Cuma, Haziran 21, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Vispera, Vispera Corp ile ABD’deki faaliyetlerine başladı

vispera-globaltechmagazineYapay görme ve makine öğrenmesi alanında geliştirdiği teknolojileri 25 ülkeye ihraç eden Türk şirket Vispera, faaliyet gösterdiği ülkelere ABD’yi de ekledi. Şirketin Chicago’da kurduğu Vispera Corp., sabit kamera çözümü olan Shelfsight’a ağırlık verecek.

Geliştirdiği teknolojileri 25 ülkede hızlı tüketim ve perakende sektörlerine çözüm olarak sunan Vispera, uzmanlığını ABD’deki şirketlere de sunmaya başladı. Sabit kamera çözümünün öne çıktığı Vispera Corp. ile şirket Türkiye’nin yüksek teknolojili ilk unicorn’u olma hedefinde önemli bir adım atıyor. Shelfsight isimli bu sabit kameralar sayesinde hızlı tüketim ve perakende sektörü şirketleri satış noktalarında devamlı takip yapabiliyor. Ayrıca Vispera’nın geliştirdiği programlar aracılığıyla anlık aksiyonlar üretilebiliyor veya dashboard’lar üzerinden de kapsamlı analizler yapılabiliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Vispera Eş-CEO’su Aytül Erçil, “Kurulduğumuz ilk günden itibaren Türkiye’nin yüksek teknolojili ilk unicorn’u olmak için çalışıyoruz. 5 yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığımız bu hedef doğrultusunda İsrail, Almanya, Hindistan, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kazakistan gibi faaliyet gösterdiğimiz ülkelere ABD’yi de ekledik ve bulunduğumuz ülke sayısını 25’e çıkardık. Bir ürünün olması gereken rafta bulunmaması, tüm dünyada toplamda 2 trilyon dolarlık bir kayıp yaratıyor. Ek olarak müşterilerin dörtte biri aradıkları ürün yoksa başka bir markayı tercih ediyor ve üçte biri de başka bir mağazaya gidiyor. Dolayısıyla ABD’de Vispera Corp. ile ağırlık vereceğimiz sabit kamera çözümümüz Shelfsight, bu kaybın önlenmesinde önemli rol oynuyor. Bu yüzden sabit kameralı sistemlerimizi tüm dünyada daha da bilinir hale getireceğimiz Vispera Corp. sayesinde yıllık ciromuzun önemli bir kısmını sadece ABD’den sağlayacağız” dedi.

Vispera Eş-CEO’su Ceyhun Burak Akgül de “2020’den bu yana organizasyonel büyümeye ve yeniden yapılanmaya imza atıyoruz. Geliştirdiğimiz yapay zeka ürünleri de tüm dünyada ilgiyle karşılanıyor. Vispera Corp. ile ABD’de de faaliyet göstermeye başlayarak farklı bir pazara adım atıyoruz. Vispera’nın küresel bir teknoloji şirketi olma hedefine bir adım daha yaklaştığımız için çok mutluyuz” dedi.

Teknoloji Makaleleri