Perşembe, Şubat 29, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

E-Ticarette Sevgililer Günü Bereketi

ideasoft_logo14 Şubat Sevgililer Günü, online alışverişi de olumlu etkiledi. Satışlar ortalama %26 artarken, toplan satışlarda Anadolu’dan gelen talebin oranı yaklaşık %55 oldu. Kadınlar sevdikleri için en çok tesbih, yüzük ve parfüm alırken, erkekler ise hediye tercihlerinde en çok iç giyim, kozmetik-kişisel bakım ürünleri ve mücevher-takı ürünlerine yöneldiler.

E-ticaret yazılımı sektöründe 10 yıldır hizmet veren IdeaSoft 14 Şubat Sevgililer Günü kapsamında e-ticaret şirketlerinin satış hacimlerini analiz etti. IdeaSoft tarafından 5000 e-ticaret şirketinin verileri kapsamında yapılan analizlere göre; Türkiye genelinde faaliyet gösteren e-ticaret şirketlerinin 1-12 Şubat günleri arasındaki satış hacmi Ocak ayıyla karşılaştırıldığında ortalama %26 artış gösterdi.

Anadolu’dan e-ticaret sitelerine yoğun ilgi

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerden farklı olarak perakende ürün çeşitliliğine ve alternatiflerine hızlı erişimi olmayan Anadolu’dan e-ticaret sitelerine yoğun ilgi oldu. Yapılan analizlere göre Sevgililer Günü alışverişi olarak adlandırılabilecek 1-12 Şubat arasındaki dönemde Anadolu’dan gelen siparişlerin genel satışların yaklaşık %55’ini oluşturduğu görüldü.

Kadınlar En Çok Tesbih ve Yüzük, Erkekler ise İç Giyim ve Kozmetik Ürünlerine Yöneldi

Anadolu’dan oluşturulan siparişlerin kategori kırılım analizlerine göre kadınlar sevdiklerine en çok tesbih, yüzük ve parfüm gibi ürünleri alırken, erkekler ise hediye tercihlerinde en çok iç giyim, kozmetik-kişisel bakım ve mücevher-takı ürünlerine yöneldiler.

Teknoloji Makaleleri