Pazartesi, Nisan 15, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

F-Secure İş Yerleri İçin Güvenliği Hedefleyen Yeni Ürününü Duyurdu

fsecure globaltechmagazineSiber güvenlik şirketi F-Secure, İş Dünyası için Freedome ürünüyle, şirketlere ait ya da çalışanların kendi mobil cihazlarını korumaya yardım edecek.

Günümüzde çalışanlar kendi mobil cihazlarını işlerini halletmek için şirketlerinde de kullanmak istiyor.  Bu değişim, şirketlerin artık Kendi Cihazını Kullan akımına göre güvenlik kuralları belirlemesini de gerektiriyor.  F-Secure tarafından geliştirilen, İş Dünyası İçin Freedome ürünü çalışanların taleplerine karşı, hızlıca güvenlik önlemleri getirmelerini sağlıyor.

F-Secure’ün Freedome uygulamasının kurumsal versiyonu, modern ihtiyaçlara göre mobil kurumsal güvenlik sunuyor.  Uygulama son kullanıcının kendini tek tuşla koruyabilmesini sağlıyordu. Aynı mantık, şirketlerin özel verilerini ve iş yeri ağlarını koruması için geliştirildi. Yazılım şirketlerin önem verdiği üç önemli noktayı koruyor. Bulut bazlı koruma sistemi ;mobil üzerindeki konuşmaları, uygulamalar, İnternet güvenliğini ve cep telefonu filosu yönetimini tek bir noktadan yönetmenizi, bilgileri şifrelemenizi sağlar.

Mobil Cihazlar Artık Yaratıcılık ve Güvenlik Sunuyor

F-Secure Kurumsal Güvenlik Bölümü Başkan Yardımcısı Pekka Usva konuyla ilgili şu açıklamada bulundu ” İş dünyasındaki yeni trend, çalışanların iş için en sevdikleri cihazları kullanabilmesini sağlıyor. Şirketler için bu moda, çalışanlarını motive etmenin en ucuz yolu. Bu kadar farklı mobil cihaz ve bilgisayarı en güvenli şekilde yönetmeye çalışmak şirketler için zorlu bir sınav. Bizler için bu sorunu çözmek ise müthiş bir iş birliğinin başlangıcı”.

Gartner’ın araştırmaları, kendi cihazını kullan akımının ne kadar büyüdüğünü gösteriyor. 2016 yılında dünyadaki şirketlerin % 38’i, çalışanlarına işi için özel bir cihaz vermeyecek. Aynı araştırmalar yaklaşan güvenlik tehlikesini de gösteriyor. İşi için mobil cihaz kullanan kişilerin 4’te 1, güvenlik sorunu yaşadıklarını itiraf etti.  Tüm bu delilleri masaya koyduğumuz zaman, Beyaz Saray’ın Eski Güvenlik Danışma Şefi Richard Clarke’ın dediği gibi, dünyadaki şirketleri bekleyen en büyük güvenlik tehditiyle karşı karşıya olabiliriz.

Usva’ya göre, bu moda siber güvenliğin çalışanlar tarafından nasıl da büyük bir tehdit haline getirebileceğinin kanıtı. Bu konuda Usva “Bir çok şirket, güvenlik çözümlerinin günlük yaşama adapte etmenin zorluklarıyla karşılaşıyor. Onlara göre bu kurallar zorlu ve kafa karıştırıcı. İş Dünyası İçin Freedome çözümü ise, tek bir tuşla çalışıp her şeyi kolaylaştırıyor.”

Tek Ürünle Hepsini Yönetin

İş Dünyası için Freedome kullanan şirketler, F-Secure’ün “En iyi Koruma” ödülünü 4 yıl üst üste kazanmış güvenlik çözümlerinden faydalanıyor. Kullanıcılara sunulan bu koruma şimdi şirketlerin ağlarına kadar uzandı. Tek bir tuşa basarak çalışanlar, konuşmalarını, İnternet’te dolaştıkları siteleri, gizleyebilecek. Ayrıca şirketlere, güvenlik için yeni avantajlar da sunuluyor. Dijital güvenlik dışında hırsızlığa karşı takip sistemi verileri koruyor.

F-Secure Teknik Ürünler Yöneticisi Sebastian Neittamo konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu ” Anti hırsızlık sistemimiz şirket yöneticilerinin, cihazları uzaktan kapatmasına, çalışanların cihazları kullanmak için düzenli olarak yeni şifreler oluşturmasına, ya da çalınan cihazın içerisindeki tüm bilgileri uzaktan silmeye izin verir. BT Yöneticileri ayrıca bu sayede cihaz kullanıcılarının yaptıklarını da gözlemleyebilir. Örneğin çalışan, tehlikeli sitelere ya da virüs bulunan platformlara giriyorsa yönetici bunu görüp müdahale edebilir.”

Neittamo ayrıca, bu özellik sayesinde çalışanların iş saatleri içerisinde neler yapabileceklerini yöneticilerin belirleyebileceğinin de altını çiziyor. PC, evdeki PC, mobil cihaz gibi çalışanın şirkete ait verilere ulaştığı her yer F-Secure’ün ürünü sayesinde tek bir platformda birleştirilip yönetilebiliyor.

Teknoloji Makaleleri