Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

HPE GreenLake veri modernizasyonuna güç katıyor

hpe-globaltechmagazineHPE GreenLake uçtan buluta platformuna kapsamlı bir dizi yeni bulut hizmeti ekleyerek müşterilerinin, dijital dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyor. Yenilikler aynı zamanda HPE’nin hızla büyüyen birleşik analitik ve veri koruma yazılım pazarına adım atması anlamına geliyor. Bu yenilikler, HPE’nin bulut hizmetleri şirketine dönüşümünü hızlandıracak ve her yerde bulut deneyimi sağlayan, açık ve modern bir platform eşliğinde müşterilerine iş ve BT stratejileri için daha fazla seçenek ve özgürlük sunmasına yardımcı olacak. Büyüyen HPE GreenLake bulut hizmetleri portföyüne eklenen yeni teklifler, müşterilerin daha çevik hareket etmelerine ve daha düşük maliyetle inovasyonu yapmalarına olanak tanıyacak aşağıdaki bileşenleri içeriyor:

  • HPE GreenLake for analytics – Tüm verileri ve uygulamaları her yerde – şirket içinde, uçta ve bulutta – modernize etmek için açık ve birleşik analitik bulut hizmetleri…
  • HPE GreenLake for data protection – Müşterilerin fidye yazılımlarıyla mücadele etmesine ve uçtan buluta veri güvenliğini sağlamasına yardımcı olan olağanüstü durum kurtarma ve yedekleme bulut hizmetleri…
  • HPE Edge-to-Cloud Adoption Framework ve otomasyon araçları – Her yerde bulut deneyimine giden yolu hızlandırmak ve riskleri ortadan kaldırmak için kapsamlı, kanıtlanmış metodolojik uzmanlıklar ve otomasyon araçları…

IDC’nin 2023 yılına kadar 110 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiği büyük veri ve analitik yazılım pazarının, müşteriler şirket içinde ve uçta kurumsal veri kümeleri için hibrit çözümler aradıkça olgunlaştığını belirten HPE Başkanı ve CEO’su Antonio Neri, şunları söyledi: “Veri, tüm sektörlerde modernizasyon girişiminin merkezinde yer alıyor. Ancak bazı kuruluşlar bulut yerel yeteneklerden yoksun eski analitik platformlarına razı olmak zorunda kaldılar. Bazıları da müşterilerin yeni süreçlere ve risklere uyum sağlamasını gerektiren, ürün bağlayıcılığı olan karmaşık genel buluta geçişinde zorlandılar. Analitiğe özgü yeni HPE GreenLake bulut hizmetleri, müşterilerin bu ikilemin üstesinden gelmelerini sağlıyor ve onlara verilerini her yerde birleştirerek modernize edebilecekleri tek bir platform sunuyor. Veri korumasına yönelik yeni HPE GreenLake bulut hizmetleriyle birlikte HPE, müşterilerine uçtan buluta verilerini koruyabilecekleri, güvenceye alabilecekleri ve verinin gerçek değerinden faydalanabilecekleri benzersiz bir platform sunuyor.”

HPE GreenLake’in sözleşme değeri 5,2 milyar dolar

HPE GreenLake platformunun 1.200’den fazla müşterisi ve 5,2 milyar dolar sözleşme değeri bulunuyor. HPE, 2021’in 3. çeyreğinde ise şirketin yıllık gelir işletme oranını yıldan yıla yüzde 33 ve hizmet odaklı siparişlerini yüzde 46 oranında artırdı. Diğer yandan, yakın zaman önce Avustralya ve Yeni Zelanda’nın en büyük perakendecisi Woolworths Group ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı HPE GreenLake müşterileri arasına katıldı.

HPE GreenLake, Ortamlar için Optimize Edilmiş Data Lakehouse Bulut Hizmetlerini Sunuyor

‘HPE GreenLake for unified analytics’, müşterilerin uçtan buluta tüm veriler için modernizasyon girişimlerini hızlandırmasına olanak tanıyor. Bulut yerel olacak şekilde kurgulanan HPE GreenLake uçtan buluta platformunda sunulan yeni bulut hizmetleri, şirket içi veri ve uygulamalar için esnek, birleşik bir analitik platformu sağlayarak genel buluta doğru karmaşık veri geçişlerini önlüyor. Bu sayede analitik ve veri bilimi ekipleri sektörün ilk şirket içi bulut tabanlı çözümünden yararlanabiliyor, Apache Spark Data Lakehouse yapılarını büyütebiliyor ve yapay zekâ ve makine öğrenimi iş akışlarını hızlandırıyor.

