Çarşamba, Haziran 19, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Edge altyapı modelleri maliyetleri iyileştiriyor

vertiv-globaltechmagazineKüresel bir kritik dijital altyapı ve süreklilik çözümleri sağlayıcısı olan Vertiv, bugün edge altyapı modellerini belirlemeye yönelik kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya konu olan edge altyapı modelleri, maliyetleri ve dağıtım sürelerini iyileştirmek amacıyla  kurumların uç bilgi işlem dağıtımlarına yönelik  daha standart bir yaklaşım ortaya koyuyor.

Edge Kullanım Tipleri 2.0: Dağıtıma Hazır Edge Altyapı Modelleri , adlı rapor Vertiv’in 2018 yılında sektöre sunduğu edge kullanım tipi araştırması ve sınıflandırmasını temel alıyor. Yeni araştırma, edge sitelerini, konum ve dış ortam, kabin sayısı, güç gereksinimleri ve kullanılabilirlik, site kiracılığı, pasif altyapı, edge altyapı sağlayıcısı ve dağıtılacak site sayısı gibi faktörlere göre daha fazla kategorize ediyor.

  • Edge Cihazı: Hesaplama cihazın ucunda ya yerleşik olarak ya AR/VR cihazları veya akıllı trafik ışıkları gibi doğrudan cihaza bağlı bağımsız bir biçimde yer alır.
  • Mikro Edge: Küçük, bağımsız bir çözüm olan Mikro Edge, bir ya da iki sunucudan dört kabine kadar farklı boyutlara sahip. İşletmenin kendi sitesinde konuşlandırılabilir ya da gerçek zamanlı envanter yönetimi ve eğitim tesislerinde ağ dolapları gibi yaygın durumlarla birlikte bir telekomünikasyon sahasında konuşlandırılabilir.
  • Dağıtık Edge Veri Merkezi: Bu, bir şirket içi veri merkezinde olabilir (Önceden var olan bir kurumsal veri merkezi ya da ağ odası ya da yeni bir bağımsız tesis). Aynı zamanda küçük, dağıtık bir veri merkezi ya da telekomünikasyon ağında veya bölgesel bir sitede bulunan ortak yerleşim tesisi olabilir. Dağıtılmış Edge Veri Merkezleri şu anda üretim, telekomünikasyon, sağlık ve akıllı şehir uygulamalarında yaygın olarak kullanılıyor.
  • Bölgesel Edge Veri Merkezi: Ana veri merkezi merkezlerinin dışında konumlandırılan bir veri merkezi tesisi.Genellikle bilgi işlem altyapısını barındırmak için özel olarak oluşturulmuş bir tesis olduğundan, hiper ölçekli veri merkezlerinin şartlandırılmış ve kontrollü olmak gibi birçok özelliğini paylaşır, ayrıca yüksek güvenilirliğe sahiptir. Bu model, perakende uygulamaları için yaygındır ve aracı bir veri işleme sitesi olarak hizmet verir.

Üç yıl önce edge kullanım tipleri tanıtılması, edge’in anlaşılması konusunda yol alınmasını sağladı. Bu, kuruluşların her edge dağıtımda tekerleği yeniden icat etmekten kaçınmasına yardımcı olacak şekilde sektörde toplanan bilgileri kullanarak, edge uygulamalarını gruplamak için yapılan ilk resmi girişimdi. O zamandan beri, diğer kuruluşlar ve sektör kuruluşları, edge’in anlaşılması ve etkinliğini ilerletme amacıyla standart süreçler ve teknolojiler oluşturmak için genellikle Vertiv’le iş birliği yaparak birlikte çalışıyor. Bu son edge altyapı modelleri bir sonraki teknolojik gelişmeye dair de mesajlar veriyor.

“Edge olgunlaşırken ve edge siteleri çoğalıp daha sofistike hale gelirken, edge altyapı modelleri oluşturmak, verimliliği artırabilecek, maliyetleri ve dağıtım süresini azaltabilecek standart ekipman ve tasarım için gerekli bir adım” diyen Vertiv Edge Stratejisi ve Dönüşümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Martin Olsen, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Edge sitelerinin kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilme ihtiyacı devam edecek. Fakat bu modeler birçok temel seçeneği düzene koyuyor ve edge ortamlara ihtiyaç duyulan tekrarlanabilirliği sağlıyor. Bu araştırmanın özellikle BT yönetim uzmanları ve kanal ortakları gibi sektörde belirleyici olan kişiler için oldukça faydalı olduğuna inanıyoruz.”

Analist şirket STL Partners’ın desteğiyle gerçekleştirilen araştırma, edge sitelerinin, ortam, kullanım durumu, eski ekipman, güvenlik ve bakım, kurumsal veri merkezi operasyonları ve iletişim yetenekleri içerebilecek faktörlere dayalı olarak iyileştirmeler gerektireceğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu ayarlamalar, edge altyapı modelleri çerçecesinde mümkün bununla birlikte modellerin sağladığı standardizasyonun faydalarını azaltmıyor.

“Dört altyapı modelini benimseyerek, ekosistemdeki uç oyuncular, pazara girişin hızlandırılması, sitelerin dağıtımının hızlandırılması da dahil olmak üzere bir  dizi avantaj elde edebilir” diyen STL Partners Direktörü, Danışmanlık ve Edge Uygulama Lideri Dalia Adib, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Edge pazarı büyüyor ve bu yalnızca edge’i tanımlamak için kullandığımız dile bir miktar standardizasyon getirerek desteklenebilir.”

Rapor aynı zamanda üretim, perakende ve telekomünikasyon dahil olmak üzere bazı kilit sektörlerin edge altyapı gereksinimlerini inceliyor ve tercih edilen edge altyapı modellerini değerlendiriyor. Rapor, edge altyapı modellerini belirlemeye ek olarak, edge altyapıyı dağıtan işletmeler ve çözüm sağlayıcılar için öneriler sunuyor.

Vertiv ayrıca müşterilere, kanal ortaklarına ve edge sitelerini planlayan, seçen ve dağıtan diğer kişilere kendi uygulamaları için uygun altyapı modelini belirlemede yardımcı olacak çevrimci araç geliştirdi.

Teknoloji Makaleleri