Ana Sayfa Haberler RFID teknolojileri mağaza içi deneyimini benzersiz kılacak

RFID teknolojileri mağaza içi deneyimini benzersiz kılacak

RFID-globaltechmagazineRFID teknolojileri, tüketicilere ürünlerle etkileşim ve farklı ürünleri deneme şansı sunarak, perakende endüstrisinde önemli bir rol oynuyor.

Mağaza içi deneyimi benzersiz kılmak ve satışları artırmak amacıyla Checkpoint Systems, RFID gücünü kullanan ve eşsiz bir çözüm olan InterACT’i piyasaya sürdü.

“Her zaman online” olan günümüz müşterilerinin artan talepleri, mağaza içi satın alma deneyimini belirliyor. Geliştirilmiş envanter doğruluğu aracılığıyla  ürünün her zaman mevcut olmasını sağlamak, bulmacanın bir parçası; ancak artık tek başına yeterli değil. Müşteriler, satın almadan önce ürünleri keşfetmeyi ve nasıl göründüğünü veya çalıştığını görmek istiyorlar.

Envanter doğruluğunun ötesine geçme

Tüketiciler, şu anda yaşadığımız dijital dünyada daha keyifli bir mağaza içi deneyim talep ediyorlar. Mağazalar; kiosk’lar, interaktif ekranlar ve akıllı aynalar gibi yeni teknolojileri kullanma isteği duyuyorlar. InterACT, RFID etiketli ürünlerden toplanan verileri kullanan bir interaktif çözümler yelpazesidir. Geçmişten bugüne envanter doğruluğunu geliştirmek için çözümler kullanılırken; yeni çözümler, perakendecilere, müşterilere bir ürün hakkında öneri ve ek bilgi sağlamak için RFID tabanlı envanter verilerini kullanmalarına imkan sağlıyor.

Yeni bir mağaza içi deneyimi

McKinsey&Company tarafından yapılan bir araştırmaya göre Amazon, satışlarının %35’inin sitenin öneri motoru tarafından sağlandığını tahmin ediyor. InterACT dokunmatik ekranlar aracılığı ile, ürün üzerindeki RFID etiketin yaklaştığını algılar; alışveriş yapanlara ürün hakkında bilgi sağlamanın yanı sıra mağazada başka hangi bedenlerin ve renklerin bulunduğu bilgisini de verir. Bu bilgiler sayesinde  InterACT, bir mağaza ortamında alışveriş yapanların, potansiyel satın alma işlemini tamamlayan ek ürünleri bulmasını sağlar ve böylece satış potansiyeli artar.

Checkpoint Systems Balkan ülkeleri ve Türkiye Satış Müdürü Hakan Güngör, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Günümüz tüketicilerinin taleplerini karşılamak için mağazalardaki satış artırıcı teknolojilerin geliştirilmesi gerektiği çok net. Tüketicinin mağaza içi deneyimi mağazanın genel başarısıyla çok yakından ilişkili. Yapılan bir araştırma, alışveriş yapan 5 kişiden 4’ünün, kötü bir mağaza deneyimi durumunda alışverişi sonlandırdığını ve satınalma yapmadan mağazadan ayrıldığını göstermekte. InterACT, RFID verilerini kullanarak tüketiciye farklı bir mağaza deneyimi yaşatmayı ve müşteri memnuniyetini artırmayı hedefler. Böylece satışları yükseltmeye yardımcı olur.”