Ana Sayfa Haberler ZyXEL NAS326 Ağ Veri Depolama Cihazı ile Yüksek Performanslı Kişiye Özel Bulut...

ZyXEL NAS326 Ağ Veri Depolama Cihazı ile Yüksek Performanslı Kişiye Özel Bulut Servisi

zyxel globaltechmagazineZyXEL, ev kullanıcılarının HD kalitesindeki medyaları için depolama ihtiyaçlarına yönelik ürettiği yeni ürünü NAS326 ile aynı zamanda kişiye özel bulut servisi hizmeti de sunuyor.

Dünya çapında telekom servis sağlayıcılarından, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere ve ev kullanıcılarına kadar çok geniş bir müşteri kitlesine yönelik ürün ve çözümler geliştiren lider internet bağlantı çözümleri sağlayıcısı ZyXEL, ev kullanıcılarının medya depolama ve kişisel bulut oluşturma ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği yeni NAS326 ağ veri depolama cihazını piyasaya sundu. NAS326 ağ veri depolama cihazı sayesinde ev kullanıcıları video, müzik ve fotoğraflarını güvenle saklayabiliyor, ev ağındaki birden çok cihazdan aynı anda görüntüleyebiliyor ve bulut servisi gibi kullanarak internet bağlantısı ile uzaktan tüm medya dosyalarına erişebiliyorlar. Ayrıca ağ veri depolama cihazlarında bulunan verileri ailesiyle ve arkadaşlarıyla da paylaşabiliyorlar.

Yeni nesil telefonlar, tabletler ve dijital fotoğraf makineleri sayesinde ev kullanıcıları artık çok daha fazla yüksek kalite video ve fotoğraf depolayabiliyor. Günümüzde artık tatil anısı, doğum günü, yıl dönümü, mezuniyet günleri gibi yaşamın en keyifli zaman dilimlerini yüksek kalitede saklamak,  bunlara her zaman kolayca erişebilmek ve paylaşabilmek ev ağındaki her cihazdan kolayca yürütebilmek en önemli ihtiyaçlardan biri haline geldi. ZyXEL tarafından piyasaya sunulan NAS326 ağ veri depolama cihazı, kullanıcıların HD kalitede medya dosyalarına kolayca erişebilmelerini sağlarken aynı zamanda güvenli bir bulut sunucu olarak farklı veri depolama, erişim ve paylaşım ihtiyaçlarına da çözüm getiriyor.

En iyi kalite için yüksek performans 

Medya boyutlarının gittikçe artması, yakında endüstri standardı haline gelecek olan 4K videoların yaygınlaşması, kullanıcıların geleceğe yatırım yapmasını gerekli hale getiriyor. Yüksek kalitede videolara ev ağındaki her cihazdan aynı anda erişilebilmesi için NAS326 yüksek performans için 1,3 GHz işlemciye ve DDR 3 512 MB hafızaya sahip olarak geliyor. Toplamda 12 TB’a kadar veri depolama kabiliyeti için üzerinde 2 disk slotu barındıran NAS326, aynı zamanda verilerin diskler içerisine hızlı bir şekilde aktarılabilmesi için Gigabit Ethernet portuna ve iki adet USB 3.0 portuna sahip. Ayrıca iSCSI özelliği de bulunan NAS326, depolama cihazlarının TCP/IP kullanan bir ağ üzerinden haberleştirmelerine olanak sunarken kullanıcıları; LAN, WAN veya internet üzerinden kullanım konusunda serbest bırakıyor.

