Cuma, Şubat 23, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

KOBİ’ler E-Ticaret Satışlarını % 30 Artırdı

ideasoft_logoE-ticaret yazılımı sektöründe 10 yıldır hizmet veren IdeaSoft tarafından 5000 e-ticaret şirketinin verileri kapsamında yapılan analizler odağında hazırlanan 2014 yılı Türkiye KOBİ E-Ticaret Raporu açıklandı. KOBİ’lerin e-ticarette geldiği noktayı ortaya koyan rapora göre, KOBİ’ler 2014 yılında önceki yıla oranla satışlarını %30 artırırken, 15 milyon adeti aşkın ürünü online mağazalardan satışa sundu ve 1,5 milyon siparişi tüketiciye teslim etti.

5-6 milyar TL’ye ulaşan e-perakende pazarında, e-ticaret hayatına adım atan KOBİ’lerin payı artık daha da dikkat çekici seviyelere ulaştı. Sunduğu e-ticaret yazılım paketleriyle 10 yıldır her ölçekten şirketin e-ticaret sektöründeki ihtiyaçlarına yanıt veren IdeaSoft, hazırladığı Türkiye KOBİ E-Ticaret Raporu ile e-ticarete adım atan KOBİ’lerin online mağazacılıkta geldiği noktayı ortaya koyuyor.

KOBİ’lerin Yüzü E-Ticaret ile Gülüyor

45 farklı sektörden IdeaSoft altyapısı kullanan 5000 e-ticaret sitesi üzerinde yapılan analizlere göre, e-ticarete yatırım yapmış ve bu alanda çalışmalarına devam eden KOBİ’ler, 2014 yılında 1,5 milyon sipariş adedine ulaşarak, 2013 yılına oranla satışlarını %30 artırdı.

Rapora dahil edilen 5 bin KOBİ’ye ait e-ticaret sitelerinin toplam müşteri sayısı ise 4 milyon sınırını aşarken, online mağazaların 2014 yılında önceki yıla oranla satışlarını %30 artırdığı ortaya çıktı.

E-ticaret Satışlarında Sepet Ortalaması 206 TL

Tüketicilerce verilen siparişlere ilişkin yapılan analizlere göre, 2014 yılında tüketicilerin alışveriş sepeti ortalamasının 206 TL’ye ulaştığı görülüyor. 100 TL altındaki işlemlerde kredi kartı kullanan tüketicilerin yüzde 78’i taksiti tercih etmezken, 100 TL üzeri online alışverişte ise kredi kartı kullananların yüzde 55’i taksitlendirmeyi tercih ediyor.

Siparişlerin yüzde 54’ü Anadolu’dan…

2014’te; tekstil-hazır giyim, tesettür giyim, organik ve doğal ürünler, el yapımı özel ürünler ile elektronik ürünlerin en çok tercih edildiği e-ticarette, siparişler yüzde 54 oranıyla en çok Anadolu’dan veriliyor. Büyük illere baktığımızda ise %29’luk oranla en çok sipariş verilen il olan İstanbul’u, Ankara %8, İzmir %6, Bursa %3 oranıyla takip ediyor.

Profesyonel ve Güven Veren Yaklaşım KOBİ’leri E-ticarette Başarıya Ulaştırıyor

Kredi kartının yanı sıra kapıda ödeme gibi farklı ödeme alternatifleri ve mobil ticaretin de etkisiyle ivme kazanan e-ticaret sayesinde KOBİ’ler kendi ürünleri direkt olarak online ortamda daha fazla tüketiciye ulaştırabiliyor. Tüketiciler ise hem tasarımları hem de sunduğu alışveriş deneyimiyle profesyonel algıladıkları ve iletişim kurabildikleri güven veren online mağazaları tercih ediyorlar. Rapora göre 2014 yılında KOBİ’lerin sahibi olduğu e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayısının da geçtiğimiz yıla göre %25 arttığı görülüyor.

E-Ticaret Pazarı ve KOBİ’lerin Geliri Eğitimlerle Daha da Büyüyecek

10 yıldır Türkiye’de ve 2014’ten itibaren ise Shopio markasıyla yurt dışında e-ticaret yazılımı ihraç ettiklerini belirten IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, “BKM’nin paylaştığı verilere göre Türkiye’deki e-ticaret hacmi 50 milyar TL’ye ulaştı. Vergi ödemeleri ile uçak biletleri gibi harcamaların dahil olmadığı ve müşterilerimizin hizmet alanına giren, e-perakende sektörüne baktığımızda ise 5-6 milyar TL’lik önemli bir hacimden bahsediyoruz. E-ticaret pazarını büyütmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2015 yılı içinde KOBİ’lerin daha fazla satış yapabilmesi için özel eğitimler ve projeler hedefliyoruz. Bu paralelde IdeaSoft müşterilerinin 1 milyar TL’lik satış gelirine ulaşacağını öngörüyoruz. 5000’i aşkın KOBİ’nin gerçek zamanlı verilerinden yola çıkarak hazırladığımı bu rapor eminiz ki hem e-ticaret sektörü hem de bu sektöre girmek isteyen KOBİ’lere büyük motivasyon olacak” dedi.

Teknoloji Makaleleri