Pazartesi, Haziran 24, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Zyxel yeni Hibrit Access Point yönetim yazılımı NebulaFlex’i pazara sundu

zyxel-globaltechmagazineZyxel, kablolu ve kablosuz cihazların tek bir noktadan yönetimine olanak tanıyacak yeni hibrit access point yönetim yazılımı NebulaFlex’i pazara sundu.

Yeni yönetim yazılımı ile işletmeler, esnek ağ yönetimi sayesinde iş akışlarında maksimum performans elde ederken, çalışan verimliliğini de büyük ölçüde artırma imkanına kavuşuyor.

Bulut tabanlı acces point mi, klasik access point mi? Neden her ikisi de olmasın?

Standalone Access Point’ler özelikle birçok KOBİ’nin tam olarak ihtiyacına cevap veriyor ve yüksek kapasitede kablosuz internet erişimine olanak tanıyor. Öte yandan Bulut tabanlı Access Point’ler ise kolay kurulum, yüksek konfigürasyon, merkezi yönetim kolaylığı, 7/24 her yerden erişim imkanı gibi bir çok artıyı da bünyesinde barındırıyor. Zyxel pazara sunduğu yeni yönetim yazılımı NebulaFlex ile ise işletmelerin her ikisi arasında seçim yapma zorunluluğunu ortadan kaldırarak, ihtiyaçlarına özel seçim yapma özgürlüğü sunuyor. Böylece işletmeler istedikleri anda artan iş ihtiyaçları doğrultusunda kolayla bulut çözümlerine terfi edebiliyor. NebulaFlex sayesinde mevcut veri iletişim altyapı yatırımları da korunuyor. Kurumlar, buluta geçmek için ek donanım ve yazılım maliyetine katlanmak zorunda kalmıyor. Mevcut hibrit modemler,  yeni yazılım sayesinde  Nebula Kontrol Merkezi (NCC) üzerinden kolayca buluta entegre ediliyor.

Bulut çözümleri alternatifini devreye sokmak için ağ mühendislerinin, mevcut erişim noktalarını (Access Point’leri) 5.20 yazılımı ile güncellemeleri gerekiyor.  Ardından web sitesi üzerinden Nebula Bulut Merkezi’ne (Nebula Cloud Center – NCC) erişerek kayıt yaptırılıyor. Access Point’ler CNN’e eklenerek kolayca aktive edilebiliyor. NebulaFlex ile buluta geçiş kadar, buluttan çıkış da çok kolay. İnternet üzerinden yine aynı şekilde Nebula Bulut Merkezine erişip,  access point’lerin kayıtları silindiğinde,  erişim noktaları klasik modda çalışmaya devam diyor.

NebulaFlex, şimdilik sadece hibrit Access Point’ler erişim noktaları olan NWA1123-AC HD, NWA1123-AC PRO ve  NWA1123-ACv2 modellerini destekliyor. Kullanıcıların Nebula’nın Tüm Fonksiyonlarını Deneyimleyebilmesi için 1 Şubat- 30 Nisan tarihleri arasında kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kayıt yaptırdıkları tarih itibari ile 3 ay boyunca Nebula professional packi ücretsiz olarak temin edebiliyorlar.

“Zamanı geldiğinde ve ihtiyaç olduğunda BT verimliliğini bulut çözümleri ile artırmak mümkün” diyen Zyxel Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal:

“Zyxel bulut çözümleri ile BT hizmetlerini yönetmek için kaynağınızı merkezileştirebilir ve verimliliğinizi artırırken maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Bu bağlamda NebulaFlex’in  işletmelere ekstra esneklik imkânı sunduğumuzu özellikle belirtmek isterim.  NebulaFlex, kablosuz erişim noktalarının iki tipte çalışabilmesine olanak tanıyor. Böylece erişim noktaları, hem bulut üzerinden yönetilebiliyor, hem de standalone modda olmak üzere iki farklı modda çalışabiliyor. Yönetim Yazılımı, ağ mühendislerine, ürünleri iki mod arasında kolayca geçiş yapabilecek şekilde konfigüre etme ayrıcalığı da sunuyor. Böylece gerçek anlamda esneklik sayesinde farklı ağ kurulumu senaryoları devreye alınabiliyor” şeklinde konuştu.

Clutch şirketi tarafından yapılan bir araştırma verilerine iş dünyası profesyonellerinin yüzde 45’i buluta geçişin en önemli faydasını güvenlik olduğunu belirtiyor” diyen Erünsal konuşmasına şöyle devam etti:

“Bulutun standart ağ yapılarına göre daha esnek bir çözüm vaat ettiğini tüm ağ yöneticileri kabul ediyor. Şirketler NebulaFlex ile karlılıklarını artırdığı gibi,  daha az sayıda ağ mühendisi ile daha hızlı ve esnek çalışma imkanına kavuşuyor.”

Nebula ürün portföyü; bulut üzerinde yönetilen erişim noktaları (NAP), bulut üzerinden yönetilen anahtarlar (NSW) ve yine bulut üzerinden yönetilen güvenlik ağ geçitlerinden (NSG) oluşuyor.

Zyxel’in bulut tabanlı Nebula çözüm ailesi karmaşık olmayan kredi tabanlı ve isteğe bağlı lisanslama modeliyle, işletmelerin teknik uzmanlık ya da danışmanlık ücretleri gibi gizli maliyetlerin endişesi taşımadan bulut teknolojilerinin tüm avantajlarından yararlanmalarını sağlıyor. İşletmeler, gelişen ve artan iş ihtiyaçları neticesinde her iki alternatif arasında kolayca seçim yapabiliyor. İşletmeler isterlerse mevcut ağ altyapısı çözümlerini devre dışı bırakmadan ve ekstra donanım ve yazılımı satın almak için ek maliyete katlanmak zorunda kalmadan kolayca bulut seçeneğini devreye alabiliyor.

Otel ya da perakende zincirleri gibi birden çok şehir ya da lokasyonda binaları olan kurumlar, bu dağınık yapıdaki altyapıları kurmakta ve yönetmekte önemli derecede zorluklar yaşıyor. Nebula özelikle bu segment için ideal bir çözüm sunuyor.

Teknoloji Makaleleri