Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

Platin Bilişim Güvenlik Çözümlerini Sergiledi

Geçtiğimiz yıl yoğunlaşan siber saldırılar ve güvenlik açıkları, kurumların BT operasyonlarındaki güvenlik stratejilerini tekrar gözden geçirmelerine ve yeni yatırımlara yönelmelerine sebep oldu. BT güvenliğinin tam olarak sağlanması konusunda ciddi zorluklar yaşayan yöneticiler, değişken tehditlere, artan kötü amaçlı yazılımlara, aktivist eylemlere ve hedefli saldırılara karşı daha proaktif yaklaşımlar sergilemek durumundalar.

BT güvenlik uzmanları, analistler ve BT departman müdürlerinin güvenlik konusunda tecrübelerini paylaştığı ve bu alandaki yeni tehditlerin, uygulanması gereken stratejilerin tartışılacağı IDC IT Security etkinliği, bu sene 17 Şubat 2015 Salı günü Wyndham Grand Levent Oteli’nde gerçekleşti. Organizasyon kapsamında aynı zamanda bulut, mobilite, BYOD gibi yeni nesil teknolojik yaklaşımların ve metotların güvenlik endişesi en aza indirgenerek kurumlarda nasıl hayata geçirilebileceği hakkında yöntemler de tartışıldı.  Platin Bilişim ise etkinlik süresince kurumların BT güvenlik stratejilerine yönelik sunduğu en yeni hizmetler, ürünler ve çözümler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

2015’te kurumların BT güvenliğine çok daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, özellikle cloud uygulamalarının kurumların hayatlarına daha fazla girmesi ile birlikte yalnızca kurum içi değil, dış kaynaktan alınan hizmetler için de aynı hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Bamyacı şöyle bir açıklamada bulundu:  “Tüm dünyada cloud hizmetleri de hız kazanmış durumda, ancak firmaların bu hizmetleri alırken güvenlik ve yedekleme çözümlerini çok dikkatli bir biçimde incelemeleri şart. 2015’te veri yedekleme, veri arşivleme ve iş sürekliliği açısından cloud’a eklenecek hizmetlerin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Her kurum dış kaynaktan aldığı hizmetlerde kullanılan veri merkezlerinin de güvenli olduğundan emin olmak zorunda. Biz de çözüm ve servislerimizi nasıl cloud ortamında sunabiliriz, bu konuda çalışmalar yapıyoruz. IDC IT Security etkinliğinde kurumlara sunduğumuz güvenlik çözümlerini birebir anlatma ve bu konudaki yeni nesil teknoloji ve stratejileri tanıtma fırsatı bulacağız. Özellikle son günlerde yıldızı hızla parlayan IBM Qradar’ı Türkiye’de 10’un üzerinde müşterimizde uyguladık. Bu konudaki deneyimlerimizi herkesle paylaşmak istiyoruz.”

Siber Saldırılır Evrimleşti, Finans ve Perakende Sektörü Risk Altında !

Siber saldırıların artık evrimleştiğini ve farklı vektörler eklenerek daha da tehlikeli ve karmaşık hale geldiğini söylen Bamyacı, kamu sektörünün de bu değişime karşı daha bilinçli olması gerektiğini belirtti. Bamyacı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle hem, kamu sektörü hem de özel sektörde bu konuda bilincin artması gerekiyor. Bununla birlikte yapılan pazar araştırmaları ve tehdit analizlerine göre, yeni yılda siber saldırıların özellikle finans ve perakende sektörleri üzerinde yoğunlaşacağı öngörülüyor. Dolayısıyla bu sektörler başta olmak üzere tüm kurumsal firmaların veri korunumu, yedekleme ve iş sürekliliği konularına özel bir önem vermeleri gerekecek. Log yönetimi konusunda yatırım yapan firmaların SIEM tarafında odaklanarak mevcut ürünleri yeniden gözden geçireceğini düşünüyoruz. SIEM çözümleri ile proaktif bir savunma uygulamak akılcı olacaktır.”

Teknoloji Makaleleri