Ana Sayfa Haberler E-ihracata başlamadan önce bilinmesi gerekenler

E-ihracata başlamadan önce bilinmesi gerekenler

Barlas-Consulting-globaltechmagazinePandemi süreci pek çok zorluğa sebep olurken bazı sektörlere de hareket kazandırıyor. E-ihracatın hızla büyüdüğü bu dönemde, faaliyetlerini global pazara açmak isteyen ve ürünlerini Amerika’da satmak isteyen markalar için pek çok fırsat var. Barlas Consulting Kurucusu Okan Barlas, e-ihracata başlamadan önce bilinmesi gerekenleri aktarıyor.

E-ihracatla yurtdışına açılmak isteyen markalar, pazara giriş esnasında bazı deneyim ve bilgi eksikliği yaşayabiliyor. Markalarını Amerika’ya açmak ve ürünlerini başta Amazon olmak üzere online pazaryerlerinde satmak isteyen işletmelere tam kapsamlı hizmet sunan bir ajans olduklarını ifade eden Barlas Consulting Kurucusu Okan Barlas, Türk markalarının küresel pazarda rekabet edebilecek güce sahip olduklarını belirtiyor. E-ihracata başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenleri, Türk markalarının global pazarda rekabet şansını artırmanın yollarını Barlas Consulting Kurucusu Okan Barlas şöyle sıralıyor:

1-   Amerika pazarına girerken piyasanın ve rakiplerin iyi analiz edilmesi, doğru hedef kitlenin belirlenmesi, bu pazara uygun ürünlerin ve hatta hammaddelerin seçilmesi gerekiyor.

2-   Global pazarda rekabet edebilmek için fiyat avantajı sağlamak çok kritik. Piyasa koşullarına uygun ve doğru rakip analiziyle en efektif fiyatı belirlemek rekabet için çok önemli.

3-   E-ihracatta dikkate alınması gereken en önemli maliyet kriterlerinden biri kargo ücretleri. Özellikle iade süreçleriyle birlikte beklenmedik kargo maliyetleri ortaya çıkabiliyor. Bu noktada SEND4US gibi uçtan uca e-ticaret operasyon yönetimi sunan firmalar devreye giriyor. Ürünleri Amerika’daki depolardan çıkardıkları için hizmet verdikleri markalar, pazara uzun yıllara önce girmiş markalarla aynı kargo ücretleriyle gönderim yapıyor. Öte yandan iade süreçlerini de yönetiyorlar.

4-   Online pazaryerlerinde özellikle de Amazon’da hesap açılırken, Amerika’da şirketinizin olması işinizi çok kolaylaştırıyor. Bu nedenle bu pazarda uzun vadeli iş yapmayı hedefleyen danışan markalarımızın şirket kurmasını öneriyoruz. Bu pazara giriş sürecinde atılacak ilk ve önemli adımın doğru atılması, tüm sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlıyor. Biz Barlas Consulting, danışmanlık verdiğimiz markaların ihtiyaçları doğrultusunda kurması gereken şirket türüne birlikte karar veriyor, kurulum için gerekli evrakları topluyoruz. Şirket kurulduktan sonra ise vergi numarası gibi evrakların hızlıca çıkarılmasına ve banka hesaplarının açılmasına aracılık ediyoruz.

5-   E-ihracatta rekabetin yükselmesiyle birlikte artan danışmanlık hizmeti veren firmalar konusunda da seçici ve dikkatli olunması gerekiyor. Danışmanlık hizmetini internet üzerinden verdiğini iddia eden birçok firma var ancak bu firmaların bazıları yanıltıcı veya doğru olmayan bilgiler verebiliyor. Barlas Consulting olarak, şirketlerin Amerika’da kurulmasından Amazon hesaplarının açılmasına, hukuksal danışmanlık ihtiyaçlarından muhasebecilerinin ayarlanmasına, ürünlerin ambalaj tasarımlarından online satış yerlerinde sergilenmesine ve yine online pazarlamalarının yapılmasına kadar 360 derece tam kapsamlı bir hizmet yelpazesi sunuyoruz. Sunduğumuz hizmet çerçevesi kapsamında tüm detayları şeffaf bir şekilde raporluyoruz.

6-   Son olarak markaların bu süreci uzun vadeli bir yatırım olarak görmelerini, bu pazara uzun soluklu girmelerini öneriyoruz.