Ana Sayfa Haberler Akıllı cep telefonları POS cihazına dönüşecek

Akıllı cep telefonları POS cihazına dönüşecek

IngBank-POS-globaltechmagazineAkıllı cep telefonları, NFC teknolojisi sayesinde herhangi bir ek cihaza ihtiyaç duymaksızın POS cihazı olarak da kullanılabilecek. 

Türkiye ödeme sistemleri pazarında bir ilke imza atmaya hazırlandıklarını söyleyen ING Bank KOBİ ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çakır, Android tabanlı akıllı cep telefonlarını POS cihazına dönüştüreceklerini ifade etti.

ING Grubu tarafından da desteklenen çalışmayla cep telefonları, NFC teknolojisi sayesinde herhangi bir ek cihaza ihtiyaç duymaksızın POS cihazı olarak da kullanılabilecek. 

Müşterilerine her zaman, her yerden, kolay ve zahmetsiz hizmet sunabilmek hedefiyle faaliyet gösteren ING Bank, bankacılıkta ezber bozan yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ediyor. ING Grubu tarafından da desteklenen çalışmayla, çok yakında Türkiye ödeme sistemleri pazarında bir ilke imza atacaklarını belirten ING Bank KOBİ ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çakır, Türkiye’de Android tabanlı akıllı cep telefonlarını, kısa zaman içinde POS cihazı olarak kullandırmaya hazırlandıklarını söyledi. Buna göre akıllı cep telefonları, herhangi bir ek cihaza ihtiyaç duymadan, NFC (Near Field Communication-Yakın Alan İletişimi) teknolojisiyle, tek başına kartlı işlem yapabilecek ve günümüzdeki POS cihazları kadar güvenli ve yenilikçi bir POS cihazına dönüşecek.

Henüz Türkiye ödeme sistemleri pazarında, cep telefonlarıyla fiziki olarak kartlı işlem yapılamadığına dikkat çeken Çakır, basit usul vergi ile çalışan ve düşük tutarlı işlem adetleri olan küçük esnafın ödeme almasını kolaylaştıracak bu uygulamayı, ING Bank Üye İşyeri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü’nün pilot olarak çalışmaya başladığını söyledi. Türkiye’de banka olarak ilk kez kendileri tarafından çalışmalarına başlanan bu ürünle, ING Bank’ın ‘Eski Köye Yeni Adet’ getirmeye devam ettiğini de kaydeden Çakır, kısa sürede yaygınlaşacağını düşündükleri bu uygulamayla, POS’a dönüşecek cep telefonlarından, 90 TL altındaki işlemler için temassız işlem yapılacağını ifade etti.

ING Grubu’nun destekliyor olması nedeniyle çalışmanın, ING’nin faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de değerlendirileceğini belirten Çakır, ING Bank olarak müşterilerine yeni avantajlar sağlamaya, müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşımla bankacılık alanında ihtiyaç duydukları her alanda işletmelerin yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.