Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

VPN hizmetlerinin az bilinen faydaları

kaspersky-globaltechmagazineVPN, çoğu kişinin çevrimiçi günlük görevleri yerine getirirken kişisel verileri korumak için bir yardımcı olarak gördüğü çok yönlü bir araçtır. Bununla birlikte internette gezinmek gibi standart görevlere ek olarak VPN’nin başka faydalı özellikleri de var.

VPN’ler kullanıcıların konumunu gizler ve IP adreslerini sunucunun yerleştirildiği ülkeyle değiştirir. Siteler, kullanıcının fiziksel olarak seçilen ülkede bulunduğu izlenimine kapılarak o ülkenin vatandaşıymış gibi interneti kullanmalarına olanak tanır.

VPN’lerle ilgili bir Araştırma ve Piyasa Anketi, VPN pazarının 2020’de 35,4 Milyar Dolar değerine ulaştığını öngörüyor. VPN’lerin popülaritesindeki bu artış, yalnızca pandeminin getirdiği evden çalışmadaki büyümeden değil, aynı zamanda dijitaldeki artıştan da kaynaklanıyor. Son birkaç yılda kazanılan farkındalık, kullanıcıları verilerinin nasıl ve nerede depolandığı konusunda daha fazla şeffaflık aramaya yönlendiriyor. Bu faktörleri göz önünde bulunduran araştırmacılar, VPN pazarının 2027 yılına kadar 107,6 Milyar Dolar değerine ulaşacağını tahmin ediyor.

Dünya çapında daha fazla insan günlük hayatında VPN hizmetlerini kullanmaya başladıkça, VPN’ler için bilinmesi gereken diğer senaryolar da ortaya çıkıyor:

Çevrimiçi flört hizmetlerinin güvenli kullanımı

Milyonlarca kişi artık bir partner bulmak için çevrimiçi arkadaşlık uygulamalarını veya sosyal ağ sitelerini kullanıyor. Ancak bu durum dolandırıcıları flört hizmetlerine çekiyor, çünkü bu platformlardaki insanların kişisel bir bağlantı aradıklarını ve bundan yararlanabileceklerini biliyorlar. Kaspersky’nin “Algoritmik çağda aşk” araştırmasına göre, ankete katılanların %5’i siber suçlular tarafından hedef alındı ve %31’ne dolandırıcılar tarafından temas sağlandı.

Bu nedenle veri gizliliği, flört uygulamaları kullanıcıları için ana endişelerden biri olmaya devam ediyor. Kaspersky araştırmasına ve Kaspersky Tüketici BT Güvenlik Riskleri Anketi 2021’e göre flört hizmeti kullanıcılarının %29’u akıllı telefonlarında VPN kullanıyor. VPN’nin her tür flört dolandırıcılığından koruyamayacağı, ancak birkaç senaryo için oldukça verimli olabileceği unutmamalıdır.

Örneğin VPN’lerin gizlilikle ilgili değerli faydalarından biri, gerçek konum bilgilerini potansiyel yeni tanıdıklardan gizlemesidir. Bununla birlikte, kullanıcıların, uygulamanın cihazlarının GPS konumunu kullanmadığından emin olmak için yine de dikkatli olmaları gerekir.

VPN’ler ayrıca metinler, sohbetler ve kişisel veriler için yetkisiz erişime karşı ek koruma katmanı görevi görebilir. Bu, yeni eşleşmelerle mesaj veya bilgi paylaşmak isteyebilecek kullanıcılar için önemlidir.

Çalışma verileri dünyanın her yerinden korunabilir

İki yıl önce pandeminin başlamasından bu yana evden çalışmak çok daha yaygın hale geldi. Owl Labs’in uzaktan çalışmaya ilişkin anketine göre, tam zamanlı çalışanların yaklaşık %70’i pandemi sırasında evden çalıştı ve ankete katılanların %81’i işverenlerinin COVID-19 bittiğinde uzaktan çalışmayı desteklemeye devam edeceğine inanıyor.

