Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin İlk Siber Ödeme Forumu Başlıyor

Türkiye’nin İlk Siber Ödeme Forumu Başlıyor

cyber payment forum globaltechmagazineFinans sektörünün yeni oyuncuları Bitcoin ve türevi siber ödeme sistemleri, mevcut finans sisteminin işleyişine yeni bir çözüm mü getirecek yoksa inişe mi geçecek?  Bitcoin Vakfı Başkanı Jon Matonis de finans dünyasının tartıştığı bu yeni ödeme aracıyla ilgili bilinmeyenleri anlatmak üzere Türkiye’ye geliyor.

Sanal dünyanın küresel para birimleri İstanbul’da Siber Ödeme Forumu’nda görücüye çıkıyor. Özellikle kredi kartına alternatif sanal ödeme fırsatı sunmasıyla dikkat çeken Bitcoin ve türevi siber ödeme sistemlerinin mevcut finansal sistemlere entegre olup olamayacağının tartışılacağı Forum,  Dijital Dönüşüm Derneği tarafından 28 Nisan 2016’da Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Foruma dünyada siber ödeme sistemleri denildiğinde ilk akla gelen isim olan Bitcoin Vakfı Başkanı Jon Matonis de konuşmacı olarak katılacak.

Yeni bir para birimi mi yoksa yatırım aracı mı?

Türkiye’deki bankacılık ve finans kurumları siber ödeme sistemlerine henüz entegre olmuş değil. Dijital Dönüşüm Derneği Başkan Yardımcısı Okan Barlas’a göre Türkiye gibi genç nüfusuyla dikkat çeken ülkelerde siber ödeme alternatiflerinin kullanımı hızla artıyor. Barlas; “Siber ödeme sistemlerinin finans sektöründe nasıl bir dönüşüme yol açacağı merak konusu. BitCoin ve türevi bu ödeme sistemlerinin yatırım aracı mı yoksa sanal bir para birimi mi olması gerektiği ve daha birçok konu Türkiye’de ilk kez Siber Ödeme Forumu’nda tartışılacak” diye konuştu.

Dijital Dönüşüm Derneği tarafından düzenlenen forum hakkında detaylı bilgiye www.cyberpayments.org üzerinden ulaşabilirsiniz.