Ana Sayfa Haberler Great Place to Work 2016’nın En İyi İşverenlerini belirledi

Great Place to Work 2016’nın En İyi İşverenlerini belirledi

great place to work globaltechmagazineGreat Place to Work Enstitüsü, 2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıkladı. Türkiye’de 4’üncü kez açıklanan listede çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirket yer alıyor. Listenin kategori birincileri Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve Türkiye’de En İyi İşverenler listelerine giren ilk kar amacı gütmeyen kurum olma özelliğini taşıyan Young Guru Academy (YGA) oldu. Bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende sektörleri listede öne çıktı. Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com sıralamalarını yükselterek e-ticaret sektörünün yansıması olmaya devam etti. TEB, 2000’den fazla çalışana sahip şirketler kategorisinde ilk kez listeye girdi. Sonuçlar yöneticilerin çalışanlardan fedakarlık beklediğini, çalışanların ise kendilerine ‘hakkaniyet’ çerçevesinde davranılmasını istediğini ortaya koydu. Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Karşılıklı talepler ancak açık iletişim kurularak karşılanabilir” dedi. Great Place to Work Türkiye, bu yılki çalışmasıyla son 4 yılda toplam 200 bin çalışana sahip 300’e yakın şirketi analiz etmiş oldu.

Great Place to Work Enstitüsü 2016 Türkiye’nin En İyi İşverenler listesini açıkladı. Toplam 99 firmanın analiz edildiği ve 64.500 çalışanın temsil edildiği araştırma sonucunda 25 şirket ödüle layık görüldü. Türkiye’de 4’üncü kez açıklanan listede ödüller, çalışan sayısına göre 50 – 500, 500 – 2000, 2000+ ve 20-50 şeklinde 4 kategoride verildi; dünyadaki trendlerle paralel olarak bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende şirketleri öne çıktı. 

AXA Sigorta birinciliği korudu

Üst üste dört yıldır listeye giren AXA Sigorta bu yıl da geçen seneki gibi 500-2000 kategorisinin zirvesine yerleşti. AXA Sigorta, çalışanların da fikirleri alınarak oluşturulan eğitimleri, bireysel ve yönetsel ihtiyaçlarında çözüm ortağı olan AXA University şirketi gibi uygulamaları ile öne çıktı. Şirket ayrıca ikinci kez Finansın En İyi İşvereni seçildi.

KFC Türkiye ve Dacathlon ilk kez listede

İkinci sıraya yerleşen KFC Türkiye, çalışanların iş-özel hayat dengesini koruyacak mesai saati uygulamaları ile ‘önemseme’ alanında fark yarattı. Perakende zinciri Decathlon da listede ilk kez yer almaya hak kazandı.

Microsoft yeniden bir numara

50-500 kategorisinin birinci sırasında, geçen yıl olduğu gibi Microsoft bulunuyor. Lise çağındaki kızları teknoloji ile buluşturan Digigirls isimli program Microsoft’un Türkiye’de öne çıkan uygulamalarından biri olarak dikkat çekiyor. Şirket aynı zamanda Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü’nün sahibi oldu ve üçüncü kez IT’nin En İyi İşvereni seçildi.

SAP Türkiye ikinci sıraya yükseldi

50-500 kategorisinde geçtiğimiz yıl 6’ıncı sırada yer alan SAP Türkiye, bu yıl 2’inci sıraya yükseldi. Çalışanların geri bildirimine kulak vererek yönetici odalarını kaldıran şirket, şeffaf ve iletişime açık yeni iş ortamı ile fark yarattı. SAP Türkiye İş-Yaşam Dengesi Özel Ödülü’ne de layık görüldü.

Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com bu yıl da listede

Gitti Gidiyor ve Sahibinden.com geçtiğimiz yıl Türkiye’de listeye giren ilk e-ticaret firmaları olmuştu ve bu sonuç sektörün gelişimine yönelik somut bir gösterge olarak kabul görmüştü. İki şirket bu yıl listedeki sıralamalarını yükseltti ve sırasıyla 5 ve 8’inci sıralara yerleşti. Gitti Gidiyor bu yıl ayrıca Diversity Özel Ödülü’nün de sahibi oldu.