Uzaktan çalışma hem işletmeler hem de çalışanlar için kolaylık ve esneklik sunarken, aynı zamanda çeşitli siber güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Çalışanlar şirket sunucularındaki veya ev ağlarındaki hassas bilgilere giderek daha fazla erişim sağladıkça, kurumsal verileri koruma ihtiyacı da artıyor.

VPN, evden çalışırken gizliliği ve işletmenin çevrimiçi güvenliğini korumaya yardımcı olan önemli bir araçtır. VPN, veri trafiğini ve uç noktaları AES-256 şifrelemesiyle korur. Bu, müşteri kayıtları ve finansal veriler dahil olmak üzere çevrimiçi verilerin izlenmemesini ve yetkisiz kişiler tarafından erişilememesini sağlanabileceği anlamına gelir.

Nerede olunursa olunsun süper hızlı erişim

İnternet servis sağlayıcılar bazen çeşitli hizmetlere, web sitelerine, oyunlara ve diğer portallara erişimi kısıtlayabilir ve bu aynı sitenin farklı ülkelerde farklı hızlarda yüklenmesine neden olabilir. Sunucunun coğrafyasını değiştirerek bu sorunu önlemek için VPN kullanılabilir. Bu, yükleme siteleri üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasına ve trafik hızı düzenlemesinden kaçınılmaya olanak tanır. Böylece bu hizmetler hız kaybetmeden kullanılabilir.

Bu, trafik hızını kaybetmeden farklı ülkelerden oyunlara erişmesi gereken oyuncular için özellikle yararlı olabilir. VPN, oyun hizmetinin konumuyla eşleşen bir sunucuya geçerek gecikmeyi ve ping süresini azaltır.

Arama sorgularında yerel sonuçlara erişim

Arama motorları sorguları konuma göre filtreler ve sıralar. Bu talebinizle ilgili bilgileri içeren yerel sitelerin ve portalların listenin en üstünde yer alacağı anlamına gelir.

Bu nedenle yabancı bir ülke ziyaret ediliyorsa ve yola çıkmadan önce ilgi çekici yerler ve turistik mekanlarla ilgili en iyi öneriler bulunmak isteniyorsa, seçilen bölgenin sunucularına bağlanmak için bir VPN kullanılması düşünülebilir. Bu, yerel aramaların ve sıralamaların keşfedilmesine ve daha özel öneriler alınmasına olanak tanır.

Dünyanın her yerinden içerik akışına erişim

VPN’ler erişim hızı sorununu eşitlemenin yanı sıra, kullanıcıların akış platformlarındaki mevcut içeriğin coğrafyasını genişletmesine de olanak tanır. Bazı akış hizmetleri bunu bölgeye bağlı olarak yerelleştirir. Bu, farklı ülkelerden (örneğin Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri) kullanıcıların farklı koleksiyonlar ve diziler görecekleri anlamına gelir.

VPN kullanmak, farklı coğrafi konumlardan içeriğe erişimi sağlar. Kullanıcılar evde başka bir ülkede bulunan bir diziyi izleyebilirken, yurtdışında bir iş seyahatindeyken kendi ülkelerindeki bir şeye göz atabilir. Örneğin Kaspersky VPN Secure Connection, dünyanın dört bir yanındaki sunuculara bağlanarak kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar Netflix, Amazon Prime, BBC iPlayer, Hulu, HBO Max ve Disney+ platformlarındaki bölgesel içeriğe erişmelerine olanak tanır.

Bunlar, standart güvenlik ve gizlilik görevlerine ek olarak VPN’nin sunabileceği ilgi çekici imkanlardan sadece birkaçı. Son yıllarda, daha fazla hizmetin çevrimiçi olarak erişilebilir hale gelmesi ve dijital alanın artan popülaritesiyle birlikte VPN, günlük kullanım için güvenilir bir yardımcı haline geldi ve kullanıcılarını korumaya ve verileri güvende tutmaya yardımcı oldu.

Teknoloji Makaleleri