Ana Sayfa Haberler STM Siber Füzyon Merkezi Kuruyor

STM Siber Füzyon Merkezi Kuruyor

stm globaltechmagazineSiber güvenlik önlemleri konusunda yaptığı çalışmalar ve yayımladığı raporlarla adından sıkça söz ettiren STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM), yine bir ilke imza atacak. STM’nin Ankara’da kuracağı ve dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi’yle Türkiye, henüz ortaya çıkmamış siber saldırı tehditlerini önceden tespit edebilecek bir güce kavuşacak.

Yüksek mühendislik teknolojilerini 25 yıllık tecrübesiyle birleştiren STM, yeni nesil siber güvenlik merkezi olarak nitelenen ve sadece birkaç ülkede bulunan ‘Siber Füzyon Merkezi’ni Türkiye’de kurmak için kolları sıvadı. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artan siber tehditler, saldırganların kullandığı yeni ve karmaşık yöntemlerle artık boyut değiştirdi. Günümüzde sadece tehdidin değil; saldırının kendisini bile tespit etmek çok zor hale geldi. Bu saldırılara karşı geleneksel güvenlik yaklaşımları ise yetersiz kalıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan ve son zamanlarda ülkemizde de gündeme gelen siber güvenlik merkezleri, yalnızca bilinen bir siber tehdidi, saldırı gerçekleştiği anda devreye girerek engellemeye çalışıyor. Siber güvenlik alanındaki son çalışmalar ise, siber tehditleri daha saldırı gerçekleşmeden engellemek üzerine inşa ediliyor. Peki, bu nasıl gerçekleşiyor?

BER FÜZYON DEVREDE

Fizikte, iki elementin nükleer reaksiyonla bir araya gelip daha  ağır bir element oluşturması manasında kullanılan ‘füzyon’ artık siber güvenlik teknolojilerinin de gündeminde yer alıyor. Benzer şekilde siber füzyon, farklı kaynaklardan gelen verilerin birleştirilip, yapay zekâ algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında makine öğrenmesi denilen mekanizma kullanılarak anlamlı hale getirildiği yeni nesil bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. Çok farklı disiplinleri bir araya toplayan bu yöntem, siber tehdit istihbaratı sayesinde topladığı parametreler arasında ilişki kurarak, tehdidi çok önceden tespit etmeye ve böylece daha saldırı gerçekleşmeden hazır olmaya yönelik proaktif bir metot olarak tanımlanıyor.

Konu hakkında bilgi veren STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, “Fizikteki füzyonun siber uzaya uyarlanmış versiyonu olan siber füzyon, yeni nesil siber savunma konsepti olarak tanımlanabilir. Klasik siber güvenlik konsepti, bir sistemi siber saldırılara karşı gözetleme ve saldırı olduğu anda, eğer tespit edebilirse saldırıyı engellemeye çalışma şeklindedir, yani tamamen reaktif yaklaşımın bir ürünüdür ve kullanılan veri tabanında olmayan yeni tehditlere karşı etkisizdir. Yeni nesil konsept ise pek çok kaynaktan gelen verileri yapay zeka mekanizmaları ile füzyona tabi tutarak saldırı gerçekleşmeden saldırıdan haberdar olmaya, saldırının karakteristiğine göre savunma operasyonunu otomatik olarak kurgulamaya ve saldırı gerçekleştiği anda da saldırıyı püskürtmeye dayalı, çok katmanlı, çok disiplinli bir çözüm olup, şu anda çok az sayıdaki gelişmiş ülke tarafından kullanılmakta. Mühendislerimiz tarafından özgün olarak geliştirilen bu inovatif ve oldukça etkili sistemin, ülkemiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE GÜÇ KATACAK

STM’nin önümüzdeki ay Ankara’da faaliyete geçireceği Siber Füzyon Merkezi sayesinde, artık sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılmamış, gelişmiş karmaşık metotlar kullanan yeni tehditler de saldırıdan önce tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek. STM’nin Siber Füzyon Merkezi’nde; zafiyet yönetimi, siber tehdit istihbaratı, tehdit savunma operasyonu, siber harekât merkezi ve olay müdahale yönetimi yetenekleri, özellikle üst seviye yöneticilerin siber olayların yönetiminde insiyatif almasına imkân sağlayacak yenilikçi harp oyunları yöntemleriyle birleştirilerek modern bir siber güvenlik yaklaşımının uygulanmasına imkân sağlanacak.

STM Siber Füzyon Merkezi’nde sadece siber güvenlik uzmanları değil; büyük veri, veri bilimi, istatistik, matematik, doğal dil işleme, görüntü ve ses işleme gibi farklı disiplinlerden uzmanlar da görev alacak. Her yönüyle ilk olacak bu merkez, siber saldırılara karşı Türkiye’nin önemli bir gücü olacak.