Ana Sayfa Haberler DMS, yaptığı yatırımla yıllık veri işleme maliyetlerinde yüzde 80 tasarruf sağladı

DMS, yaptığı yatırımla yıllık veri işleme maliyetlerinde yüzde 80 tasarruf sağladı

DMS globaltechmagazineBüyük veri analitiğine yatırım yapan Doğuş Müşteri Sistemleri (DMS), veri işleme süreçlerinin birçok alanında yüksek oranda tasarruf sağladı.

Doğuş Grubu’nun farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalarında kayıtlı çeşitli müşteri bilgilerini tekilleştirerek, müşterilerine tüm grup bünyesinde aynı deneyimi yaşatmayı amaçlayan Doğuş Müşteri Sistemleri (DMS), bu hedefle, elindeki büyük veriyi bütünleştirmek, analiz etmek ve anlamlandırmak için gereken yatırımı geçtiğimiz yıllarda yapmıştı. Milyonlarca Doğuş Grubu müşterisinin verilerini bünyesinde toplayan DMS, grup dışı firmalarla yaptığı anlaşmalarla birlikte ZUBİZU, Rezervin gibi ürünleri hayata geçirdi. Bu alanda SAS’ı analitik çözüm ortağı olarak seçen DMS, yaptığı yatırımın geri dönüşünü almak için çok beklemedi. Sade Yazılım’ın danışmanlığıyla sağladığı entegrasyon sayesinde veri işleme süreçleri için harcanan zamandan %66, gerekli bilgi işlem gücünden %50 ve ilgili yıllık maliyetlerden %80 oranında tasarruf sağladı.

Doğuş Müşteri Sistemleri Veri Yönetimi Müdürü Adviye Alacalı Civelekoğlu, “Veri işleme süreçlerimizin birçok alanında bütünleşik bir şekilde ilerlemek bizim için çok önemli. Verimliliğimizi artırmak ve sorunsuz bir süreç yaşamak için bu alanda bir yatırım yapma kararı aldık” dedi. Civelekoğlu, SAS’ın sunduğu çözümler sayesinde birçok alanda iyileştirme sağlayıp tasarruf etmenin yanı sıra, bağımsızlık ve esneklik kazandıklarının altını çizdi. Civelekoğlu, “SAS’ın yenilikçi çözümleri sayesinde kurulan sistemi kendi kaynaklarımızla idame ettirme yeteneği kazandık” dedi.