Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

KOBİ büyümesi akıllı BT stratejileri ile sağlanacak

citrix-new-globaltechmagazineCitrix, Pulse ile birlikte KOBİ’ler ve teknoloji üstüne bir araştırma gerçekleştirdi. Citrix, KOBİ’lerde BT ve teknolojiye ilişkin harcama önceliklerini ve bunların sektörler arasında nasıl farklılık gösterdiğini ve ayrıca, başarıya ulaşmak için doğru satıcı firmalara sahip olup olmadıklarını öğrenmek için KOBİ liderleriyle bu araştırmayı yaptı.

Araştırmaya göre; önümüzdeki 12 ayda, küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ’ler) yer alan BT liderleri, güvenliği iyileştirmeyi, BT’yi modernleştirmeyi ve uzaktan çalışmayı sağlamayı bir öncelik haline getiriyorlar.  KOBİ BT liderlerinin %77’si, bu hedeflere ulaşmak için genel teknoloji bütçelerinin yalnızca %1-20’si ile çalışıyor; bu da nereye yatırım yaptıkları konusunda yaratıcı olmaları gerektiği anlamına geliyor.  KOBİ BT liderleri, karşılaştıkları benzersiz zorluklara ve sınırlamalara rağmen, sahip olduklarından en iyi şekilde yararlanıyorlar.

KOBİ liderleri, BT organizasyonları hızlı bir şekilde yön değiştirme ve yenilik yapma çevikliğine sahip olduğunda kazanıyorlar. Değişim, iş dünyasında sürekli bir haldedir ve en iyi küçük ve orta ölçekli işletmeler, hızlı uyum sağlama becerileriyle her zaman kendilerini farklılaştırmıştır. Bununla birlikte, benzeri görülmemiş bir kesintinin ardından, KOBİ liderlerinin çevikliği, çalışanların çoğunu uzaktan çalışmaya kaydırmak ve yeni siber güvenlik tehditlerine karşı korunmak gibi yeni zorluklarla ciddi bir sınavdan geçiyor.  BT modernleştirme projelerini sürdürürken bu taleplerin üstesinden gelmek, özellikle bütçelerin daraldığı ve uyumluluk gereksinimlerinin daha sıkı hale geldiği bir noktada kolay değildir.

Bir KOBİ liderinin, yeni iş dünyasında başarıyı garantilemek için BT kaynaklarını ayırırken akıllı seçimler yapması büyük önem taşıyor. Pulse ve Citrix, KOBİ liderleriyle BT harcamaları hakkında bir araştırma yaptığında, liderlerin en önemli öncelikleri, veri ve uygulama erişimiyle ilgili güvenliği iyileştirmek (%26), BT’yi modernleştirmek (%26) ve kesintisiz uzaktan çalışmayı sağlamaktı (%17).

Verilerin ve uygulamaların güvenliğinin sağlanması, KOBİ BT ekipleri için birinci öncelik olmalı

Bir fidye yazılımı saldırısına maruz kalmanın gerçek maliyeti nedir?  Ortalama ödeme (ve şirketlerin tahmini %68’inin ödeme yapmasına yol açıyor), genellikle 300.000 Dolardan fazladır.  Bu miktar KOBİ liderlerini endişelendirmek için yeterli olsa da, fidye yazılımının gerçek maliyeti, kötü aktörlere ödeme yapmaktan daha fazlasına mal oluyor. Deneyimli BT uzmanları, bu saldırıların, aynı zamanda hizmetleri ve çalışan üretkenliğini kesintiye uğratan uzun kapalı kalma sürelerine neden olduğunu ve bunun, talep edilen gerçek fidye tutarından yaklaşık 50 kat daha pahalıya mal olabileceğini biliyorlar.  Buna ek olarak, diğer fidye yazılımı maliyetleri, genellikle veri kaybını, yasal masrafları ve bir şirketin itibarına yönelik kalıcı zararı içeriyor.

Bu son derece yüksek maliyetler nedeniyle, bu yıl KOBİ BT ekiplerinin %70’inin, güvenliği ve uyumluluğu iyileştirmeyi hedeflemesi pek de şaşırtıcı değil. Odaklanılması gereken en önemli konulardan biri erişim güvenliğidir.  Sıfır güven (zero trust) ve tek oturum açma çözümlerini benimseyerek, dağıtılmış iş gücünüzü en son tehditlerden koruyabilir ve BT ekiplerini, kimin hangi kaynaklara eriştiğinin daha görünür olmasını sağlayarak donanımlı hale getirebilirsiniz. Ayrıca, hizmeti sürdürürken verileri ve fikri mülkiyeti korumak, büyüyen işletmenizin başarısının anahtarı olduğundan, bir ihlalden sonra görev açısından kritik işlevselliği sürdürmek için bir iş sürekliliği planınız olduğundan emin olun.

BT modernleştirmesinin hızlandırılması KOBİ’lerin büyümesini destekliyor

KOBİ liderleri, modernleştirmeyi, yalın, uygun maliyetli BT çözümleriyle hızlandırmanın önemini anlıyorlar. BT teknolojinizi ve süreçlerinizi ne kadar yüksek düzeyde modernleştirebilirseniz, büyüyen işletmeniz de o kadar hızlı bir şekilde yön değiştirip yenilik yapabilir.  Hizmet olarak sunulan yazılımlar (SaaS) ve bulut tabanlı çözümler; devreye alınması, sorunsuz bir şekilde ölçeklenmesi ve gerçekte kullandığınız şeye göre ücretlendirilmesi daha kolay olduğundan, BT’yi makul bir maliyetle optimize etmek açısından idealdir.

Uzaktan çalışma stratejisi KOBİ’lerde başarının anahtarı

Son olarak, KOBİ BT stratejinizin, uzaktan ve esnek çalışmayı olabildiğince sorunsuz hale getireceğinden emin olun.  ABD’li çalışanların %70’i, artık evden çalışmanın, teknolojik yetenekler açısından iş ofisiyle rekabet etmeye başladığına inanıyor ve bu da KOBİ BT liderlerinin %41’inin, şirketlerinde uzaktan çalışma deneyimini neden geliştirmek istediğini açıklamaya yardımcı oluyor. Gartner’ın, çalışanların %60’ının hibrit bir çalışma modelinde daha üretken hissettiğini bildirmesiyle birlikte, çalışanlarınızı, çalışacakları yeri seçme konusunda yetkilendirmek hem onlara hem de işinize fayda sağlıyor.

KOBİ büyümesi, akıllı BT stratejisiyle sağlanacak

Yeni güvenlik ve iş zorlukları karşısında bile, çevikliklerini en üst düzeye çıkarabilen BT stratejisine sahip KOBİ liderleri için gelecek parlak görünüyor. BT bütçelerinizi güvenliğe, modernleştirmeye ve esnek çalışmaya öncelik verecek şekilde tasarlarken, ileride büyümenize göre ölçeklenebilecek teknolojiyi seçmek ve kâr paylarını ödemek için her bir çözümün risklerini ve getirilerini tartın.

Teknoloji Makaleleri