Ana Sayfa Haberler Mobil reklamlarda iOS atakta

Mobil reklamlarda iOS atakta

bullseye worldwide globaltechmagazineBullseye Worldwide ve InMobi, Türkiye’deki mobil reklam ağlarının 2016’nın ikinci çeyreğindeki kullanım verilerine dair araştırmasını yayınladı. Türk kullanıcıların mobil marka ve model tercihlerinin değişimini de ortaya koyan araştırmanın sonuçlarına göre, mobil cihazlardaki reklam gösterimlerinde akıllı telefonlar tabletlere göre üstünlüğünü koruyor. Eski tip cep telefonlarının oranı ise ikinci çeyrek itibarıyla tamamen sıfırlanmış durumda. İşletim sistemine göre dağılımda, iOS’un oranını yüzde 6 artırdığı görülüyor.

Dijital reklam ajansı Bullseye Worldwide ile dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından InMobi Türkiye’deki mobil reklam ağlarının kullanım detaylarını yansıtan araştırma sonuçlarını yayınladı.

İşletim sistemlerine göre gösterim dağılımında Android ilk sıradaki konumunu bir önceki çeyreğe göre korumasına rağmen yüzde olarak düşüş yaşadı. iOS yüzdesini bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,2’den yüzde 18,2’ye yükseltti. Windows işletim sisteminin ise, 2016’nın ilk çeyreğinde yüzde 0,9 olan gösterim oranının ikinci çeyrekte yüzde 0,1’e gerilediği görülüyor. Bu da, Windows işletim sisteminin Android ve iOS işletim sistemlerinin karşısında yok olmaya doğru gittiğini gösteriyor.

Akıllı telefonların tabletlere göre üstünlüğü sürüyor

Araştırma sonuçlarına göre, akıllı telefonlardaki reklam gösterim oranı yüzde 3,4 oranında artarak yüzde 91,8’e ulaştı ve ilk sıradaki yerini korumayı sürdürdü. Tabletlerdeki oranlar ise, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3’lük bir düşüş yaşayarak yüzde 8,2 seviyesine geriledi. Eski tip cep telefonlarının devri ise, reklam gösterimi verilerine göre tüm cihazlar içinde yüzde 0,1’den yüzde 0’a düşerek tamamen kapandı.

Samsung cihaz üreticileri içinde yine ilk sırada

Cihaz üreticileri içerisindeki gösterim dağılımında Samsung, bir önceki çeyreğe göre az bir düşüş yaşasa da birinciliğini korudu. Apple ise reklam gösterim yüzdesini yükseltti. Marka-model kategorisinde Apple iPhone yüzdesini yüzde 10,4’den yüzde 16,7’ye yükselterek birinci sırada olmaya devam etse de, sıralamada yer alan Samsung markasının diğer modelleri genel sıralamada iPhone‘un ikinci sırada yer almasına neden oluyor. 2016 ilk çeyreğinde olduğu gibi Samsung ve Apple cihaz üreticilerinden sonra reklam gösterim dağılımında sırasıyla gelen markalar LG, General Mobile ve Sony oldu.

Bullseye Worldwide Yönetici Ortağı Afşın Avcı, “2016 yılının birinci ve ikinci çeyreğini karşılaştıran araştırma sonuçları, yalnızca reklam görüntülenmelerini değil, aktif olan Türk halkının mobil cihaz ve işletim sistemi tercihlerini de bize sunuyor” dedi.