Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Akıllı teknolojiler şehir hayatını daha güvenli hale getirecek

Ekin-Patrol-globaltechmagazineNüfus ve kentleşme hızının artması, tüm dünyada insan yoğunluğunun şehirlere kaymasına yol açıyor. Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre bugün yüzde 40 civarında olan kent nüfusu, 2050 yılına gelindiğinde yüzde 70’i bulacak. Birleşmiş Milletler, mega şehir olarak adlandırılan kalabalık şehirlerin sayısının 43’ü bulacağını belirtiyor. Bu durum, hükümet ve kent yönetimlerinin kaynak yönetimi, trafik ve güvenlik gibi konularda şehirlerin verimliliğini artırmalarını gerektiriyor.

2027 yılında akıllı şehir pazarı 545 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak

Akıllı ve güvenli şehir teknolojileri, bu konularda yönetimlerin yardımına koşuyor. Sağlıklı bir yaşam ortamı, enerji gibi değerli kaynakların daha iyi yönetimi için IoT, yapay zeka ve Büyük Veri’den faydalanan, sistemler suç oranını düşürme, ulaşımı iyileştirme ve sağlık yönetiminde fayda sağlıyor.

Konu hakkında düzenlenen basın toplantısında konuşan Ekin Teknoloji Kurucusu Akif Ekin, “Akıllı şehir pazarı hızla büyüyor, 2019-2027 arasında yüzde 23 büyüme ortalamasıyla 2027 yılında 545 milyar dolar büyüklüğünde bir pazar olması bekleniyor. Güvenli şehir çalışmaları da burada önemli bir yer tutuyor ve bugün 40 milyar doları aşan büyüklükte bir payı var. Ekin Teknoloji olarak, yazılım ve donanım anlamında İstanbul’dan dünyaya ihraç ettiğimiz teknolojilerle bu pazarda inovasyonda lider durumundayız. Güvenli şehir altyapılarımız, yurt dışında 10’un üzerinde ülkede kullanılıyor.” dedi.

Yapay zeka ile insan gözünden kaçan olaylar tespit edilebiliyor

Ürünlerinin neredeyse tamamını yapay zeka teknolojileri kullanarak geliştiren Ekin, insan gözünden kaçabilen olayları ve eylemleri fark etme, şüpheli hareketleri tespit etme gibi avantajlar sağlayarak güvenlik güçlerinin de işini kolaylaştırıyor.

Pazarda yaygın kullanılan yüksek çözünürlüklü ve yüksek doğruluk oranına sahip çözümlere, yapay zekayla yönetilen yüz ve plaka tanıma, hız tespiti gibi sistemler ekleyen ve bu çözümleri

mobil hale getirdiklerini belirten Ekin, “Ekin Patrol adlı ürünümüzle dünyada mobil devriye dönemini başlattık. Trafikte ve günlük hayatta toplum güvenliği için tehlike arz eden durumları anında takibe alıp, suçluların daha hızlı yakalanmasını sağlıyoruz.

Ekin Patrol Almanya’dan 2020 inovasyon ödül sahibi oldu

Yüz-plaka tanıma ve hız tespiti gibi şehir güvenliğinde temel rol oynayan sistemlerin mobil olarak kullanılmasını sağlayan akıllı devriye sistemi üreterek güvenlik kameralarının kullanımına başka bir boyut kazandırdık. Daha planlı ve organize terör ve asayiş olaylarında sabit sistemlerin olmadığı yerlerde alınan önlemler yetersiz kalabiliyor. Biz de bu açığa çözüm olacak Ekin Patrol’ü geliştirerek dünyada akıllı mobil devriye dönemini başlattık. Bu teknolojiyle, trafikte ve toplumsal hayatta toplum güvenliği için tehlike arz eden şüpheli durumları anında takibe alınmasını sağlıyor, suçluların yakalanması sürecine ivme kazandırabiliyoruz. Ekin Patrol G2 modelimiz, aldığı prestijli ödüllere bir yenisini, kısa süre önce German Innovation Awards’ta verilen birincilik ödülünü ekledi. İnovasyon alanında ödüllendirilmek ve bu ödülü bunu daha önce yaşadığım ve ilham aldığım Almanya’dan almak benim için heyecan verici. Hareket halindeyken plaka tanıma ve park ihlal tespiti yapabilen dünyanın ilk ve tek akıllı devriye bisikleti Ekin Bike Patrol modelimiz ise DNA Paris Design Awards’ta Araç, Ulaşım ve Aksesuarlar kategorisinde mansiyon ödülünün sahibi oldu” şeklinde konuştu.

Akıllı şehir mobilyası Italya’dan tasarım ödüllü Ekin SPOTTER

İki yıl önce modüler akıllı şehir mobilyası Ekin SPOTTER’ı ürün ailesine ekleyen ve bu ürünle birlikte güvenli şehir yönetiminden akıllı şehir yönetimine geçiş yapan Ekin, SPOTTER ile birden fazla akıllı şehir çözümünün sunduğu özellikleri bir araya getiriyor. Park yönetimi özelliği ile alan kullanım verimliliğini artıran ve park ihlallerini tespit eden modüler akıllı şehir mobilyası Ekin SPOTTER, elektrikli araçlar için şarj istasyonu ve Wi-Fi erişim noktası işlevleri sunuyor. Kırmızı ışık yönetimi, plaka ve yüz tanıma, araçların takip mesafesini tespit etme gibi özelliklerin yanı sıra, çalıntı ve aranan araçları plakadan tespit ederek ilgili birimlere haber veren SPOTTER, çevresel ölçüm ile hava durumu ve hava kirliliğini algılıyor ve aydınlatma yönetimi yaparak enerji maliyetlerini düşürüyor. Ekin SPOTTER’ı farklı kılan özelliği ise tüm bu çözümleri farklı modüllerle, ekstra altyapı çalışması ve maliyetine ihtiyaç duymadan bünyesinde tek bir çatı altında barındırıyor olması.

Teknoloji Makaleleri