Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Üretim bandı transferleri artık robot ile gerçekleşiyor

atlas-robotics-globaltechmagazineTürkiye’nin önde gelen süt ürünleri üreticisi Sütaş ve otonom mobil robot çözümleri sunan Atlas Robotics gıda sektöründe bir ilke imza attı. Sütaş’ın İzmir Tire fabrikasında üretim bandından çıkan peynirlerin dinlendirme deposuna transferini artık “robot” gerçekleştiriyor.

Dünyada yapay zekâ ve robotik teknolojilerinin gelişimi hızla sürerken, Türkiye’nin lider süt ürünleri üreticilerinden Sütaş ve otonom mobil robot çözümleri geliştiren Atlas Robotics bu alanda başarılı bir uygulamayı hayata geçirdi. Sütaş İzmir Tire fabrikasında üretim bandından çıkan süzme beyaz peynirlerin inkübasyon (dinlendirme) deposuna aktarılması artık transpalet operatörleriyle değil, robot ile gerçekleşiyor. Gıda sektöründe bir ilk olan uygulama, Sütaş’ın katkıları ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle Atlas Robotics tarafından geliştirilip devreye alındı.

İş kazalarına karşı bir kat daha önlem almaktan mutluyuz

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sütaş Tire Fabrika Müdürü Gökhan Işık, şunları söyledi: “Sütaş olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Muharrem Yılmaz’ın vizyoner yaklaşımıyla robotik teknolojisine yatırım yaptık. Atlas Robotics ile çalışmak bize ve projemize çok fazla fayda sağladı. Yerli ve milli bir ürün olması nedeniyle robotu ihtiyaç ve beklentimize göre geliştirdiler ve uyarladılar. Otomatik şarj edilebilen ve güzergâh üzerindeki motorlu kapıları açabilen robot, doğru rotayı bularak önüne çıkan engellere çarpmadan haftada yedi gün üç vardiya çalışabiliyor. Steril olmasının yanında stabil de davranan robot sayesinde hem hijyen hem de iş kazalarına karşı fabrikamızda bir kat daha önlem almaktan mutluyuz.”

Ar-Ge faaliyetlerimizi aralıksız sürdüreceğiz

Atlas Robotics COO’su Ahmet Kebabçıoğlu da şöyle konuştu: “Atlas Robotics ekibi startup olarak bu projeyi başarıyla tamamladı. Böylesi önemli bir çalışmaya Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Sütaş ile imza atmaktan mutluyuz ve gururluyuz. Gıda sektöründe bir ilk olan insansız araç teknolojisine sahip robotumuzun, iç ve dış pazarda hızla yaygınlaşmasını bekliyoruz. Kısa bir süre önce ScaleX Ventures liderliğinde 750 bin dolar tohum yatırımı aldık. Bu yeni yatırımın da katkısıyla Ar-Ge faaliyetlerimizi aralıksız sürdürerek, yıl sonuna kadar şirketimizi üç kat büyütmeyi planladık. 2023 yılında global pazara açılarak otonom istif robotları konusunda öncü ve lider bir firma olmayı hedefliyoruz.”

Teknoloji Makaleleri