Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Fortinet, Amazon Web Services ile yeni entegrasyonlarını duyurdu

fortinet-globaltechmagazineFortinet, müşterilere bulut platformlarında, uygulamalarında ve ağlarında daha fazla gelişmiş güvenlik sunmak için Amazon Web Services (AWS) ile yeni entegrasyonlarını duyurdu. Fortinet’in yeni nesil sanal güvenlik duvarlarını, FortiGate-VM’yi ve web uygulama güvenlik duvarlarını (WAF), FortiWeb’ i kapsayan bulut güvenlik çözümleri, şirket içindeki veri merkezlerinde ve bulut ortamlarındaki iş yüklerini ve kurumsal uygulamaları koruyacak şekilde tasarlanıyor. Fortinet, AWS ile sıkı entegre güvenlik çözümlerinden oluşan geniş bir yelpaze ile müşterilerine uygulamalar üzerinde tam görünürlük ve kontrolün yanı sıra bulut ve hibrit ortamlarının  merkezi yönetimini de sağlıyor. AWS ile en yeni entegrasyonları arasında aşağıdakiler yer alıyor:

  • FortiGuard Labs’tan Güç Alan Fortinet Managed IPS Rules: Fortinet, yakın zamanda duyurulan AWS Ağ Güvenlik Duvarı için FortiGuard Labs’ın tehdit istihbaratından güç alan yönetilen IPS kural setleri sunuyor. Bu yeni yönetilen hizmet, müşterinin tüm Amazon Sanal Özel Bulutlarının (Amazon VPC) tamamı için temel ağ korumalarının hizmete alınmasını kolaylaştırıyor. Bu entegrasyonla kurumlar Fortinet ile yönetilen IPS kurallarını tüm Amazon VPC’lerinde ve üyeliklerinde ilkeleri merkezi olarak uygulamak için kullanabiliyor. Fortinet’in yönettiği bu yeni kural setleri, AWS Ağ Güvenlik Duvarı’na sahip müşterilerin kuralları içeri aktarmasını ve ek koruma katmanı olarak FortiGuard Labs tehdit istihbaratını entegre etmesini kolaylaştırıyor.

Fortinet’in tehdit istihbarat ve araştırma kurumu FortiGuard Labs, kurumları kötü amaçlı siber saldırılara karşı korumak için etkinliği ispatlanmış tehdit istihbaratı sunuyor. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca ağ sensörlerini kullanan FortiGuard Labs, dünya çapında saldırı zeminini gözlemliyor ve yeni tehditler için yeni verileri açığa çıkartmak amacıyla yapay zeka (AI) kullanıyor.

  • AWS Ağ Geçidi Yük Dengeleyici ile FortiGate-VM Yeni Nesil Güvenlik Duvarı Entegrasyonu: Fortinet’in FortiGate-VM’si, AWS Ağ Geçidi Yük Dengeleyici’yle (GWLB) entegre olarak kurumların Amazon VPC ortamlarını kolaylaştırmalarını ve korumalarını sağlarken yüksek erişilebilirlik ve ölçeklenme imkanını da sağlıyor. İnternete bağlı trafiğin ve VPC’ler arası ağ trafiğinin gelişmiş bir şekilde korunması için FortiGate-VM, yüksek performanslı IPSec VPN, SSL VPN ve zengin güvenlik özellikleri gibi güçlü bağlantı imkanları sunuyor. Güvenlik özelliklerinin arasında ise Saldırı Engelleme (IDPS), Derin Paket Denetlemesi (DPI), URL Filtreleme, Kötü amaçlı yazılım koruması ve Detaylı Segmentasyon yer alıyor. FortiGate-VM ve AWS Ağ Geçidi Yük Dengeleyici (GWLB) birlikte kullanıldığında kurumsal kullanıcıların buluta hızlı ve esnek bir şekilde erişmesini sağlayan gelişmiş bulut güvenlik hizmetleri ve bulut yönetim çözümü sunuyor.
  • AWS müşterileri için Fortinet danışmanlık hizmetleri: Fortinet’in yeni danışmanlık hizmetleri, müşterilere AWS üzerindeki bulut platformlarında, ağlarında ve uygulamalarında gelişmiş güvenliği tasarlamak ve uygulamak için danışmanlık hizmeti sunuyor. Yeni danışmanlık hizmeti aynı zamanda AWS hizmete alımları için güvenlik değerlendirmesi de sunarak kurumların güvenlik yapılarını iyileştirmesini ve mevcut yanlış yapılandırmaların ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