Yeni HPE GreenLake bulut hizmetleri şunları içeriyor:

  • HPE Ezmeral Unified Analytics: Sektörün şirket içi yaygınlaştırma için optimize edilmiş ve uçtan buluta uzanan ilk birleştirilmiş, modern analitik ve Data Lakehouse platformu…
  • HPE Ezmeral Data Fabric Object Store: Analitik iş yükleri icin optimize edilmiş, uçtan buluta veri kümelerine erişim sağlayan, Kubernetes icin geliştirilmiş sektördeki ilk nesne deposu (object store)…
  • Genişleyen HPE Ezmeral İş Ortağı Ekosistemi: ‘HPE Ezmeral Marketplace’, bağımsız yazılım evi iş ortakları aracılığıyla müşterilerin kendi analitik motorlarını oluşturmalarına olanak sağlayan, hızla büyüyen bir dizi doğrulanmış tam bir çözüm sunuyor. Buna NVIDIA, PepperData ve Confluent’in yeni gelen desteği ve Apache Spark gibi açık kaynaklı projeler de dahil… HPE, Mayıs 2021’de ilk kez kullanıma sunulduğundan bu yana ‘HPE Ezmeral Marketplace’e 37 bağımsız yazılım evi iş ortağı ekledi ve müşteriler için büyük veri ve AI/ML kullanım senaryoları dahil olmak üzere temel kullanım senaryoları ve iş yükleri için ek ekosistem desteği sağladı.

HPE, Müşterilerin Verilerini Uçtan Buluta Korumak için Yeni HPE GreenLake Bulut Hizmetleriyle Siber Tehditlere ve Fidye Yazılımlarına Karşı Koruyor

HPE, ‘GreenLake for data protection’ ile uçtan buluta veri korumasını modernize etmek, fidye yazılımı saldırılarının üstesinden gelmek ve veri kurtarmayı hızlandırmak için tasarlanmış yeni bulut hizmetleriyle hızla büyüyen hizmet odaklı veri koruma pazarına girdi.

  • HPE Backup and Recovery Service: Müşterilerin sanal makinelerini hibrit bulutta yedeklemeleri ve korumaları için kural tabanlı düzenleme ve otomasyon sağlayan, yedekleme donanımı, yazılımı ve bulut altyapısı yönetiminin karmaşasını ortadan kaldıran hizmet olarak yedekleme teklifini içeriyor.
  • HPE GreenLake for Disaster Recovery: Zerto satın almasının ardından HPE, müşterilerin fidye yazılımı saldırılarından dakikalar içinde kurtulmasına yardımcı olmak üzere HPE GreenLake aracılığıyla Zerto’nun endüstri lideri felaket kurtarma çözümlerini hizmet olarak sunmayı planlıyor. Zerto, tüm kurtarma senaryoları için iş operasyonlarını etkilemeden sınıfının en iyi geri yükleme sürelerini sağlıyor.

HPE, kuruluşların tüm ortamlarda en uygun bulut işletim modelini elde etmek için veri odaklı bir yaklaşımı benimsemelerini sağlamak üzere kanıtlanmış bir dizi metodolojiyi ve otomasyon aracını da duyurdu:

  • Türünün ilk örneği olan ‘HPE Edge-to-Cloud Adoption Framework’, dünya genelindeki müşterilerin her türlü iş ihtiyacını karşılamak için HPE’nin şirket içi çözümler sunma konusundaki uzmanlığından yararlanıyor. HPE, kuruluşların etkili bir bulut işletim modelini yürütmek için değerlendirmesi ve ölçmesi gereken birkaç kritik alan belirledi. Strateji ve yönetişim, çalışanlar, operasyonlar, inovasyon, uygulamalar, DevOps, veri ve güvenliği içeren bu alanlar, HPE uçtan buluta uyarlama yaklaşımının (HPE Edge-to-Cloud Adoption Framework) özünü oluşturuyor.
  • Bulut deneyimi, HPE GreenLake uçtan buluta platformunda çalışan uygulamaları ve iş yüklerini sürekli olarak gözlemleyen, sektörün önde gelen altyapıya yönelik AI Ops’u HPE InfoSight ile geliştirildi. ‘HPE InfoSight App Insights’ uygulamalardaki anormal durumları algılıyor, kural önerileriyle uygulama iş yüklerinin kesintisiz çalışmasını sağlıyor. ‘HPE CloudPhysics’, uçtan buluta daha akıllı BT kararları için veri odaklı içgörüler sunarak BT’nin uygulama iş yükü yerleşimini optimize etmesine, doğru boyutta altyapı hizmetleri tedarik etmesine ve maliyetleri düşürmesine olanak tanıyor.

Bulunabilirlik

HPE GreenLake for analytics ve HPE GreenLake for data protection 2022’nin ilk yarısında kullanıma sunulacak.

HPE Edge-to-Cloud Adoption Framework şu an kullanıma hazır.

Teknoloji Makaleleri