Perşembe, Şubat 29, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bulut Tabanlı Temassız Mobil Ödeme Dönemi

MasterCard_globaltechmagazineMasterCard’ın Host Card Emulation (HCE) teknolojisi dünya çapında 15 ülkede bulut tabanlı temassız ödemeleri mümkün kılıyor. Bu teknoloji ile yakın alan iletişimi (NFC) destekli akıllı telefonlardan hızlı ve güvenli bir şekilde temassız ödeme yapılabilecek.

Bir yıllık teknoloji geliştirme sürecinin ardından MasterCard, 15’den fazla ülkede HCE ile mobil ödemeleri hızlı ve güvenli kılan projelerini duyurdu. Bu projeyle tüketiciler, Android tabanlı cep telefonlarını banka ve kredi kartı yerine kullanabilecekler.

Bugüne kadar kullanılmış Secure Element (SE) tabanlı güvenlik çözümlerine alternatif olarak MasterCard’ın sunduğu bulut tabanlı ödeme çözümleri mobil ödeme hizmetlerinin küresel olarak yaygınlaşmasına da hız kazandırıyor. Bankalar ve ödeme çözüm sağlayıcıları için temassız mobil süreçlerin uygulanmasını kolaylaştırıyor. Dünya çapında yüzlerce banka ve kurum MasterCard ile HCE çözümleri üzerinde çalışmaya başladı. 25’in üzerinde pilot uygulama ve program Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere pek çok bölgede tüketicilerin hizmetine girdi.

Mobil ticaret uygulamaları için MasterCard’dan kullanıma hazır yazılım kiti

Bankaların kendi uygulamaları içinde HCE altyapısı ile NFC hizmetini tüketicilere sunabilmesi ve mobil ticaret uygulamalarını geliştirebilmeleri için MasterCard, HCE lansmanına eş zamanlı olarak, Mobil Ödeme Yazılımı Geliştirme Kitini (Software Development Kit) de kullanıma açtı. Yazılım kiti, MasterCard teknolojisiyle uyumlu mobil uygulamaların kolay bir şekilde geliştirilmesi ve test edilmesi için yazılım geliştiricilere yardımcı olan araçları ve bilgileri bir çatı altında topluyor. MasterCard HCE teknolojisi Kasım 2013 tarihinde piyasaya sunulan ve popüler akıllı cihazların büyük kısmında kullanılan Android KitKat 4.4 sürümüyle uyumlu çalışıyor. MasterCard’ın yeni yaklaşımı, mobil cihazlar üzerindeki alışveriş ya da ödeme uygulamasını güvenli bulut tabanlı işlemlerle buluşturuyor.

Temassız ödeme hız kazandı

MasterCard’la temassız ödemeler hızla yaygınlaşıyor. Bugün 68 ülkede perakende mağazaları, hizmet noktaları, esnaf, akaryakıt istasyonları, marketler, eczaneler, otomatlar, otoparklar, toplu taşıma ağları ve taksiler temassız ödeme kabul etmeye başladı. MasterCard temassız işlem noktalarının sayısı son 1 yıl içerisinde 2 milyondan 3 milyona yükseldi. HCE, tüm bu noktalarda mobil cihazlardan güvenli ve hızlı alışveriş deneyimini yaşatmayı hedefliyor.

MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney şu değerlendirmede bulundu: “Cep telefonundan ödeme yapmak için yapılan yatırımlar devam ediyor ve artık meyvelerini vermeye başladı. SIM bazlı çözümlerden sonra artık bulut teknolojisini de kullanarak cep telefonundan ödemeyi çok daha kolay bir şekilde mümkün kılıyoruz. Inovasyonda lider Türk bankacılık sektörünü  HCE, tokenization gibi en yeni teknolojilerle buluşturarak, tüketicilerin hayatını kolaylaştıran çözümler sunmalarına yardımcı oluyoruz. Özellikle temassız POS altyapısının da hızla yaygınlaşmasıyla cep telefonundan ödeme yapmak çok kısa bir süre içinde bir hayal olmaktan çıkıp gündelik hayatımızın bir parçası haline gelecek.”

Teknoloji Makaleleri