Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Kendinizi Zararlı DNS’lerden Nasıl Korursunuz?

f-secureBazı insanlara göre, İnternet gizemli yöntemlerle çalışıyor, işte bu bakış açısı hacker’ların elinde silaha dönüşüyor. Kullanıcılar kendilerini İnternet’ten gelecek suç dalgalarına karşı korumak için, bilgisayar uzmanı olmak zorunda değil. F-Secure’nin geliştirdi tek tuşla Yönlendirici Kontrolü sistemi, kullanıcıların İnternet verilerini takip ediyor. Onların, hacker’lar tarafından kandırılmasına, sahte sitelerine yönlendirilmesine, zararlı yazılım saldırılarına uğramalarına, engel oluyor.

Router Checker (Yönlendirici Kontrolü), sistemi, anlık saldırıları ve hacker’ların İnternet üzerinden bilgisayarınıza yaptıklarını anında tespit edip durdurabiliyor.  Router ve İnternet ayarlarınızı değiştiren saldırılar, hacker’lar arasında çok popüler. F-Secure Lab’ın araştırmasına göre, 300 binden fazla ev ve iş bilgisayarı, 2014 yılı içerisinde bu saldırıların kurbanı oldu. Kimse fark etmeden, ayarları değiştirildi. Ayarları değiştirilen bu router’lar, birçok bilgisayar, mobil cihaz ve teknolojik aygıta bağlıydı.

Bu tarz saldırıları normalde tespit etmek çok zordur.   F-Secure Güvenlik Danışmanı Sean Sullivan konuyla ilgili çarpıcı noktalara parmak bastı. Sullivan “ Çoğu insan, İnternet ayarları değiştiğinde neler yaşandığını bilmediği için, bu saldırıların keşfedilmesi neredeyse imkânsız oluyor. İnsanlar bir anda bilgisayarlarında daha fazla reklam görmeye başlıyor, ya da otomatik olarak tehlikeli İnternet sitelerine yönlendiriliyorlar. Bu tarz durumlarda bilinçli şekilde olayı analiz etmek çok önemli. Router Checker ürünü konu hakkında bilgisi olmayan insanların bile, değiştirilen ayarları düzeltmesini sağlıyor.” Dedi.

Sahte DNS sunucuları sayesinde, saldırganlar İnsanların İnternet alışkanlıklarını değiştirebiliyor. DNS Sunucuları normalde, cihazların ve bilgisayarların İnternet üzerinde birbirlerini bulamasını sağlar.  Saldırganlar, kullanıcılar için reklam ya da zararlı yazılım dolu sitelere yönlendirerek para kazanıyorlar. Bazen onların kişisel verilerini ortaya çıkaracak sahte ara yüzler bile karşımıza çıkabiliyor. Yeni Router Checker ürünü, kullanıcılar, bilgisayar, telefon ve İnternet’e bağlanan tüm teknoloji cihazlarının güvenli DNS’ler sayesinde işlemlerine devam etmesine olanak tanıyor.

Sullivan’a göre, bu korunma yöntemini tek tuşla basitleştirmek, İnsanların bilgisayarlarının sağlıklı kalmasını kolaylaştırıyor. Sullvian konuyla ilgili şu açıklamada bulundu “İnsanlar, İnternet’teki işlerini halletmek için DNS sunucularına muhtaçlar, fakat birçok kullanıcı kullandıkları DNS ayarıyla ilgili hiç bir şey bilmiyor. Çevrimiçi kalabilmek için bu DNS’lere güvenmeniz lazım. Router Checker, kullanıcıların İnternet trafiklerini güvenle yönetmeleri için tarlanmış bir ürün.”

Router Checker, insanların stres yaşamadan İnternet’e rahatça dolaşmasını sağlayan, erişimi kolaylaştıran bir ürün. Güvensiz ayarlar, değiştirilen DNS’ler tek tuşla rahatça düzeltilebiliyor. Sullivan, insanların bu uygulamayı kullanarak bol bol bilgisayarlarını kontrolden geçirmelerini tavsiye etti.

Teknoloji Makaleleri