Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Türk Akım Projesi Ukrayna’da Heyecan Yarattı

iaee_globaltechmagazineTürk Akım projesiyle enerjide kurulması planlanan Avrasya Birliği, soydaş Türk ülkelerinin yanı sıra önemli aktör görevini kaybeden Ukrayna’da da heyecan yarattı. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) gündeme getirdiği konunun dünya basınında da geniş yer bulmasının ardından Ukrayna, Avrasya Birliği ile ilgili detaylı bilgi almak için harekete geçti.

Rusya’nın Güney Akım projesini iptal etmesiyle enerjide başrolü kaybeden Ukrayna’nın Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Konsolosu Yuriy Grynevetskyi, projenin fikir babası Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nu ziyaret ederek, Avrasya Birliği ile ilgili bilgiler aldı.

Projenin konsolosun oldukça dikkatini çektiğini bildiren Kumbaroğlu, “Projeyle Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Romanya, Kazakistan, Yunanistan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Slovenya’yı aynı proje etrafında bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede soydaş Türk ülkelerini aynı amaç etrafında bir araya getirirken, diğer ülkeler arasındaki enerji buzlarını da eritmek istiyoruz. Türkiye’nin başını çektiği enerjide Avrasya Birliği projesiyle, Rusya-Ukrayna ve Kosova-Sırbistan gibi ihtilaflı ülkeleri de aynı çatı altında bir araya getirmeyi arzuladığımızı, enerjide ekonomik karar vermeye destek olmanın yanısıra iletişim ortamını geliştirmek istediğimizi konsolosla paylaştım. Avrasya Birlği altında gündeme gelecek potansiyel işbirliği alanlarını değerlendirdik. Kendisi konuyu Ukrayna’da ilgili mercilere ileteceğini bildirdi” dedi.

Teknoloji Makaleleri