Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri DO-254’e Yaptığı Yatırımlarla Çalışmalarını Destekliyor

sdt globaltechmagazineUlusal ve uluslararası pazara yönelik teknolojiler içeren özgün mühendislik ürün ve hizmetleri sunma amacıyla ileri teknolojilerin önem kazandığı alanlarda ürün geliştiren SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri DO-254’e yaptığı yatırımlarla çalışmalarını destekliyor.

Ar-Ge’ye dayalı olarak belirli dikey uzmanlık alanlarında yerli ürünler ve yetenekler geliştiren yerli savunma sanayi firması SDT, şirket bünyesinde geliştirilen İnsansız Hava Aracı Kontrol Bilgisayarı Donanımı tasarımı gereği kullanılan DO-254 sertifikasyonu kapsamında Mentor Graphics’in DO-254 destek araçları; ReqTracer, HDL Designer ve Modelsim tasarım ve doğrulama araçları kullanımını CDT Bilgi Teknolojileri’nin danışmanlığında genişletiyor. Uçan veya uçan objelerle ilişkisi olan tüm donanımların sahip olması gereken DO-254 standardının gereği olan adımları Mentor Graphics ürünlerini kullanarak daha iyi bir şekilde takip eden SDT, çalışmalarının daha eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağladı.

SDT Genel Müdürü Fatih Ünal CDT’nin desteği ile temin edilen ve kullanılan ürünlerin çalışmalarına sağladığı avantajları anlattı:

“Türkiye’nin yerli yapım orta irtifa insansız hava aracı kontrol bilgisayarı donanımı, deneyimli ekibimiz tarafından geliştirildi. Uluslararası bir zorunluluk olan ‘uçan veya uçan objlerle ilgisi olan her tür donanımın tasarlanması sırasında takip edilmesi gereken standartlar’ konusunu geliştirdiğimiz Hava Aracı Kontrol Bilgisayarı Donanımı için de uygulamamız gerekiyordu. Bu aşamada yerli sanayiimizin yenilikçi çabalarına elektronik tasarım otomasyonu konusunda sağladığı çözümler ve danışmanlık hizmetleri ile destek veren CDT Bilgi Teknolojileri ile işbirliği yapmanın çalışmalarımızı kolaylaştıracağına inandık. Bu doğrultuda ihtiyaçlarımızı Mentor Graphics’in destek araçlarını kullanarak çözdük. Çalışmalarımızı bu alandaki teknolojileri takip ederek destekliyor ve geliştiriyoruz.”

Ayrıca CDT’nin desteğiyle Mentor Graphics’in PADS Baskı Devre Tasarım Araçlarını kullanarak onlarca baskı devre kart tasarımı geliştirdiklerini de belirten Ünal, farklı platformlarda görev yapan baskı devre kart tasarımlarının taktik sahadaki platform, sensör ve silah sistemlerinin kontrolu gibi alanlarda kullanıldığını sözlerine ekledi. Fatih Ünal gerçekleştirdikleri projelerle ilgili CDT’nin sunduğu çözüm ve hizmetlerin kendileri için önemli ve kritik bir noktaya sahip olduğunu da belirtti.

SDT’ye sundukları DO-254 destek araçları ve PADS ürün ve çözümleri ile çalışmalarına destek olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren CDT Genel Müdürü Alpay Göğüş ise elektronik tasarım otomasyonu konusunda firmalara ihtiyaçları yönünde toplam çözüm sunabilen en tecrübeli ekibe sahip olduklarını belirtti ve başarılı projeler gerçekleştirmeye devam ettiklerini söyledi.

Teknoloji Makaleleri