Ana Sayfa Haberler Dijital bir iş platformunda olması gereken üç yapı

Dijital bir iş platformunda olması gereken üç yapı

citrix-new-globaltechmagazineCitrix Başkan Yardımcısı ve CMO’su Tim Minahan’a göre, çalışanları izledikleri çalışma şekli yerine başka bir şekilde çalışmaya zorlayan bağımsız sohbet ve işbirliği teknolojilerini üstünkörü bir araya getirerek verimlilik sağlanamaz. Minahan’a göre, bu dönemde şirketlere gerekli bir platform üç şeyi mutlaka gerçekleştirmeli.

Citrix ve OnePoll, yakın zamanda 7000’den fazla katılımcının yer aldığı bir araştırma gerçekleştirdi. Pandemi sonrası ne şekilde çalışmayı tercih edecekleri sorulduğunda, katılımcıların %52’si her gün uzaktan ya da ofisten çalışmayı seçebileceği hibrit bir modeli istediğini söylerken, %16’sı ise ofise dönmekle hiç ilgilenmediğini ve kalıcı olarak uzaktan çalışabileceği bir pozisyonu tercih edeceğini belirtti.

Uzaktan çalışma modeli işe yarıyor. Pandemi boyunca hem şirketler hem de çalışanları, daha esnek çalışma modellerinin üretkenlik, katılım ve refah açısından sağlayabileceği yararları gördüler. Citrix araştırmasına göre, çalışanların %77’si evdeyken iştekine eşit ya da daha uzun süre çalışıyor, %69’u da bu şekilde daha üretken olduğunu belirtiyor. İşverenler de çalışanlarının sergiledikleri dayanıklılıktan ve inovasyondan etkilenmiş durumdalar. Bu gibi yararların sağlanmaya devam edilebilmesi için işlerin yapılma şeklinin değişmesi gerekecek.

Şirketler, ekiplerinin uzaktan çalışabilmelerini sağlamak için atmaları gereken temel adımları attılar. İş güçlerine nereden olursa olsun çalışabilmeleri için ihtiyaç duydukları kaynaklara bağlanmalarını sağlayacak araçlar verdiler. Diğer yandan çalışanlar sürekli olarak onları bölen, farklı uygulamalar ve arayüzler arasında bağlam değiştirmelerine neden olan ve katılım sağlamaları, işbirliği gerçekleştirmeleri ve işlerini yapmaları için verimli yolları teşvik etmeyen çok sayıda araca sahipler.

Citrix Başkan Yardımcısı ve CMO’su Tim Minahan’a göre, çalışanları izledikleri çalışma şekli yerine başka bir şekilde çalışmaya zorlayan bağımsız sohbet ve işbirliği teknolojilerini üstünkörü bir araya getirerek verimlilik sağlanamaz. Minahan’a göre, bu dönemde gerekli bir platform şu üç şeyi mutlaka gerçekleştirmeli:

  • İşi birleştirme: Çalışanlar ister evde, ister uçakta ya da ofiste olsunlar, herhangi bir çalışma kanalı, cihaz ya da konumda üretken olabilmek için ihtiyaç duydukları tüm kaynaklara tutarlı ve güvenilir erişime sahip olur.
  • İşi güvence altına alma: Bağlamsal erişim ve uygulama güvenliği, nereden çalışılırsa çalışılsın uygulamaların ve bilgilerin güvende kalmasını sağlar.
  • İşi basitleştirme: Makine öğrenmesi, sanal asistanlar ve basitleştirilmiş iş akışları gibi zeka yetenekleri, çalışma deneyimini kişiselleştirir, otomatikleştirir ve çalışma deneyimine yön verir. Böylece çalışanlar, dikkat dağıtıcı unsurlar olmaksızın işlerini yapabilir ve en iyi performanslarını sergileyebilirler.

Temelde, işletmelerin insanlar ve teknoloji arasına, çalışanların günlerindeki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldıran ve istedikleri şekilde çalışmalarına olanak tanıyan bir deneyim katmanı yerleştirmeleri gerekir.

En etkili yol Dijital Çalışma Alanları

Pek çok şirketin pandemi sırasında öğrendiği üzere dijital çalışma alanları, bunu gerçekleştirmenin etkili bir yoludur ve çalışanların işlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları uygulamaları, bu uygulamalarda yollarını bulmaya çalışmalarına ve işlerini birden çok sistemde yapmalarına gerek olmadan verimli bir şekilde kullanabilirler. Başka bir çalışma şekline zorlanmadan işbirliği yapabilirler.