Ana Sayfa Haberler Bir yıl içinde şirketlerin yüzde 28’i veri kaybına uğradı

Bir yıl içinde şirketlerin yüzde 28’i veri kaybına uğradı

dell-technologies-globaltechmagazineDell Technologies tarafından gerçekleştirilen ve 2 bin 200 BT yöneticisinin katıldığı “Global Veri Koruma Indeksi” araştırmasına göre; şirketlerin yüzde 41’i son on iki ayda plansız sistem aksaklığı yaşarken, yüzde 28’i ise veri kaybına uğradı. Araştırmaya göre şirketlerin yüzde 36’sı ise elde ettikleri verilerden para kazanmaya başladı. 

“Global Veri Koruma Indeksi” araştırması başta ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere toplam 18 ülkeden 2 bin 200 BT yöneticisinin katılımıyla gerçekleşti. Yapılan araştırmaya göre; şirketlerin yüzde 36’sı artık verilerinden para kazanmaya başladı. Öte yandan araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 28’i hem siber güvenlik hem başka nedenlerden dolayı son on iki ayda en az bir kere veri kaybı yaşadı. Bu kaybın firmalara maliyeti ise toplam 996 bin USD oldu.

Kurumlar veri koruma çözümlerine güvenmiyor

Araştırmaya göre; veri kaybının yüksek maliyetli geri dönüş riskine rağmen, şirketler sahip oldukları veri koruma çözümlerine pek güvenmiyor. Yine şirketlerin yüzde 63’ü, sistemleri ve verileri tam olarak kurtarma konusunda hizmet seviyesi hedeflerine ulaşabileceğinden pek emin değilken yüzde 84’ü ise sahip olduğu mevcut veri koruma çözümünün gelecekteki ticari zorlukların aşılmasını sağlamayacağını düşünüyor.