Ana Sayfa Haberler Sevgilinize Hediye Alırken Mobil Alışveriş Mağduru Olmayın

Sevgilinize Hediye Alırken Mobil Alışveriş Mağduru Olmayın

360 security globaltechmagazine360 Security, 14 Şubat’a sayılı günler kala cepte alışveriş konusunda kullanıcıları daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen mobil alışverişin önceki yıllara göre yüzde 125 arttığını belirten 360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan, büyük ustalıkla gizlenen mobil ödeme kaynaklı virüslerde yüzde 238 artış yaşandığını, kullanıcıların mağdur olmamaları için güvenlik uygulaması kullanmaları gerektiğini kaydetti. 

Dünyada 300 milyon akıllı telefon kullanıcısını mobil tehditlere karşı ücretsiz koruyan 360 Security, online alışverişin önemli bir hacmini oluşturan 14 Şubat Sevgililer Günü için, akıllı telefon kullanıcılarını olası tehlikelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. 360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan, son 5 yılda e-ticaret hacminin önemli bir bölümünün önemli günlerde yapılan alışverişlerde gerçekleştiğine değinerek; “Sevgililer günü gibi özel günlerde kullanıcılar kısa sürede internet üzerinden binlerce hediye alternatifine ulaşabiliyor. Ekranları büyüyen ve donanım olarak güçlenen akıllı telefonların bu alışverişlerdeki oranı da her geçen gün artıyor. Dünya ödeme trendleri raporuna göre akıllı telefonlarda finansal işlemler ve mobil alışveriş yüzde 125 arttı. Hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran akıllı telefonlardaki risk ise güvenlik. Kullanıcılar tüm kişisel ve kredi kartı bilgilerini akıllı telefonlarında gizliyor. Büyük ustalıkla gizlenen mobil ödeme kaynaklı virüslerde geçen yıl yüzde 238 artış yaşandı. Kullanıcılar mobil alışveriş mağduru olmamaları için akıllı telefonlarına mutlaka güvenlik uygulaması kurmalı” dedi.

“BANA BİRŞEY OLMAZ DEMEYİN”

Akıllı telefonlarda zafiyet yaratmak için hackerlarınfarklı yöntemler denediklerini belirten Huang Yan, kullanıcıları özellikle indirim kampanya SMS’leri ve e-postalardaki linkler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. 2015’te bir önceki yıla göre mobil virüs saldırılarının yüzde 27.4 arttığını belirten Huang Yan; “Geçen yıl akıllı telefon kullanıcılarına 520 milyon virüs saldırısı yapıldığını tespit ettik. Kişisel bilgileri saniyeler içinde çalan virüs ve uygulamalarda da önemli bir artış yaşandı. 45 bin kötü amaçlı yazılım kullanıcıların telefonlarında kayıtlı olan bilgilerini; finansal verilerini hedef alıyor. Böylesi bir güvenlik tehdidinin yer aldığı ortamda güvenlik önlemi almamak, ‘Bana bir şey olmaz’ demek büyük lüks” açıklamasını yaptı.

TEK TIKLA MAKSİMUM GÜVENLİK

AV-TEST değerlendirmesinde yedi yıl üst üste birincilik ödülü kazanan alt yapıyı kullanan 360 Security, tek bir uygulama ile akıllı telefon kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıracak birçok özelliği beraberinde ücretsiz olarak sunuyor. Akıllı bulut teknolojisi ile dünyada 300 milyon kullanıcıyı 24 saat tam zamanlı koruma sunan uygulama, “Akıllı dosya temizleme” özelliği ile telefonlardaki gereksiz büyük dosyaları temizleyebiliyor. Arama engelleme, arayanı filtreleme, mesaj engelleme ve arayanı göster özellikleriyle de kullanıcıların beğenisini kazanan 360 Security, “Akıllı uygulama koruyucu” özelliği ile önemli bilgileri şifreleyerek kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor.