Ana Sayfa Kategoriler Ağ Ürünleri Modem güvenliği için uzmanından öneriler

Modem güvenliği için uzmanından öneriler

tp-link-globaltechmagazineTP-Link uzmanları, kullanıcıların çok kolay uygulayacakları modem güvenlik önlemlerini açıkladı.

Birkaç adımda modemleri siber saldırılara karşı güvenli hale getirmek mümkün.

Kablosuz ağ konusunda her ihtiyaca yönelik geniş ürün ailesine sahip olan TP-Link, her geçen gün bir yenisi eklenen siber saldırılara karşı modemleri güvenli hale getirmenin önemine dikkat çekiyor. Modemler içinde yer alan yonga setlerinde (chipset) açıklar olabildiğini ve siber saldırganların bu açıklar yoluyla çeşitli tehditler oluşturduğunu belirten TP-Link uzmanları, çok basit bazı önlemlerle bu saldırılara karşı modemleri güvenli hale getirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Artık hemen hemen her evde ve ofiste yer alan modemlerin, günlük hayatın vazgeçilmez araçları haline geldiğini belirten uzmanlar, her internet bağlantısı için gerekli olan bu aygıtların siber saldırganların da hedefi haline geldiğini vurguluyorlar. Büyük üreticilerin bu saldırılara karşı ürün güvenliği için sürekli çalıştığını ve önlemler geliştirdiğini söyleyen TP-Link uzmanları, kullanıcıların basit bir şekilde alabileceği önlemleri şöyle sıralıyorlar:

  • Modem ve/veya yönlendiricinin (router) en güncel yazılımı kullanması çok önemli. Bu nedenle kullanıcılar cihazın güncel yazılımı kullandığını ara sıra kontrol etmeli ve yazılım güncellemesini yapmalı. Çünkü üretici firmalar bu tür açıklara karşı sürekli güncellemeler yayınlıyorlar. TP-Link kullanıcıları modem yazılımlarının güncelliğini şu siteden kontrol edebilirler: https://www.tp-link.com/download-center.html
  • Kullanıcılar genellikle WiFi kullanıcı adını ve şifresini değiştirse de modem arayüzdeki isim ve şifreyi değiştirmiyorlar. Bu da modeme dışarıdan erişimi ve müdahaleyi çok basit ve engelsiz bir hale getiriyor. Bu nedenle kullanıcılar mutlaka modem arayüzüne erişimde kullanılan kullanıcı adı ve şifresini değiştirmeliler ve daha güvenli bir şifre oluşturmalılar. TP-Link kullanıcıları bu konuda daha ayrıntılı işlem yapabilmek için şu bağlantıya başvurabilirler: https://www.tp-link.com/faq-73.html
  • Modem ve/veya yönlendiricilerin uzaktan yönetim özelliğinin kapalı olması, güvenlik açısından son derece önemli. Eğer kullanıcı için çok gerekli değilse Uzaktan Yönetim’in kapatılması uzmanlarca öneriliyor. Böylece saldırganlar herhangi bir yerden modeme kolayca erişemeyecekler. Kullanıcılar modem arayüzünden bu özelliği kapatabilirler.

Modem ya da yönlendiricisinin saldırıya uğradığını düşünen bir kullanıcının ise yapması gereken, öncelikle cihazı fabrika ayarlarına getirmek için reset’lemek olacak. Modem ya da yönlendirici reset’lenerek fabrika ayarlarına getirildikten sonra yukarıda sıralanan önlemler adım adım izlenerek cihaz tekrar güvenli hale getirilmeli.