Ana Sayfa Kategoriler Bilgisayar Bileşenleri AMD Yeni AMD Radeon R9 Nano Grafik Kartı ile 4K Oyunda Çığır...

AMD Yeni AMD Radeon R9 Nano Grafik Kartı ile 4K Oyunda Çığır Açıyor

AMD Radeon GlobaltechmagazineAMD, grafik tutkunlarına yönelik üretilen dünyanın en küçük ve enerji verimliliği en yüksek AMD Radeon R9 Nano grafik kartı ile küçük form faktör kavramını yeniden tanımlıyor. Radeon R9 Nano, HBM teknolojisi ve DirectX 12 desteğinin sunulduğu 3’ncü Fiji temelli GPU olarak dikkat çekiyor.

AMD, bugün duyurduğu Radeon R9 Nano grafik kartı ile grafik kartı tasarımında sınırları zorlamaya devam ediyor. Sektörde yeni bir sınıf belirleyecek olan AMD Radeon R9 Nano, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı mini ITX kart olarak dikkat çekiyor. R9 Nano küçük tasarımı, DirectX 12 ve Vulkan desteği sayesinde son derece sessiz ve kompakt bilgisayar tasarımları dahilinde 4K oyun desteği sağlayabiliyor.

İlk kez Haziran ayında Los Angeles’ta gerçekleştirilen E3 Fuarı’nda görücüye çıkan AMD Radeon R9 Nano, Fiji adlı grafik yongası temel alınarak geliştirilen üçüncü grafik kartı. AMD Radeon R9 Fury ve AMD Radeon R9 Fury X grafik kartlarının da dahil olduğu Radeon R9 Fury ürün ailesi, Yüksek Bant Genişlikli Bellek (HBM) teknolojisi sayesinde bilgisayar tutkunlarına yüksek çözünürlükler için yüksek performans, enerji verimliliği, eşsiz sanal gerçeklik deneyimi ve kesintisiz ve yumuşak oyun deneyimi sunuyor.

AMD Radeon R9 290X grafik kartına oranla yüzde 30 daha fazla performans gösteren ve yüzde 30 daha az enerji tüketen 175 wattlık AMD Radeon R9 Nano, dünyanın enerji açısından en verimli Mini ITX grafik kartı olarak gösteriliyor. Hava soğutması ile gelen 15.3 cm uzunluğundaki bu kart grafik kartlarında yeni bir sınıf yaratıyor. Oyun tutkunları, bilgisayar modcuları ve sistem entegratörlerin daha önce mümkün olmayan kompakt çok küçük form faktörler yaratmalarına olanak tanıyan grafik kartı sayesinde oyun konsolu ya da bir dvd oynatıcı boyutlarında bilgisayar sistemleri tasarlamak mümkün kılacak.

AMD Radeon R9 Nano grafik kartı tavsiye edilen satış fiyatı 649$ olarak 7 Eylül 2015’ten itibaren raflarda yerini alacak. 


AMD Radeon R9 Nano Grafik Kartı:

 

Özellikler
Virtual Super Resolution (VSR) Evet
Frame Rate Target Control (FRTC) Evet
High-Bandwidth Memory (HBM) Evet
AMD FreeSync Teknolojisi Evet
AMD LiquidVR Teknolojisi Evet
4K Resolution Desteği Evet
AMD Eyefinity Desteği Evet
AMD CrossFire Desteği     Evet
Teknik Özellikler
Üretim Süreci    28nm
Akış İşlemcileri 4096
İşlem Birimi 64
GPU Hızı 1000 MHz’e kadar
İşlem Performansı 8.19 TFLOPS
Doku Birimleri 256
Doku Kaplama Hızı 256 GT/s
ROP 64
Kare Kaplama  Hızı 64 GP/s
Z/Stencil Z/Şablonu 256
Bellek Büyüklüğü ve  Biçimi 4GB HBM
Bellek Arayüzü 4096-bit HBM
Bellek Hızı / Veri Hızı 500MHz / 1.0Gbps
Bellek Bant Genişliği 512 GB/s
Güç Bağlantısı 1 x 8-pin
Toplam Güç Tüketimi 175 W
PCIe® Standardı PCI-E 3.0
API Desteği DirectX® 12, Vulkan™, OpenGL® 4.5, Mantle