Ana Sayfa Haberler AWS Amazon QuickSight’ı tüm müşterilerinin kullanımına açtı

AWS Amazon QuickSight’ı tüm müşterilerinin kullanımına açtı

amazonwebservices_globaltechmagazineBir Amazon.com şirketi olan Amazon Web Services(AWS), Amazon QuickSight’ın tüm müşteriler için kullanıma açıldığını duyurdu. Amazon QuickSight bir şirketteki tüm çalışanların, teknik becerileri ne seviyede olursa olsun görsel oluşturma, ad-hoc analizi yapma ve verilerinden hızlıca öngörü elde etmesini kolaylaştırıyor.

Çeşitli sektörlerden global işletmeler ve startup’ların da dahil olduğu 1500’den fazla AWS müşterisi Amazon QuickSight’ın ön kullanımını gerçekleştirdi. Bu müşteriler Amazon QuickSight’ın AWS ve diğer veri kaynaklarına nasıl sorunsuz bir şekilde bağlandığını ve sorgu performansının süper hızlı, paralel, bellek içi hesaplama motoru (SPICE) sayesinde ne kadar hızlı olduğunu deneyimledi. Tüm ölçeklerden müşterilerin, çalışanlarına kapsamlı iş analizi yapma imkanını sunabilmesi için Amazon QuickSight, geleneksel iş zekası (BI) çözümlerinin ondabiri fiyatına, kullanıcı başına ayda 9 dolardan başlıyor.

İşletmelerin ürettiği ve işlediği verilerin hacmi gün geçtikçe büyüyor. Veriden en iyi şekilde yararlanabilmek için firmaların bu işlemleri çalışanları için kolaylaştırması gerekiyor. Teknik beceri seviyesi ne olursa olsun bir çalışan verileri analiz edip bunları paylaşabilmeli ve kararları yönlendirebilmelidir. Ancak geleneksel BI çözümlerinin maliyeti ve karmaşıklığı, birçok şirket için analizlerin her yerden ve her zaman ulaşılabilir hale gelmesini engelliyor. Çünkü bu çözümler şirket içi pahalı donanım ve yazılımlara ihtiyaç duyuyor, karmaşık veri modellerinin oluşturulması için haftalar ya da aylar süren veri mühendisliği gerektiriyor ve veri dizileri büyüdükçe aynı sorgu hızını koruyacak ek altyapılar için sürekli yatırım gerektiriyor.

Kullanmaya başlamak çok kolay ve hızlı

Bu problemleri çözmek için AWS Bulut’un ölçeklenebilirliği ve esnekliği iş analizine de getirilerek Amazon QuickSight oluşturuldu. Amazon QuickSight’ı kullanmaya başlamak çok kolay ve hızlı. Müşteriler Amazon QuickSight’a giriş yapıyor ve Amazon QuickSight otomatik olarak Amazon Redshift, Amazon Relational Database Service (Amazon RDS) ve Amazon Simple Storage Service (Amazon S3) üzerinde depolanan verilere ulaşıyor. Amazon QuickSight ayrıca, Microsoft Excel ve Salesforce.com gibi üçüncü parti veri kaynaklarına da bağlanıyor. Amazon QuickSight üzerinde görüntülenebilmesi için veriyi biçimlendirerek SPICE üzerine taşıyor ve müşteriler SPICE üzerindeki verinin, diğer kaynaklardaki veriler değiştikçe güncel tutulmasını seçebiliyor.

Amazon Web Services Veritabanı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Raju Gulabani, “Amazon QuickSight iş analizlerini daha kolay, erişilebilir, düşük maliyetli ve her zamankinden daha hızlı hale getiriyor. Birçok şirket AWS üzerinde verilerini depoladığı için Amazon QuickSight’ın bu verileri otomatik olarak algılayıp SPICE’a taşıması ve sorgu sonuçlarını çok kısa sürede getirmesi; bir de tüm bunları geleneksel BI çözümlerinin onda biri fiyatına yapması kulağa oldukça çekici geliyor” dedi.

Baştan sona bulut için oluşturulan SPICE, kolon tabanlı depolama sisteminin bir kombinasyonunu, en son donanım yenilikleri ile etkinleştirilmiş bellek içi teknolojileri, kullanıcıların geniş veri öbekleri üzerinde interaktif sorgular yapabilmesi için makine kodu üretimini kullanıyor. Aynı anda binlerce kullanıcı çeşitli AWS kaynakları üzerinde interaktif analizler yaparken bile performansından ödün vermiyor. Kullanıcılar verilerini incelerken Amazon QuickSight veri türlerini ve ilişkilerini algılar, uygun veriyi çekebilmek için optimum sorgular oluşturur, sonuçları SPICE üzerinde toplar ve veriler için mümkün olan en iyi görsel seçenekleri önerir. Bunlara çubuk ve çizgi grafikleri, pasta grafikleri, dağılım grafikleri veya ısı haritaları ve pivot tabloları da dahildir.