Ana Sayfa Haberler En yüksek 4.5G kapsama alanına sahip operatör Vodafone

En yüksek 4.5G kapsama alanına sahip operatör Vodafone

vodafone globaltechmagazineDijital bağlantılı yaşamı birey ve kurumlar için kolay ve erişilebilir kılmayı hedefleyen Vodafone Türkiye, çekim noktası olarak Türkiye çapında sahip olduğu 4.5G kapsama liderliğini İstanbul il geneline de taşıdı. Türkiye’de sahip olduğu en fazla fiziksel çekim noktasıyla en geniş 4.5G kapsama alanına sahip olan Vodafone, 1 Nisan’daki 4.5G lansmanında açıkladığı “Türkiye ve İstanbul’da en yüksek 4.5G kapsama alanına sahip operatör” olma taahhüdünü gerçekleştirdi. 

Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Vodafone, 4bucakG” olarak isimlendirdiği 4.5G hizmet stratejisindeki “Türkiye’de en geniş 4.5G kapsamasına sahip operatör” olma taahhüdünü yerine getirdi. Vodafone, 1 Nisan’daki 4.5G lansmanından sonra yaptığı yatırımlarla sadece Türkiye’de değil, İstanbul il genelinde de “en yüksek 4.5G kapsamasına sahip operatör” unvanına sahip oldu.

Uluslararası bağımsız bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre Vodafone, Türkiye’de ve İstanbul’daki en yüksek 4.5G kapsama alanına sahip operatör oldu. 4G ve üstü teknolojilerdeki global uzmanlığını Türkiye’ye de taşımaya devam eden şirket, ayrıca 800 ve 900 MHz frekanslarında Türkiye’deki en fazla fiziksel çekim noktasına da sahip bulunan operatör konumunda bulunuyor.

Ender Buruk: 4.5G lansmanında Türkiye’ye verdiğimiz sözü yerine getirdik

4.5G teknolojisiyle Türkiye’nin 81 ilinde en ücra köşeye kadar en iyi hizmeti vermeyi ve herkesi 4.5G teknolojisiyle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınması için ilan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi doğrultusunda abonelerimizi dijital dünyanın olanaklarından en üst düzeyde faydalandırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, 4G ve üstü teknolojilerdeki global deneyimimizi Türkiye’ye de taşıyoruz ve 7 bin çekim noktasıyla Türkiye’nin 81 iline 4.5G hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Vodafone olarak, bugün dünyanın en geniş 4.5G ağına sahip bulunuyoruz. 4.5G’yi Türkiye’nin en ücra köşesine kadar götürme hedefimiz doğrultusunda başlattığımız “4bucakG” stratejimizin en önemli ayağını da kapsama stratejisi oluşturuyor. 1 Nisan’daki 4.5G lansmanımızda Vodafone olarak Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olacağımızı taahhüt etmiştik. Bugün, söz verdiğimiz şekilde hem Türkiye’nin hem de İstanbul’un en geniş 4.5G kapsama alanına sahip operatörü olmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin 81 ilindeki mağazalarımıza kurduğumuz sorgulama ekranları ile müşterilerimizin bulundukları lokasyonlarda 4.5G kapsamasının yer alıp almadığını tespit etmeye devam ediyoruz. Ayrıca, 4bucakG.com sitemizden kullanıcılara 4.5G kapsama sorgulaması yapma imkanı tanırken, M-Care aplikasyonu ile telefonlarından da sorgulama gerçekleştirme imkanı sağlıyoruz. Bu yolla en ücra noktaya kadar 4.5G teknolojisi ulaştırmak için önemli bir veri bankası oluşturmaya devam ediyoruz. Hedefimiz, haritada boş yer bırakmamak. Kapsama haritasını önemsiyoruz; çünkü bu harita, bizim altyapımıza duyduğumuz güvenin bir kanıtı ve Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olduğumuzun bir göstergesi olmaya devam ediyor. Geçen ay içerisinde duyurduğumuz şekilde İstanbul Vodafone Grubu açısından da özel bir öneme haiz. Grubumuz ile dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Huawei, dünyanın önemli başkentlerinin teknolojik altyapısını dönüştürmek amacıyla başlatılan “TechCity” (Teknoloji Şehri) projesi kapsamında İstanbul’u teknoloji şehri olarak seçmişti. Bu anlamda İstanbul için yatırımlarımızı hızlandırmayı sürdürerek özellikle 4.5G’deki ustalığımızı İstanbullu müşterilerimiz ile buluşturmaya devam edeceğiz.” 

Vodafone’lular yurtdışında da en iyi 4.5G deneyimini yaşıyor 

Abonelerinin ihtiyaçlarını uçtan uca karşılayarak hayatlarını kolaylaştırmaya devam eden Vodafone, abonelerine dünyanın en geniş 4.5G ağından yararlanma avantajı sunmayı sürdürüyor. Bugün 21 ülkede 4G, 5 kıtada ve 16 ülkede ise 4.5G hizmeti sunan Vodafone, Türkiye’deki 4.5G ihalesine frekans bedeli olarak KDV dahil 918 milyon Avro ödeyerek, 2015 yılındaki şebeke yatırımlarını ve 4.5G hazırlıklarını kapsayan 589 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdi. Bunun dışında, Nisan 2015 – Mart 2016 döneminde geçtiğimiz yıla oranla 1,4 milyon net abone artışı sağlayan şirket, 31 Mart 2016 tarihi itibarıyla 22,2 milyonu bulan mobil abone sayısına ulaşarak, “En yüksek net mobil abone kazanan operatör” unvanına sahip oldu. Toplam gelirlerini geçen yıla göre %27 artırarak 9,3 milyar TL’ye çıkaran Vodafone, “Toplam telekom pazarında toplam gelirler bakımından en çok büyüyen operatör” konumunda bulunmaya devam ediyor.

4G ve üstü teknolojiler konusunda dünyanın en büyük uluslararası dolaşım ağına sahip Vodafone’un uluslararası dolaşım hizmeti verdiği ülke sayısı ise 88’e ulaşmış bulunuyor.