Ana Sayfa Haberler Boeing hava yolu trafiğini yapay zeka ile kontrol edecek

Boeing hava yolu trafiğini yapay zeka ile kontrol edecek

Boeing-globaltechmagazineBoeing, insansız uçak sistemleri trafik yönetimi (UTM) çözümleri sunmak amacıyla yapay zeka (AI) teknolojisi lideri SparkCognition ile işbirliği yaptı.

İşbirliği, otonom hava araçlarının güvenli entegrasyonu için gelecek nesil hava sahası yönetimine odaklanıyor. 

Boeing ve SparkCognition insansız hava araçlarını uçuş sırasında izlemek ve güvenli taşımacılığı sağlama almak amacıyla trafik koridorları ve rotaları tahsis etmek üzere yapay zekâ ve blok zincir teknolojisi kullanacak. İki şirket, paket teslimatı, endüstriyel teftiş ve diğer ticari uygulamaları desteklemek amacıyla standartlaştırılmış bir programlama arayüzü de sunacak. Boeing HorizonX Ventures daha önce veri teknolojisinin güvenliği ve güvenilirliği için bilişsel, veriye dayalı analitik platformunun geliştirilmesini desteklemek amacıyla SparkCognition’a yatırım yapmıştı.

SparkCognition kurucusu ve CEO’sı Amir Husain, “Bazı analizcilerin 3 trilyon dolar olarak tahmin ettiği sehiriçi hava taşımacılığı fırsatı zamanımızın en büyük yeni pazarının yaratılmasına yol açacak. Dünyanın bir numaralı havacılık liderinin dünyanın en inovatif endüstriyel AI şirketiyle ortaklık kurması; güvenlik, inovasyon, boyut ve güvenilirlik konularında eşsiz bir tecrübenin bu muazzam fırsatı değerlendirmesi anlamına gelmektedir” dedi.

Boeing, UTM ve gelecek-nesil seyahatin geliştirilmesine ve ulaştırma ekosisteminin evrimine yardımcı olmak amacıyla Boeing NeXt adıyla yeni bir organizasyon başlatıyor. Bu girişim, otonom uçuş ve gelişmiş itici güç gibi alanlarda Boeing’in araştırma geliştirme faaliyetlerini ve yatırımlarını daha yukarı taşıyacak. Boeing NeXt, aynı zamanda, gelecekte taşımacılığın karşısına çıkabilecek güçlüklerin üstesinden gelmek amacıyla yeni pazar fırsatları araştırmaya ve akıllı şehirler modellemeye odaklanacak.

Boeing Teknoloji Direktörü Greg Hyslop, “Teknolojik ilerlemeler ve toplumsal trendler seyahat için cesur çözümler ve farklı yollar geliştirtirilmesi için bir talep yaratıyor. Boeing, gelişmekte olan seyahat ve taşımacılık dünyasını güvenli ve etkin biçimde şekillendirmek için gereken deneyime ve uzmanlığa sahip. Boeing NeXt ile insanları ve eşyaları kanıtlanmış teknolojilerle taşıma işini, yeni ufuklar açma mirasımızın sağlam temelleri üzerine inşa etmek istiyoruz.”  dedi.

Boeing, ürünlerin ve insanların dünya üzerinde nasıl hareket ettiğini yeniden tasavvur etmek amacıyla AI, hibrid ve tam elektrikli itme gücü de dahil olmak üzere gelişmekte olan güvenli, etkin uçuşu güvenceye alacak teknolojileri takip ediyor.

Boeing HorizonX’teki başkan yardımcılığı görevine ek olarak Boeing NeXt’in başına geçecek olan Steve Nordlund, “Boeing’in teknolojik inovasyon gücünü yeni iş modelleriyle ve geleneksel olmayan ortaklıklarla birleştiren bütünsel bir yaklaşımla, geleceğin ticari mobilite ekosisteminin temelini atıyoruz. Yeni hava araçlarının küresel hava sahası içinde güvenli şekilde çalışmasını güvenceye almak amacıyla fiziksel ve bağlantısal altyapıyı şekillendiriyoruz” dedi.

Boeing NeXt portföyü, geleceğin mobilite ekosisteminde talep-üzerine kargo taşımacılığını ve kentsel hava seyahatini sağlayacak elektrikli dikey havalanabilen ve iniş yapabilen (eVTOL) araçların yanısıra daha yeni açıklanmış olan yolcu-taşıyıcı hipersonik konsept‘i de kapsayacak.

SparkCognition, ödüllü makine öğrenme teknolojisi, çok-uluslu organizasyonu, savunmaya, endüstriyel nesnelerin interneti (IIOT) ve finans alanlarına odaklı uzman ekipleriyle AI sistemleri geliştiriyor. www.sparkcognition.com sayfasından SparkCognition’ın AI uygulamaları hakkında daha fazla bilgi alabilir, şirketin neden CNBS 2017 50 Disruptor (Bozguncu) listesinde ve iki yıl üstüste CB Insights AI 100 listesinde yer aldığını öğrenebilirsiniz.

Boeing dünyanın en büyük havacılık ve uzay firmasıdır ve ticari jetlerin, savunma, uzay ve güvenlik sistemlerinin lider üreticisidir. ABD’nin en büyük ihracatçılarından olan firma 150’den fazla ülkede havayollarını, ABD ve müttefik hükümetlerden oluşan müşterilerini desteklemektedir. Ticari ve askeri uçaklar, uydular, silahlar, elektronik ve savunma sistemleri, fırlatma sistemleri, gelişmiş enformasyon ve iletişim sistemleri ve performans temelli lojistik ve eğitimler, Boeing ürünleri ve ihtiyaca yönelik hizmetlerinin arasında yer almaktadır.