Ana Sayfa Haberler Kaspersky gençlere siber güvenlik konusunda yol gösterecek

Kaspersky gençlere siber güvenlik konusunda yol gösterecek

kaspersky globaltechmagazineSiber güvenlik alanındaki kariyer oldukça karlı olmasına rağmen, yeni başlayanlar için bu karışık işe başlayabilmek oldukça zor. Durum böyle olunca, dünyadaki uzman sayısında eksiklik oluşuyor. Bu sebeple pek çok şirket siber suçlara veya casuslara kurban olma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Kaspersky Lab, işte tam da bu yüzden 18-30 yaş arası üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller için Talent Lab Yetenek Laboratuvarı yarışmasını başlattı. Programın amacı önemli siber güvenlik sorunlarını yarışmacıların teknik ve yaratıcı yetenekleri ile çözebilmek.

Yarışma sonunda üç kazanan olacak. Yarışmada birinci olan; daha sonraki eğitimleri için 10.000 dolar, ‘güvenlik yeteneği’ kazananı tüm masrafları Kaspersky Lab tarafından karşılanarak SAS 2017’ye davet edilecek ve ‘yaratıcı yetenek’ kazananı da Cannes Lions 2017’ye akademi biletiyle katılmaya, uçak biletleri de dahil olmak üzere, hak kazanacak. 50 finalistin hepsi Kaspersky Lab ve Yetenek Laboratuvarı ortaklarından ek ödüller ve hediyelik eşya kazanacak. Bunların içinde uzmanlardan profesyonel rehberlik ve uzun vadeli kariyer fırsatları da bulunuyor.

Kuzey Amerika Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Takımı Başkanı Ryan Naraine: “Benim için güvenlik bilgisayar biliminin en ilginç kısmı olmuştur. Ne yaptığım fark etmeksizin güvenlik önemsenecek konuların başında gelirdi. Fakat bu mesleğe giriş yolları genelde çok zor ve üst düzey araştırmacılarımızın çoğu profesyonel güvenlik eğitimi almamışlar; geldikleri yere sahip oldukları merak sayesinde gelmişler. Bu yarışmayla olabildiğince fazla insanda bu merakı uyandırmak ve siber güvenlik sektörüne girebilecekleri birbirinden farklı yolları göstermek istiyoruz. Güvenliğin büyüleyici olduğunu dünyaya göstermek istiyoruz çünkü dünyanın IT güvenliğinde daha çok beceriye sahip insanlara ihtiyacı var,” dedi.

Dünyanın her yerinden her başvuruya açık olan online başvuru sistemine academy.kaspersky.com/talentlab adresinden ulaşılabilir. Başvurular 15 Kasım 2016’ya dek açık olacak. Program 15-30 Kasım arası online değerlendirme süresinden geçecek, finalistler 1 Aralık’ta duyurulacak. En başarılı 50 başvuru finale girmeye hak kazanacak, final Şubat 2017’de, Prag’da yapılacak. Başvuranlar burada projelerini sunma ve ana ödüller için yarışma şansına sahip olacaklar.

Yetenek Laboratuvarı’nın teknik değerlendirme kriterleri arasında, anti-kötü yazılım araştırması, siber güvenlik sonuçlarını geliştirme, mobil güvenlik, siber fiziksel sistemler, nesnelerin internet (IoT), çocukların çevrimiçi güvenliği ve güvenlik farkındalığı gibi alanlarda uygulamalı görevler bulunuyor. Teknik olmayan değerlendirmeler ise katılımcıların tüketici pazarlaması, web içerik analizi, kavramsal tasarım ve eğlenceli eğitim gibi konularda çalışmayı gerektiriyor. Tüm alanlar Kaspersky Lab koçları tarafından izlenecek. Yetenek Laboratuvarı takımları olduğu gibi bireysel başvuruları da kabul ediyor.

Bu girişimle Kaspersky Lab eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Şirketin Kaspersky Academy departmanı bulunuyor. Bu departman IT güvenliğindeki genç yetenekleri destekleyen proje dizilerinden oluşuyor. Şirket, genç yeteneklere fark edilme ve siber güvenlik alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı tanıyarak onları keşfediyor ve yüreklendiriyor.  Şirket herkes için güvenli bir geleceğin üst düzey kalifiye uzmanlardan oluşan yeni bir kuşağın elinde olduğuna inanıyor.