Ana Sayfa Haberler Avrupa’nın mobil reklamlara en fazla tıklayan ülkesi Türkiye

Avrupa’nın mobil reklamlara en fazla tıklayan ülkesi Türkiye

rtb house globaltechmagazineRTB House’un Avrupa çapında yürüttüğü kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme kampanyalarından çıkardığı sonuçlara göre, Türkiye’deki tablet ve akıllı telefon kullanıcıları Avrupa’nın en fazla mobil gösterim reklamlarına tıklayan kitlesi olarak öne çıkıyor. Ayrıca internet kullanıcıları, masaüstü cihazlarda karşılarına çıkan reklamlara kıyasla mobil reklamlara daha çok tıklıyor.

40 ülke arasında RTB House tarafından yapılan araştırmaya göre, mobil reklamlar üzerinden elde edilen tıklama oranı (CTR) masaüstündeki dönüşlere kıyasla çok daha fazla. Avrupa’da masaüstü CTR ortalaması yüzde 0.73 iken akıllı telefon için yüzde 0.84, tablet için ise yüzde 0.87 oranında gerçekleşiyor.

Türkiye ise hem akıllı telefonda hem de tabletlerde ortalama tıklama oranında Avrupa’nın oldukça üzerinde. Türkiye’de masaüstü CTR ortalaması yüzde 1,01 olarak gerçekleşirken, akıllı telefonda yüzde 1.44 ve tablette ise yüzde 0.96 oldu.

Millenial’lar mobil reklamlara daha çok tıklıyor

Türkiye’deki Z ve Y kuşaklarının toplam nüfusa oranla yoğunluğu nedeniyle akıllı telefon ve tablet kullanımında ülkemizin Avrupa’dan daha hızlı penetrasyona sahip olduğum ifade eden RTB House Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, “Tüm dünyada ve ülkemizde genç nesiller, internet üzerinden araştırmalarını yaparak satın alma işlemlerini fiziksel mağazalarda sonlandırma eğilimindeler. Bununla birlikte mağaza içerisinde anlık olarak fiyat karşılaştırması yapılması gibi internetin getirdiği avantajlar alışverişler sırasında ilgi çekiyor. Bu sebeple hem doğrudan hem de dolaylı satışlarda mobil reklamlar öne çıkıyor” dedi.

OECD rakamlarına göre dünyanın en fazla akıllı telefon üzerinden internet kullanan ikinci ülkesi olan Türkiye’de 1 Nisan’dan bu yana kullanımda olan 4.5G hızındaki internetin de mobil cihaz kullanımını daha da tetiklediğini dile getiren Tuğ, reklamların tıklanma oranındaki artışın sürmesini beklediklerini dile getirdi.

Mobil reklam yatırımları artıyor

Mobil reklamcılık, pazarlama profesyonellerini, sunduğu fırsatları değerlendirme ve pazar stratejilerini belirleme konusunda daha duyarlı hale getirdi. Hatta bu konuda uzmanlaşan pazarlama profesyonelleri, hedef kitlelerini belirlerken onları rahatsız etmeden, dengeli ve en iyi şekilde nasıl ulaşacaklarını anlamaya yöneldiler.

IAB Türkiye’ye göre, Türkiye’de 2015 yılında dijital reklam yatırımları bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,8 oranında büyüme göstererek 1,6 milyon lirayı aştı. Display reklam kategorisi ise 611,5 milyon liraya ulaştı. Bu rakamlar arasında en fazla büyümeyi ise yüzde 61 ile mobil gösterim reklamlar elde ederken, pazardaki payı 41,6 milyon lira oldu.