Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bankacılık sektörü yeni teknolojilere kucak açıyor

bankacılık-globaltechmagazineYeni VMware araştırmasına göre bankacılık sektörü yeni teknolojilere kucak açıyor. 

Bulut altyapısı, kurumsal mobilite alanlarında küresel lider VMware, Inc. teknolojinin bankacılık sektörünün geleceğini nasıl değiştireceğini anlamak için bankacılık sektöründe çalışan profesyonellerle yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre bankalar önümüzdeki 5 yıl içinde sektörde kalıcı bir iz bırakmak için IoT’den biyometrik doğrulama ve blockchain gibi en yeni teknolojileri takip edip işletmelerinin dijitalleşmesini temel yapıtaşları haline getirmeye çalışıyorlar.

Araştırma sonuçları bir gerçeği tekrar gözler önüne serdi: bankların yeni dönüşümüne teknoloji yön verecek. Finansal kuruluşlar için soru teknolojiye yatırım yapmaktan çıkıp teknolojiye ne kadar hızlı yatırım yapabilecekleri oldu. Bankalar da bu değişime ayak uydurup dijital dönüşüm için temel taşları yerleştirmeye başladı. Araştırmaya katılan profesyonellere bankalarının 3-5 yıllık süreçteki temel misyonunun ne olacağı sorulduğunda bankalarının odaklanacağı en önemli konunun sırasıyla “dijital ve fiziksel kanalların entegrasyonu” ve “dijital lider haline gelmek” cevapları alındı.

Ortaya çıkan yeni teknolojiler ana sahnenin sahibi olacak

  • 100 milyar dolar ve üstünde mal varlığı olan bankaların yarısından fazlası mobil uygulamalar, APIs/açık bankacılık, yapay zeka (AI), zenginleştirilmiş gerçeklik, biyometrik doğrulama ve blockchain gibi en önemli yeni teknolojilerin önlerindeki 5 yıl içinde ticari implementasyonunu gerçekleştirecekler.
  • Katılımcıların yüzde 78’i ses tanıma özellikli yapay zekanın perakende bankacılık için dönüştürücü potansiyele sahip olduğunu söylerken katılımcıların üçte biri ise ses tanıma özellikli yapay zekanın ticari bankacılık için dönüştürücü olacağına inanıyor.
  • 100 milyar dolar ve üstünde mal varlığı olan bankalardan olan katılımcıların yüzde 67’si halihazırda blockchain teknolojisi üzerinde çalışmaya başladıklarını söylüyorlar.

İmplementasyon zorlukları

  • 100 milyar dolar ve üstünde varlığı olan bankalardan oluşan katılımcıların yüzde 81’i 15 milyar ile 100 milyar dolar arasında varlığı olan bankalardan oluşan katılımcıların yüzde 68’i halihazırda bulut programlama teknolojilerini kullandıklarını belirtiyorlar.
  • Güvenlik güncellemelerini deneyen, uygulayan, veri merkezi programları, bulut programlama kurulumları ve fintech inovasyonlarını tercih etmeyi düşünen bankaların en az yüzde 73’ü önlerindeki 12 ay içerisinde orta veya büyük etkileri olacak adımların atılmasını bekliyor.
  • Atılacak adımların 5 sene içerisinde orta veya büyük etkilerinin olacağına inananların oranı ise yüzde 82. 

Banca Popolare di Sondrio, Altyapı Bölümü Başı Piergiorgio Spagnolatti “VMware Yazılım-Tanımlı Veri Merkezi platformu üzerinde kurduğumuz bulut çözümleri sayesinde BT ekibimiz işletmenin aksayan bir parçası olmak yerine işleri kolaylaştıran bir bölüm haline geldi. Sahip olduğumuz bulut temeli sayesinde blockchain gibi ortaya çıkan yeni teknolojilerin kurulumunu nasıl gerçekleştirebileceğimiz üzerine kafa yorabiliyoruz, işletmemize yeni değerler katıp artırılmış güvenlik ve iyileştirilmiş verimliliğe erişebiliyoruz” diyerek teknolojinin bankacılık sektörü için önemini değerlendirdi.

VMware blockchain teknolojisi çalışmalarını görücüye çıkarıyor

VMware ayrıca kriptolar halinde veri bloklarını depolayan dağıtık blockchain teknolojisini aktif olarak takip edip emniyetli, güvenilir ve ölçeklenebilir blockchain platformlarını finansal hizmet endüstrisindeki çeşitli müşterilere ulaştırmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

Bankalar blockchain kullanarak arka uç işlemlerini kolaylaştırıp masrafları büyük ölçüde azaltıyorlar. Geleneksel bankacılıkta ise merkezi otoriteler işlemlerin gerçekliğini onaylayıp kayıtlarını tutuyorlar. Bu durum gücü sadece otoritelerin elinde toplamakla kalmazken aynı zamanda gerçeklik kaynaklarını da tehlikeye açık hale getiriyor. Blockchain teknolojisi ile işlemler dijital ortamda kayıt altında tutuluyor, dağıtık bir ana hesap defteri ve merkezi olmayan birçok taraf aracılığıyla onaylanıyor. Taraflar ana hesap defterinin bir kopyasına sahip olurken blockchain verisi daha güvenli hale geliyor.

VMware blockchain teknolojileri kıdemli yöneticisi Michael DiPetrillo konuyla ilgili olarak “Araştırma ve geliştirme ekiplerimiz güvenlik, ölçeklenebilir hata toleransı, hız ve kesinlik gibi konularda karşılaşılan güncel sorunlara cevap olacak kurumsal blockchain teknolojisi konusunda tüm güçleriyle çalışıyorlar. Araştırma ekibimizin son üç yılda gerçekleştirdikleri çalışmalar mutabakat, ana hesap defteri ve akıllı kontrat katmanlarında endüstrideki birçok ilki de içinde barındıran eksiksiz bir blockchain ortamı yarattı. Bu konseptin ilk kanıtlarını göstermek blockchain yolculuğunda ileriye doğru atılmış ve müşterilerimizle paylaşmaktan heyecan duyduğumuz büyük bir adım. Blockchain’in finansal endüstrinin her bir bölümü dahil olmak üzere endüstriyi ileriye taşıyacak birçok değişimi tetikleyeceği aşikar. VMware olarak müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile çalışmaya devam edip sadece bugünün değil geleceğin de sorunlarına cevap olacak çözümleri yaratmaya devam edeceğiz” diyor.

Teknoloji Makaleleri