Ana Sayfa Haberler Bulut bilişimde IaaS hizmetlerine ilgi artıyor

Bulut bilişimde IaaS hizmetlerine ilgi artıyor

Premier-DC-veri-merkezi-globaltechmagazineBulut bilişimde IaaS (sanal sunucu, sanal veri merkezi) hizmetlerine talep artmaya devam ediyor. Son yıllarda güvenlikle ilgili yaşanan sorunların veri yedekleme ve felaket kurtarma hizmetlerine olan ilgiyi artırdığını belirten Premier DC Veri Merkezi ve Sadece Hosting Yönetim Kurulu Danışmanı Sadi Abalı, önümüzdeki dönemde SaaS veya uygulama hizmetlerine ilginin de artmasını öngördüklerini dile getiriyor.

Bulut hizmetleri, tüm dünyada en hızlı büyüyen bilgi ve iletişim teknolojileri kategorileri arasında yer alıyor. Özellikle pandeminin de etkisiyle işletmeler; dijital ortamları kullanmanın, her şeye her yerden ve her zaman erişebilmenin öneminin farkına varmış durumda. Bu dönemde pek çok işletme, şirketlerdeki sistem odalarında bulunan sunucuları veri merkezlerine ve bulut servis sağlayıcılarına taşımaya başladı.

Türkiye’de en hızlı büyümenin ise bulut bilişim hizmetleri grubunda IaaS olarak adlandırılan sanal sunucu ya da sanal veri merkezi hizmetlerinde yaşandığını belirten Premier DC Veri Merkezi ve Sadece Hosting Yönetim Kurulu Danışmanı Sadi Abalı, “Son yıllarda güvenlikle ilgili olarak yaşanan sorunlar veri yedekleme ve felaket kurtarma hizmetlerine olan ilgiyi artırdı. Önümüzdeki dönemde SaaS ya da uygulama hizmetleri konusuna ilginin de yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), iş süreçleri yönetimi (BPM), insan kaynakları yönetimi gibi yazılımlar, açık bankacılık uygulamaları ve tüm bunların yapay zekâ ile zenginleştirildiği çözümler sunan uygulama hizmetleri, işletmelerin dijitalleşmesinde çok önemli. İşletmelerin de bu hizmetleri kullanmalarının gelecekleri açısından ne kadar önemli olduğunun artık farkında olduklarını gözlemliyoruz” dedi.