Perşembe, Şubat 29, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Fibere Alternatif Kablosuz Bağlantı Çözümleri

netvizyon_globaltechmagazineİnternetin hayatın her alanına nüfuz ettiği günümüzde kullanım talebi de hızla artıyor. İnternet kullanım oranlarındaki artış, video içerik oranının yükselmesi, yeni teknolojilere göre değişen ihtiyaçlar ve yakınsamanın da etkisiyle artan veri trafiği, daha yüksek bant genişliği ihtiyacını da gündeme getiriyor.

Hem kullanıcı sayısının artması hem de internetin her alanda var olması özellikle de mobilitenin etkisiyle dünya genelinde veri trafiğini artırıyor. 2017 yılına kadar dünya genelindeki veri trafiğinin yaklaşık üç kat artması bekleniyor. Diğer yandan dünya genelinde internet veri trafiğinin içerisindeki mobil internet veri trafiğinin payı giderek artıyor. Yine 2017’ye kadar mobil internet veri trafiğinin 13 kat artması bekleniyor. Bu durum yüksek hız ve kalite sağlayan yeni nesil erişim şebekelerinin gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Mevcut genişbant şebekelerinde kullanılan bakır kablo altyapısı yerini IP tabanlı yeni nesil erişim şebekelerine bırakıyor. Yeni nesil erişim şebekelerinde sabit altyapıda fiber teknoloji ön plana çıksa da günümüzde birçok kullanıcı fiber bağlantının nimetlerinden faydalanamıyor. Bunun başlıca sebeplerine baktığımızda altyapı yetersizliği ve fiber yatırımlarının yüksek maliyeti karşımıza çıkıyor. Mimosa’nın yeni kablosuz ürünü B5 ve B5C ise tüm bu olumsuzluklara meydan okuyarak fiber hızında kablosuz bağlantı imkânı sağlıyor.

Özellikle servis sağlayıcılar ve uzun mesafe veri iletimine gereksinim duyan kurumlar için tasarlanan; 802,11 ac, 4×4 MIMO ve fiber ile aynı kapasitede hız (1Gbps) ve güvenlik sunan Mimosa B5 uzun mesafeler ve dış mekân kullanımı için tasarlanmış bir kablosuz bağlantı çözümü. Bu cihazlar sayesinde evlere ve iş yerlerine yüksek hızda güvenilir bağlantı sağlayabileceğiniz gibi kurulan ortama göre verileri kablosuz bağlantı üzerinden kilometrelerce öteye aktarabilirsiniz. Fiber kablo kurulumunun pahalı ve yavaş olduğu yerlerde uzun mesafe ve yüksek hızda kablosuz bağlantı imkânı sunan Mimosa ürünlerinin avantajları saymakla bitmiyor.

DÜŞÜK GÜÇ TÜKETİMİ

Hafiflik, düşük güç tüketimi, güvenilir ve kolay kurulum özelliklerine sahip Mimosa B5,Net Vizyon güvencesiyle Türk kullanıcılarının beğenisine sunulmuş durumda. Maksimum 20 Watt enerji tüketen cihaz güneş enerji sistemleri ile entegre edilebiliyor ve bu sayede çevre dostu enerji kaynaklarıyla çalışabilir hale getiriliyor. Aynı zamanda 802.3at uyumluluğu ile endüstriyel switchlerle de kolaylıkla besleme sağlanabiliyor.

IP67 sertifikasına sahip Mimosa B5C dış mekân koruma özelliği sayesinde toza ve suya karşı fazlasıyla dayanıklı. 200 km/s hızındaki rüzgârlara bile dayanabilen yapısı sayesinde Mimosa B5C fırtına, yağmur ve yoğun rüzgâr gibi şartlarda çalışmasını sürdürmek için tasarlanmış. Ayrıca entegre yıldırım ve elektrostatik korumasına sahip olan ürün bu konuda da rakiplerine fark atıyor.

DIŞ ORTAMLAR İÇİN ÜRETİLMİŞ

Mimosa ürünlerini Türk kullanıcılarıyla buluşturan Net Vizyon firmasının Genel Müdürü Salim Akdaş, yaptığı açıklamada, “Mimosa Networks ile birlikte yolumuza devam etmekten çok mutluyuz. Yavaş yavaş ürün grubunu genişleten firmanın kablosuz ağlar konusundaki başarısı tartışılmaz bir gerçek. Böyle kaliteli ürünleri Türk kullanıcıları ile buluşturduğumuz için sevinçliyiz. Bu ürünlerin ağırlıklı olarak kullanım alanları, Telekom şirketleri, operatörler ve çok yoğun veri alışverişi yapmaya ihtiyaç duyan kurumsal müşteriler olarak tanımlanabiliriz. Bu ürünler sayesinde artık kilometrelerce kablo çekilmesine gerek yok. Kolay kurulum özellikleri sunan Mimosa ailesi ile kablosuz bağlantı üzerinden fibere alternatif bir ağ yapılandırması gerçekleştirmeniz mümkün. Kısacası bu ürünler Türkiye’de birçok firmanın işini kolaylaştıracak” diyor.

Teknoloji Makaleleri