AWS için Fortinet Security Fabric

Bu duyurular, Fortinet’in AWS ile olan mevcut işbirliğini daha da ileriye taşıyor. Fortinet, mevcut Amazon GuardDuty, AWS CloudFormation ve AWS Outposts gibi AWS hizmetleri için sıkı entegre ve gelişmiş güvenlik imkanı sunuyor. En fazla kullanım ve entegrasyon imkanını destekleyen Fortinet Security Fabric, müşterilere güvenlik duvarı, güvenlik ağ geçidi, saldırı tespiti ve web uygulama güvenliği gibi AWS iş yükleri için kapsamlı güvenlik sunuyor. AWS, sektörün en büyük siber güvenlik ekosistemlerinden birisi olan Fortinet Open Fabric Ecosystem’in de bir parçası. Fortinet Security Fabric, müşterinin fiziksel, sanal, bulut veya hibrit altyapılardaki ortamlarını aşağıdaki özel imkanlarla koruyor:

  • Tek bir ekrandan kontrol ve yönetim: Security Fabric, kurumların buluttaki ve şirket içindeki güvenlik çözümlerini merkezi olarak yönetmesini sağlıyor. Böylece sınırlı BT kaynaklarındaki yükü azaltırken, insan hatasını da ortadan kaldırıyor. Security Fabric, standard bir operasonel model kullanarak merkezi güvenlik yönetimi sunuyor.
  • Bulut entegre görünürlük ve kontrol: Fortinet Security Fabric ile kurumlar AWS uygulama hizmete alımları ve davranış temelli ilkelerin uygulanması üzerinde derin bir görünürlük sunuyor. Dinamik adres gruplarını ve bulut temelli kaynakların mantıksal isimlemesini (logical naming) kullanan Security Fabric, kurumların güvenlik ilkesini tüm bulut altyapısına yaymasını sağlıyor.
  • Saldırı zemininde geniş koruma: Fortinet, AWS müşterilerine ağ güvenlik ürünlerinden oluşan geniş bir set sunarak kurumların fazladan bir güvenlik katmanı eklemesini ve uygulamalarını ister şirket içinde ister bulutta her yerde güvenle kullanmalarını sağlıyor.

AWS Marketplace’te yer alan Fortinet Self-Service

Fortinet, AWS Marketplace üzerinden VM, konteyner ve SaaS yapısında geniş güvenlik ürün yelpazesi sunuyor ve fiyatlandırmasını da esnek Kendi Lisansını Getir (BYOL) ve Kullandığın Kadar Öde (PAYG) yöntemleriyle gerçekleşiriyor. AWS Marketplace üzerinden satın alınabilen ürünler arasında FortiGate-VM Yeni Nesil Güvenlik Duvarları, FortiWeb WAF, FortiMail, FortiSandbox, Fortinet Managed Rules for AWS WAF ve çok daha fazlası yer alıyor.

Fortinet Ürünler Kıdemli Başkan yardımcısı ve CMO’su John Maddison, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Şirketler, AWS’teki iş yüklerini korumak için yerel bulut güvenliğini ve Fortinet’in kurumsal sınıf bulut güvenlik ürünlerini entegre etmeyi daha fazla talep ediyor.

Fortinet olarak güvenlik inisiyatiflerinde AWS ile her zaman derin bir işbirliğine imza atıyoruz ve daha hızlı kurulumları gerçekleştirmek için AWS Marketplace’ten faydalanıyoruz.”

Amazon Web Services, Inc. Çevre Koruması Genel Müdürü Andrew Thomas, “AWS Ağ Güvenlik Duvarı’nın tanıtılmasıyla müşteriler, VPC’lerini korumak için Fortinet’ten gelen küresel tehdit istihbaratından faydalanabiliyor ve bulut yolculuklarında güvenle hızlanabiliyor. Müşterilerimize AWS hizmete alımları için yönetilen, gelişmiş koruma sunmak amacıyla Fortinet ile olan işbirliğimizi genişlettiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Teknoloji Makaleleri