Pazar, Mayıs 19, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Müşteri Sayısı 1.1 Milyona Ulaştı

Turkcell_globaltechmagazineTurkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, “2014 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, 686 bini fiber kullanıcısı olmak üzere müşteri sayımızı 1.1 milyona ulaştı” dedi.

Özata, Mersin’de bir otelde gerçekleştirilen Turkcell TV Plus tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Turkcell Superonline’nin, 2010 yılından itibaren Mersin’de gerçekleştirdiği yatırımlarla bin mbps hızında internet hizmetini 120 bine yakın ev ve iş yerinin kapısına kadar ulaştırıldığını söyledi.

Şehrin 745 kilometre fiber ağ ile donatıldığını belirten Özata, “2008 yılında Türkiye’yi geleceğin teknolojisiyle donatmak üzere fiber optik yatırımlarına başladık ve ışık hızında interneti 2 milyon ev ve iş yerinin kapısına kadar getirdik. 2014 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, 686 bini fiber kullanıcısı olmak üzere müşteri sayımız 1.1 milyona ulaştı. Ses müşterisi sayımız da 500 bini geçti” diye konuştu.

Bugüne kadar Türkiye genelinde 2,5 milyar lira Mersin’de ise 80 milyon liraya yakın yatırıma imza attıklarını ifade eden Özata, şöyle konuştu:

“Telekomünikasyon sektöründeki büyüme ve gelişmenin en büyük önemi, diğer sektörlerde de büyümeyi tetiklemesi ve bu şekilde çarpan etkisi yaratmasıdır. Mersin de bir liman şehri olarak ithalat ve ihracatın kalbinin attığı şehirlerimizin başında geliyor. Şehirde 2010 yılından bu yana sunduğumuz ışık hızında internet hizmetiyle hem Mersin’in hem ülkemizin rekabet gücüne katkıda bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu katkımızı ve yatırımlarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 40 bin fiber internet müşterisine ulaştık. Şehirdeki fiber kullanıcılarının aylık ortalama veri tüketimi 46 GB, ortalama hızı ise 26 mbps. Halihazırda Kuzey Mezitli, Güney Mezitli, Yenişehir ve Limonluk’taki cadde ve sokaklarda fiber internet hizmeti sunuyoruz. Mersin’de 27 bin ses müşterisine hizmet veriyoruz.”

Özata, fiber altyapının yarattığı farkla en yüksek teknolojiye sahip ürün ve hizmetleri tüm Türkiye’deki müşterilerinin ayağına götürmek için çalıştıklarını bildirdi.

Fiber internet, ses, kamera, internet güvenliği, eğitim, oyun ve yeni Turkcell TV Plus ürünüyle evlerde iletişim ve eğlence platformu olarak hizmet verdiklerini aktaran Özata, “Dünyada televizyon izleme alışkanlıkları değişti. 2006 yılında televizyon izleyicilerinin yüzde 69’u yayın akışını takip ederken, bu oran 2013 yılında yüzde 32’ye geriledi. Geriye kalan yüzde 68’in ise ‘seç-izle’ seçeneğiyle kontrolü ele aldı” diye konuştu.

Kısa süre önce tanıtımını gerçekleştirdikleri Turkcell TV Plus kutusunun 70 bin evde yerini aldığını vurgulayan Özata, şöyle devam etti:

“Turkcell sinerjisiyle geliştirdiğimiz kişisel televizyon platformu Turkcell TV Plus’ın en önemli özelliği üstün teknolojisiyle geleceğin televizyon izleme deneyimini bugüne taşıması. Turkcell’in güçlü 3G ve Turkcell Superonline’ın fiber altyapısı üzerinden hizmet veren platform sayesinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların yanı sıra TV Plus kutusuyla evlerdeki yerini alıyor. Herhangi bir kanalı 12 saat geriye alma olanağı sunan TV Plus, ayrıca istenilen programı buluta kayıt etme özelliğiyle fark yaratıyor ve gerçek çoklu ekran deneyimiyle televizyon keyfi zaman ve mekana bağımlı olmaktan tamamen kurtuluyor.”

Teknoloji Makaleleri