50-500 kategorisinde Hilti ve EMC² dört, Toyota Pazarlama ve Doğuş Holding ise ikinci kez üst üste listeye giren firmalar oldu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ise bir senelik aranın ardından yeniden listede yer aldı.

Danone Türkiye’nin sponsorluğunda, bu yıl ilk kez verilen Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik özel ödülünün sahibi ise Novartis oldu. Bu ödülün analizleri, Great Place to Work verilerine dayanarak, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile yapıldı.

2000’den fazla çalışana sahip şirketlerde liste başı Hilton

2000 ve üstü çalışana sahip şirketler kategorisinde listede yer alamaya hak kazanan şirketler, her üçü de ilk defa En İyi İşveren seçilen Hilton, Türk Ekonomi Bankası ve Defacto oldu. Hilton Farklı Kuşakların İşbirliği Özel Ödülü’ne, Defacto ise Doğa İş Güvenliği firmasınca sponsor olunan Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülü’ne layık görüldü. TEB, çalışanlarının fikirlerini hayata geçirmeye yönelik ‘İcat Çıkar’ yarışmaları ile öne çıktı. 

Cirolar değil, kurum kültürü değerlendirildi

Great Place to Work çalışan odaklı mükemmel iş yeri kültürünün oluşturulması ve stratejik kurum kültürünün dizayn edilmesi alanında uzman bir enstitü. 25 yılı aşkın deneyimi ile hazırladığı analizlerinde çalışanların işveren veya yönetici ile arasındaki ilişki, çalışanlar ile yaptıkları iş arasındaki ilişki ve çalışanların diğer takım arkadaşları arasında ilişkileri inceliyor. Bu analizlerdeki en önemli araçlardan biri de çalışanlarla yaptığı ve kurum kültürünün güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu boyutları ile ele alındığı Trust Index anketleri. Bir diğeri ise, İK ve yönetim uygulamalarını ölçümleyen Culture Audit.

Yöneticiler çalışanlardan fedakarlık bekliyor

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Türkiye’de yöneticilerin üçte biri çalışanların şirketleri için kişisel fedakarlıkta bulunmalarını bekliyor. Çalışanlar ise, kendilerinin sadece “işgücü” olarak değil, “insan” olarak görüldüğü, yetkin yöneticilerin kendilerine etik kurallara uygun ve pozisyonlarına bakılmaksızın eşit davrandığı, duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir çalışma ortamı istiyor” dedi.

Tek çözüm açık iletişim

Toprak, “Yönetici ve çalışanların bu talepleri, sadece güven çerçevesinde, açık iletişim ve etkin işbirlikleri kurularak karşılanabilir. Çalışanların beklentileri karşılandığında, iş yerinde daha fazla fedakarlık yapmaya ve azami çabayı göstermeye gönüllü olacaklardır” diye ekledi.

Mükemmel işyerlerinde çalışanlar işiyle gurur duyuyor

Analiz edilen beş ana unsur içerisinde, şirketlerin beklentileri karşılamakta en zayıf kaldığı alan ‘hakkaniyet’, en başarılı olduğu alan ise ‘gurur’ olarak belirlendi. Türkiye’nin En İyi İşverenleri içerisinde çalışanların en memnun olduğu ve Trust Index anketinden en yüksek oranda olumlu görüş bildirdiği ifadeler ise, ‘Buraya önemli katkılarda bulunabileceğime inanıyorum’, ‘Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum’ ve ‘Şirkete yeni katılan bir çalışan burada hoş karşılanıyor’ oldu.

Ödül töreninde ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan ve 200’den fazla İK profesyonelinin görüşlerine yer verilen HR Survey anketinin sonuçları da sunum halinde paylaşıldı.

 

 

2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesi

50 – 500 Kategorisi

 1. Microsoft
 2. SAP Türkiye
 3. Abbvie
 4. Hilti
 5. Ebay / Gittigidiyor.com
 6. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler
 7. Novartis
 8. com
 9. Inteltek İnternet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık
 10. Doğuş Holding A.Ş.
 11. EMC²
 12. Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc.
 13. Toyota Pazarlama

500 – 2000 Kategorisi

 1. Axa Sigorta
 2. KFC Türkiye
 3. H&M
 4. Ernst & Young
 5. Decathlon

+2000 Kategorisi

 1. Hilton
 2. Türk Ekonomi Bankası A.Ş
 3. Defacto