Evdeki tüm cihazlara ve internete yayın yapma zamanı 

NAS326 günümüzün en yaygın ağ veri depolama cihazı standartları ile birlikte gelerek evdeki tüm cihazların medya sunucusuna kolayca erişebilmelerine imkân tanıyor. UPnP ve DLNA sertifikalı medya oynatıcılar, akıllı TV’ler ve Sony PlayStation, Microsoft Xbox gibi oyun konsolları ile fotoğraf, video ve müzik paylaşımı kolaylaşıyor. Gittikçe popüler olan Apple TV ve Chromecast ürünleri ile uyumlu olarak çalışan NAS326, Twonky Beam, BubbleUPnp, Avia ve Samsung TV’nin de aralarında bulunduğu birçok uygulama aracılığıyla cihaz içerisinde depoladığınız tüm medya dosyalarınızı Apple TV ve Chromecast üzerinden internette yayınlanabilmesine olanak tanıyor. Kullanıcılar NAS326 üzerindeki tüm medya dosyalarına cep telefonlarından veya tabletlerinden erişebiliyor, paylaşabiliyor veya bu cihazlarını bir uzaktan kumanda olarak kullanarak cihaz içerisindeki medyaların farklı ortamlarda yayınlanmasını sağlayabiliyorlar.

Bulut sunucuda yüksek performans 

Ev kullanıcıları için tüm dijital verilerinin saklanabileceği güçlü bir kişisel bulut alanı oluşturulmasına da imkan veren ZyXEL NAS326, popüler online bulut servisleri ile de ortak çalışacak hibrit bulut oluşturmaya imkan tanıyor. Böylece ownCloud ve zCloud servisleri kullanılarak ev ağlarında bulunan tüm dosyalara uzaktan güvenle ulaşabiliyor. Bu imkan sayesinde dosyalara internet üzerinden erişim mümkün olduğu gibi uzaktan rahatlıkla yedekleme, dosya indirme veya yeni dosya yükleme işlemleri yapılabiliyor.  ZyXEL tarafından geliştirilmiş olan zCloud uygulaması tüm bu işlemlerin cep telefonları ile kontrol edilebilmesine imkân tanıyor.

NAS326 güçlü internet entegrasyonu sayesinde birçok online servisin doğrudan kendisi üzerinden kullanılabilmesine de izin veriyor. P2P ağlardan veya FTP sunucusundan kolayca dosya indirmeye imkân tanıyan NAS326, RapidShare, Dropbox, Google Drive veya Torrent servislerini kullanarak dosyaların yedeklenebilmesine veya uzak sunuculardaki dosyaların kişisel buluta aktarılmasını mümkün kılıyor.

zDrive mobil uygulaması ile kullanıcılar arkadaşları ve aileleriyle ağ veri depolama cihazlarında yer alan multimedya dosyalarını paylaşabiliyor. ZyXEL tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir yönetim ve DyDNS portalı ile zCloud mobil uygulaması aracılığıyla ağ veri depolama cihazlarında yer alan verilere istenilen yerden erişim sağlamak mümkün. Ayrıca cihaz WebDAV özelliği ile ağ depolama cihazlarındaki dosyaların HTTP protokolü üzerinden uzaktan yönetilmesine ve düzenlenmesine de olanak sağlıyor.

Güç tasarrufu öne çıkıyor 

Kişisel medya sunucularının 7/24 çalışmaları sonucunda ortaya çıkabilecek ekstra güç maliyetleri, NAS326’nın güç tasarruf özellikleri ile en aza indirgenebiliyor. Güç programlama moduna sahip olan NAS326, böylece cihazın kullanılmadığı zamanlar otomatik olarak kapanabilmesini sağlayarak gereksiz güç kullanımının önüne geçiyor. NAS326, içerisinde bulunan sabit diskler belirli bir süre kullanılmadığında ise otomatik olarak onları uyku moduna geçiriyor, sistem sıcaklığı düşük ise fanları yavaşlatarak hem gürültüyü önlüyor hem de güç tasarrufu yapıyor. Tamamen kapalı durumda olan NAS326, Wake-on-LAN özelliği sayesinde ağ üzerinden uzaktan kolayca açılabiliyor. NAS326, Windows yedeklemesi alabileceğiniz SynBackupFree, desteği ile birlikte Cyberduck ve NetDrive yedekleme desteğine de sahip.