Ana Sayfa Haberler Netaş, ICSG İstanbul 2017’de akıllı enerji çözümlerini tanıtacak

Netaş, ICSG İstanbul 2017’de akıllı enerji çözümlerini tanıtacak

netaş globaltechmagazineNetaş, enerji firmalarının dijitalleşme ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiği bulut tabanlı NEOS Akıllı Şebeke ve Siber Güvenlik çözümlerini tanıtacak.

Türkiye’nin lider dijital dönüşüm şirketi Netaş, Dünya Enerji Birliği tarafından en önemli etkinlikler arasında gösterilen ve Türkiye’nin en büyük enerji fuarı olma özelliğini taşıyan 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’na (ICSG İstanbul 2017) sponsor oldu. Netaş, 19-21 Nisan tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde tüm dünyadan yaklaşık 300 firma ve 5 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, enerji sektöründe faaliyet gösteren kuruluşları dijital geleceğe hazırlamak amacıyla geliştirdiği bulut tabanlı NEOS Akıllı Şebeke ve Siber Güvenlik çözümlerini tanıtacak.

Bilgi güvenliğine 5 aşamalı çözüm

Netaş, Siber Güvenlik çözümleri ile kurumlara bilgi güvenliği alanında tanımlama, koruma, algılama, cevap verme ve kurtarma aşamalarından oluşan kapsamlı bir çözüm portföyü sunuyor. Tanımlama aşamasında kritik işlevleri destekleyen kaynakları tanımlamak ve bu kaynaklar için oluşabilecek güvenlik risklerini anlamak organizasyonun risk yönetim stratejilerini doğru tasarlamasına olanak sağlıyor. Koruma işlevi ise potansiyel bir güvenlik olayının etkisini sınırlama imkânı veriyor, algılama işlevi siber güvenlik olaylarının zamanında keşfedilmesini sağlıyor, cevap verme işlevi olası bir siber güvenlik olayının etkisini engelleme yeteneğini destekliyor, kurtarma işlevi de bir siber güvenlik olayının etkisini azaltmak için normal operasyonlara zamanında geri dönüşü mümkün kılıyor.

Elektrik sayaç verilerine otomatik takip

Netaş’ın geliştirdiği bulut tabanlı NEOS Akıllı Şebeke Çözümleri ise elektrik sayaç verilerinin otomatik olarak uzaktan okunmasını ve yönetilmesini, bu verilerin merkezi bir sisteme aktarılmasını, verilerin saklanarak istenilen formatta rapor alınmasını sağlıyor. Maliyet etkin, geliştirilebilir, genişletilebilir ve esnek bir çözüm olan NEOS çözümleri, modüler yapısı sayesinde müşterinin ihtiyacı olan modülleri sunarken gerekli entegrasyonları da yapıyor. NEOS ile enerji şirketleri için arızalara en hızlı şekilde müdahale edilerek müşteri memnuniyetinin artırılması, enerji tüketim parametrelerinin incelenerek geleceğe yönelik talep tahmininde bulunulması, göstergelere göre işletme ve yatırım organizasyonlarının gerçekleştirilmesi, kayıp-kaçak miktarının en aza indirilmesi ve işletme maliyetlerinin azaltılması gibi pek çok avantaj sunuluyor.

Netaş’ın NEOS ile sunduğu bir başka çözüm ise Akıllı Şehir Aydınlatma Yönetimi sistemi. Bu sistem ile şehir aydınlatmalarının tek bir noktadan yönetiminin kontrolü sağlayabiliyor. Ayrıca sistem, çeşitli senaryolar tanımlanarak aydınlatmanın gerektiği zaman gerektiği kadar yapılmasına da imkan veriyor. Tüm şehrin aydınlatmalarını yönetirken, entegre edilmiş sensörler ile nem, sıcaklık, hava kalitesi, gürültü düzeyi, ışık seviyesi gibi bilgileri şehrin binlerce noktasından toplayabilmek de mümkün.

50 ülke temsil edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayelerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, İtalya’nın ülke partnerliğinde düzenlenecek ICSG İstanbul 2017’de, akıllı şebekeler, akıllı şehirler ve akıllı enerji konuları masaya yatırılacak. Enerji alanında büyük projelere imza atan üst düzey yöneticilerin konuşmacı olarak yer alacağı ICSG İstanbul 2017, 50 ülkeden gelecek heyetler ile önemli bir ticaret ve bilgi platformu olacak. Heyetler, özellikle enerji yönetimi, enerji verimliliği, siber güvenlik ve uzaktan kontrol sistemleri, enerjinin geleceği, enerjide teknoloji kullanımı gibi konularda önemli paylaşımlarda bulunacak.