Ana Sayfa Haberler Açık kaynak artık dünyamızın ayrılmaz bir parçası

Açık kaynak artık dünyamızın ayrılmaz bir parçası

Red-Hat-Lee-Miles

Lee Miles
Red Hat CEMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı

Şirketlerin kullanımını artırdığı açık kaynak teknolojileri, gelişmekte olan teknolojilerin barındırdığı potansiyelin gerçeğe dönüşmesinde önemli rol oynayacak.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, düzenlediği basın toplantısının ardından açık kaynağın günümüz dünyasındaki konumuna dair önemli bilgiler paylaştı. Yakın zamanda yaşanan beklenmedik gelişmeler, birçok kişinin yaşama ve çalışma koşullarını yeniden oluşturmanın yanında toplulukları, kurumlar ve sektörleri de etkiliyor. Dijital dönüşüm yolculuğunda değişimin hızı artmaya devam ederken kurumların da rekabet avantajını kaybetmemek, diğer firmaların arasında yer alabilmek ve dijital gelecekte başarılı olabilmek için süreçlerini ve teknolojilerini yeniden değerlendirmesi gerekiyor.

Bu yüzden her gün daha fazla şirket, göz ardı edilemeyen değişiklikler için açık kaynağa yöneliyor. Tüm sektörlerdeki BT liderlerinin yüzde 89’u, dünyanın önemli bir parçası haline gelen kurumsal açık kaynağı gelecek stratejilerinin bir parçası haline getiriyor. Ek olarak yüzde 68’i geçen yıla kıyasla açık kaynak kullanımının arttığını, yüzde 59’u da gelecek 12 ay içerisinde kurumsal açık kaynak kullanımını artıracağını paylaşıyor. Ülkelerin ve kurumların artık bir açık kaynak stratejisi bulunuyor ve açık kaynağın sunduğu inovasyonlar, kapalı kaynak yazılım sağlayıcılarla yapılana kıyasla çok daha fazla.

İnovasyon, gücü de beraberinde getiriyor. Bu inovasyonlardan en iyi şekilde yararlanacak ve işletmelere destek sağlayacak mekanizmalar ve iş modelleri bulunduğu için inovasyon yapmak ve uzun vadede sürdürülebilir başarı elde etmek için açık kaynak arayan şirket sayısı her geçen gün artıyor. Açık kaynak inovasyonu hızlandırmanın ve ona güç sağlamanın yanında kâra katkıda bulunuyor, iş birliğini artırıyor, becerileri artırıyor ve toplulukları bir araya getiriyor.

Açık kaynak yeni becerilerin öğrenilmesini ve yetenek havuzunun büyümesini sağlıyor

Açık kaynak inovasyonun önünü açarken diğer alanları da etkiliyor, insanların yeni becerilere sahip olmasını sağlıyor ve bölgedeki beceri havuzunun büyümesine yardımcı oluyor. Açık kaynak toplulukları bünyesinde IoT, 5G, AI ve blockchain gibi gelişen alanlarda daha fazla inovasyon oluşturulduğu için bu açık kültürler, beraberinde iyileştirilmiş beceri setlerini getiriyor ve açık kaynak topluluklarından daha istekli ve proaktif öğrenme yöntemini açığa çıkarıyor. Dahası, kurumlar geniş iş ortağı ekosistemiyle etkileşime geçerek yeni oluşturulan becerilerden de faydalanabiliyor.

Tüm bölgede saygın kuruluşlar gelişen teknolojilerin açık kaynak topluluklarıyla birlikte ilerleyen inovasyona nasıl katkı sağlayabileceğini araştırıyor. Anında kullanıma hazır altyapıya kullandığın kadar öde modeliyle sahip olmanın yanı sıra inovatif uygulamaları çalıştırmak için yeni çeviklik imkanlarının kullanılabiliyor olması, şirketlerin kendi pazarlarında büyümelerinde büyük bir fark yaratıyor.  Açık kaynak, açık topluluğun bir parçası olan tüm kurumlarda inovasyona güç verdiği gibi iş birliğini artırıyor, bilgilerin paylaşılmasını sağlıyor, inovasyonu hızlandırıyor, kârı artırıyor ve hedeflerin gerçekleşmesinde rol oynuyor.

Açık kaynak iş birliğini artırıyor

Açık kaynak çok büyük bir etki yaratarak iş birliği gibi diğer alanların da ileriye gitmesini sağlıyor. Açık kaynak toplulukları bir araya getirdiği için inovasyona güç veren, hızlandıran ve açık kaynak desteğini iyileştiren proaktif iş birliğinin oluşmasını sağlıyor. Açık kurumlar, tüm iç departmanların ve dış toplulukların birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlayarak şirketlerin her seviyede kaynaklara ulaşma, yetenekli kişileri bünyesine dahil etme, gelişmelere daha kısa sürede tepki verme, çalışanlara ilham verme, cesaretlendirme ve destek sağlama imkanlarına sahip oluyor. Yukarıdan aşağıya doğru bir karar verme süreci yerine insanlara projede çalışma ve karar alma özgürlüğü sunuluyor. Hiyerarşi eskisi kadar önemli olmuyor, takımlar sınırlanmıyor ve herkes katkıda bulunma şansını elde ediyor.

Açık kaynak felsefeleri ve metodolojileri diğer kişilerin açık bir şekilde çalışmasını ve daha çevik olmasını da sağlıyor. Açık teknoloji ve açık organizasyon bir araya geldiğinde ortaya daha hızlı teslimat modelleri, yeni gelir akışları, inovasyon ekosistemi, pazara daha kısa sürede ulaşma imkanı ve kültür değişimi ortaya çıkıyor. İnovasyonun bir şirketin veya sağlayıcının içinden gelmesi gerekmiyor. İnovasyon, açık kaynağın da büyük ölçüde desteklediği şekilde dünyanın herhangi bir yerinden gelebiliyor.

İnsanların ve toplulukların ilham alabileceği açık kaynağın öne çıkan birçok örneği var. Örnek vermek gerekirse açık kaynak topluluklarına büyük yatırımlar yapan Red Hat, inovasyonun hızını artırmak ve müşterilerin hedeflerini gerçekleştirmelerine destek olmak için birçok alanda zamanını ve becerilerini sunuyor. Emirates NBD de dijital dönüşüm stratejisinin bir parçası olarak yakın zamanda dağıtık özel bulut platformu kurdu. Bu platform, iç ekipler için bulut yerlisi hizmetlere erişim ve ortak bir temel sağlıyor. Böylece entegrasyonu, iş birliğini ve geliştirme hızını artırıyor.

Kurumların çalışma alanı karmaşık bir şekilde büyümeye devam ediyor ancak açık kaynak ile açığa çıkarılabilecek birçok geliştirici fırsat bulunuyor. Ortaya çıkmayı bekleyen trendler yakın zamanda sektörleri dönüştüreceğine kesin gözüyle bakılırken, şeffaf açık kaynak kültürü de elde edilecek başarılarda büyük rol oynayacak. Bu durum dijital devrime doğru ilerledikçe inovasyon ve açık kaynak çözümlerinde büyümeyi ve talebi artırıyor. Öte yandan inovasyonun sunulmasını ve gelişmekte olan teknolojilerin büyük potansiyelinin açığa çıkmasını sağlamaya devam etmek, daha geniş açık kaynak topluluklarının ortak öncelikleri arasında yer alıyor.