Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Türkiye Yazılım Kalite Raporu Açıklandı

testist_globaltechmagazineTürkiye’de bilişim sektörünün gelişmesi için kurulan Yazılım ve Test Kalite Derneği, her yıl yayınladığı Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nu (TSQR) açıkladı. Raporda, sektör profesyonelleri ile gerçekleştirilen anketler sonucunda sektörün geleceğine yön verecek önemli ipuçları ortaya kondu. Android testlerinin iOS’ta yapılan testlerin önüne geçtiğini söyleyen raporda, şirketlerin yazılım süreçlerinde her geçen gün daha çok kullanıcı ve müşteri deneyimini hesaba kattıkları belirtiliyor.

Bilişim sektörünün gelişimi için, yazılım test ve kalite alanında dünyanın en saygın gönüllü organizasyonu olan International Software Testing Qualifications Board’a (ISTQB) bağlı olarak çalışan Yazılım Test ve Kalite Derneği, Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nu yayınladı. Raporda kullanıcı davranışının değişim gösterdiği ve bu sebeple de bilgi mimarisinden görsel tasarıma kadar birçok faktörün de değişiklik içerisinde olduğuna değiniliyor. Buna göre, mobil telefonların boyutundan çok mobilize olabilmesi, kullanılabilirliğinin artışı ön plana çıkıyor.

Teknolojiye bağlı devamlı değişime ayak uydurmak amacıyla yapılması gerekenlerin ortaya konduğu raporda, şirketlerin her geçen gün müşterilerinin ihtiyaçlarını daha çok dinledikleri ve kullanıcı deneyimine daha fazla önem verdikleri belirtiliyor. Sektör profesyonellerinin katılımı ile toplanan veriler, bilişim sektörünün geleceğine ışık tutuyor.

Mobil performans kriteri: Tepki süresi

Mobil sistemlerin gündelik hayatın bir parçası olmasıyla birlikte, mobil performansının artırılması için önemli adımlar atılıyor. Eskiden yalnızca masaüstü ortamda yazılım testi yapılırken şimdi testin önemi dünya çapında kavranmış durumda ve her türlü ortam için gerçekleştiriliyor. Sektör profesyonelleri, mobil performansı ölçerken belli başlı kriterlere göre değerlendirmelerde bulunuyor. Rapora göre, profesyonellerin yüzde 78’inden fazlası, kullanıcının yaptığı işlem ile o işleme karşı cevabı alana kadar geçen süre anlamına gelen tepki süresini mobil performansın temel kriteri olarak görüyor.

Sektör profesyonellerinin neredeyse yarısı, mobil testinin en büyük zorlukları arasında artan platform sayısı, test ekipmanı, ortamı ve test uzmanı eksikliğini dile getiriyor.

Artan platform sayısı, farklı platformlarda farklı testler gerçekleştirme zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Test uzmanlarının kullandığı platformlarda Android’in iOS’u geçtiği göze çarpıyor. Uzmanların yüzde 79’u Android’de test yaparken, yüzde 72’si iOS’ta yapıyor.

Mobilde öncelik kullanılabilirlik ve fonksiyonellik

Mobil test uzmanları, mobil hayatın daha etkili, daha az zahmetsiz yaşanabilmesi için, testler ile yazılım süreçlerini destekliyorlar. Raporun sonuçlarına göre, mobil testler mobil uygulamaları ve siteleri daha fonksiyonel, daha kullanılabilir ve daha verimli hale getirmek amacıyla yapıyor. Test uzmanlarının yüzde 78’e yakını fonksiyonelliği öncelikleri olarak gösterirken, yüzde 77’si de kullanılabilirliği ön plana koyuyor.

Geriye pek az mobil işletim sistemi kalacak

Mobildeki hızlı gelişmenin tüm firmaları mobil ortamlara geçiş için finansal ve kritik operasyonlarını gözden geçirmeye sevk ettiğini söyleyen Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, “Mobil kullanıcıların beklentileri giderek artıyor ve uygulamalar iş hayatı için çok büyük önem taşımaya başlıyor. Bu sebeple, firmalar rekabetçi bir pazarda ayakta kalabilmek için mobil ortamlarda uygulama performansını yüksek tutmaları gerektiğinin farkına varıyor. Bu sebeple de, mobil test ve performans testi yükselen bir trend konumunda” diye konuştu.

“Mobil işletim sistemlerinin gelecekte azalarak belli bir dengeye ulaşacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki beş yıl içinde geriye pek az mobil işletim sistemi kalacak” diyen Yitmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz sene düzenlediğimiz Testİstanbul konferansında mobil test üzerine önemli paneller gerçekleştirmiştik. Genel anlamıyla performansın yüksek tutulmasının öneminin giderek artmasıyla beraber, Testİstanbul 2015’i performans testi üzerine yapmaya karar verdik.”

Teknoloji Makaleleri