Ana Sayfa Haberler Tatilde uzak durmanız gereken 5 Wi-Fi erişim noktası

Tatilde uzak durmanız gereken 5 Wi-Fi erişim noktası

bitdefender globaltechmagazineTatile çıktığınızda bütün kişisel bilgilerinizi de yanınıza almış oluyorsunuz. Telefonunuzdaki, dizüstü bilgisayarınızdaki yada diğer akıllı cihazlarınızdaki bilgiler tatildeyken evde olduğunuzdan çok daha fazla gizlilik ihlaline uğrama ve çalınma riski taşıyor. Antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender, tatildeyken güvende kalmanız için risk taşıyan Wi-Fi erişim noktalarını sıraladı.

Tatiller tamamen aileye ayrılan zaman olsa da, dijital evrim mahremiyet ve kişisel bilgilere erişime de yeni bir kapı açıyor. Hele ki tatildeyken sosyal ağlarda fotoğraf paylaşma ve işyeri mailimizi kontrol etme bağımlısı olduğumuzdan beri.

İnternet erişimi ya da uluslararası dolaşım masraf anlamına geldiği için, kısa süreliğine ücretsiz bir ağa katılmanın zararının olmayacağı ortak bir düşünce. Ancak bu düşünce bir o kadar da gerçekten uzak. E-maillerinizi yada sosyal ağlarınızı kontrol etmek için siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda hesaplarınızın şifreleri dışında daha önemli şeyleri kaybedebilirsiniz, örneğin cihazınızdaki kritik bilgileri.

Global güvenlik teknolojisi şirketi Bitdefender, huzurlu bir tatil geçirmeniz için güvenlik riski taşıyan 5 Wi-Fi erişim noktasını sıraladı.

Uçağa Binmek İçin Son Çağrı 

Ücretsiz Wi-Fi ağlarına katılımın ölçümlendiği ve içinde güvenlik uzmanlarının da yer aldığı bir çok sosyal deney yapıldı. Deney kapsamında tehlikesiz erişim noktaları kurularak, insanların bu ağlara katılım oranları kontrol edildi. Şaşırtıcı şekilde pek çok kişi “Free Airport Wi-Fi” ve benzer isimli güvensiz ağlara hem mobil cihazları hem de dizüstü bilgisayarları ile bağlandılar.

Havaalanlarındaki fiziksel güvenlik çok sıkı olsa da, dolandırıcı Wi-Fi erişim noktaları söz konusu olunca hala iyileştirilmesi gereken noktalar mevcut. Güvenli olmayan ve siber saldırganlarca kontrol edilen bu ağlara bir kere bağlandığınızda, saldırganlar şifrelerinizi toplamaya başlayabiliyor.

Biraz Kafein ve Şifreniz 

Tatildeyken her zamanki günlük kafein dozajınıza ihtiyacınız vardır ve bunu elde etmek için köşedeki kahve dükkanında daha iyi bir yer olamaz. Tam anlamıyla şehri keşfetmeye başlamadan önce, muhtemelen buharda demlenmiş kahvenizi yudumlarken Facebook profilinizde gezinmek ve belki de bir kaç e-mail okumak isteyeceksiniz.

Böyle mekanlar genellikle bedava Wi-Fi bağlantısı sunduklarından kullanıcılar tereddüt etmeden bu ağa bağlanıyorlar. Oysa bir saldırgan kahve dükkanının ismiyle yada buna benzer bir şey ile bir ağ açmış ve bağlantı kurulduğu andan itibaren sanal gezintinizi kayıt ediyor olabilecekken bu çok da iyi bir fikir değil. Sonuç olarak henüz yeterince kafein almadığınız için odaklanamayarak saldırgana bir kaç sosyal mühendislik tekniğiyle şifrelerinizi gönderiyor ya da kötü amaçlı bir yazılım indiriyor olabilirsiniz.

Oda Servisi? 

Oteller de saldırganların kötü amaçlı Wi-Fi ağları için en popüler alanlardan biridir, çünkü misafirler içinde otelin adının geçtiği ağ isimlerinden şüphelenmezler. Bu nedenle resepsiyonu arayarak resmi Wi-Fi ağının ismini ve şifresini sormak iyi bir fikir olabilir.

Şifresiz ve benzer isimli bir Wi-Fi ağını tespit ettiğinizde yapabileceğiniz en iyi şey, yetkililere bildirmektir. Böylece o ağ bir dolandırıcıya ait ise inceleme başlatabilirler.

Bir Sonraki Durak, Veri Şehri 

Bir turist olarak muhtemelen bir yerden bir yere giderken tren ya da benzer bir toplu taşıma aracı kullanacaksınız. Dolandırıcı ve saldırganlar tarafından idare edilen Wi-Fi erişim noktaları tren garları ve hatta sizin masum otobüs durağında bile yer alıyor olabilir. Özellikle turistlerin yoğun oldukları ve Wi-Fi ağlarını kullandıkları bir bölgede iseniz.

Bulunduğunuz yer ne kadar turist ile dolu bir bölge ise, saldırganlar verilerinize ve hatta cihazlarınıza erişim sağlamak için bir o kadar çaba göstereceklerdir. Bu amaçla uzaktan veri silmeye karşı güvenlik çözümleri edinmeniz de iyi bir fikir olacaktır.

Sığ Sular 

Havuz kenarında yada sahildeyken, bir selfie paylaşma dürtüsüne kapıldığınızda, durum güncellemesinde bulunacağınızda yada banka işlemleri gerçekleştireceğinizde açık bir Wi-Fi ağında olmadığınızdan emin olun. Bu ağın bir dolandırıcı tarafından açılmış ve büyük balığı yakalama peşinde olabileceği, hesaplarınıza ve hatta banka bilgilerinize ulaşabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

Sadece Mobil Veri 

Gerçekten online bir işlem yapmanız gerekiyorsa, mobil veri ağınızı kullanın ve eğer bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurduğuna emin olun. Aksi halde sadece hesaplarınızı değil, tatil paranızı da riske atabilirsiniz.