videoları aktarabiliyor. Ayrıca NX1 dünyanın ilk Bluetooth desteğine sahip fotoğraf makinesi olma özelliğine sahip.

Yeni çok amaçlı NX lens

Yeni 50-150mm 2,8 S ED OIS lens, NX1’le mükemmel uyum içinde çalışan profesyonel bir telefoto lensi. Ultra hızlı F2,8 diyafram açıklığı ve 35 mm’ye denk gelen 77-231 mm odak aralığı ile bu çok amaçlı S-serisi lens; spor, yaban hayatı ve portre çekimi gibi farklı senaryolar için ideal. Ek özellikler arasında 4,5 duruşa kadar (orta aralıkta, CIPA standardına göre) Advanced Multi-Axis Optical Image Stabilization (İleri Çok Eksenli Optik Görüntü Sabitleme – OIS) sistemi, Samsung Ultra Precise Stepping Motor (UPSM) ve Samsung Hyper Shield (SHS) tarafından sağlanan, toz ve su sıçramalarına karşı dayanıklılık da yer alıyor.

Teknoloji Makaleleri