Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Phlips, Türkiye’yi dinlemesi için ABD’ye yardım etti mi?

philips-globaltechmagazineDünya İsviçre merkezli Crypto AG’nin gerçek sahiplerinin CIA ve BND olduğunun ortaya çıktığı yüzyılın istihbarat skandalını konuşurken, Türkiye’nin merkezde olduğu yeni bir iletişim güvenliği krizi  patlak verdi.

Hollandalı teknoloji devi Philips’in, Türkiye’de şifreli görüşmeleri dinleyebilmesi için Amerika Birleşik Devletleri’ne yardım ettiği iddia edildi.

Philips eski çalışanı kriptolog Cees Jansen, Türkiye’ye kırılması kolay şifreleme cihaz satıldığını söyledi.

Hollandalı basın kuruluşu Argos’a konuşan Jansen, ABD’li Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Philips’ten yardım aldığı süreci anlattı.

NATO ÜYELERİNİN GÜVENLİ İLETİŞİMİ İÇİN KULLANILIYORDU

Eski Philips çalışanı Aroflex adlı bir teleksin şifresinin kırılmasını kolaylaştırdıklarını açıkladı. Aroflex 1976 ile 1982 yılları arasında NATO üyeleri arasında güvenli iletişimi sağlamak için kullanılıyordu.

Türk hükümeti de kendi elçilikleri ile iletişim kurmak ve iç görüşmelerde kullanmak üzere cihazdan satın almak istedi. Jansen’in yaptığı açıklamaya göre ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Türkiye’ye cihazın satılmasından önce şifresinin kırılmasının kolaylaştırılmasını istedi. Almanya bu konuda iş birliğini reddetti. Bunun üzerine Amerikalılar, görüşmeleri Hollanda istihbaratı ve üretici firma Philips ile devam ettirdi.

TÜRK HÜKÜMETİ FARK EDER DİYE GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞTİRMİŞLER

Aroflex’in üreticileri Philips ve Siemens, açık pazarda da söz konusu cihazın bir türünü satıyordu. Şirket içinde “Beroflex” şeklinde adlandırılan cihazın şifrelerinin kırılması, orijinal Aroflex’e göre daha kolaydı.

Ancak Türkiye’ye doğrudan “Beroflex” satmaları durumunda Türk hükümetinin bunu fark edeceğini söyleyen eski çalışan Jansen, “Benden Aroflex görünümlü ama aslında Beroflex olan bir cihaz üretmemi istediler” açıklamasını yaptı.

Zamanında yapılanı sorgulamadığını ve patronlarının talebini yerine getirdiğini söyleyen Jansen, fikir değiştirdiği için açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde The Washington Post gazetesinin yayımladığı bir haberde Amerikan ve Alman istihbarat birimlerinin 120’den fazla ülkeye şifreleme cihazı satan Crypto AG’yi satın aldığı ortaya çıkmıştı.

Teknoloji Makaleleri