Salı, Mayıs 28, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Güvenlikte yapay zeka ve öğrenen makinelerin rolü

fortinet-globaltechmagazineFortinet, yapay zeka ve öğrenen makineler yolculuğuna on yıldan uzun bir süre önce başladı. Fortinet Security Fabric, kullanıcılara en çok fayda sağlayacak alanlara uygulanan öğrenen makineler (ÖM) ve yapay zekayı (YZ) içeriyor. Bunun içerisinde, şirket içinde web trafiğini araştırmak, faydalı NOC verileri toplamak, kötü amaçlı nesneleri tespit etmek için yüz tanımayı kullanmak veya bulutta (FortiGuard) kötü niyetli web kampanyalarını izleme, çıkarımda bulunma eğitimi ile sıfır gün tespiti ve daha fazlası yer alıyor.

Farkında olsak da olmasak da yapay zeka (YZ) ve öğrenen makineler (ÖM) hayatımızın her anında rol oynuyor. Uyandığımız andan itibaren, akıllı cihazlar ısıtıcılarımızı ve ışıklarımızı ne zaman açacağımıza karar veriyor, sosyal medya bize hangi haberlerin tanıtılacağını seçmek için karmaşık algoritmalar kullanıyor ve Google Haritalar gün boyunca bizi yönlendiriyor. Biz uyurken bile YZ, Google Home ve Apple Watches gibi akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla uyku düzenimiz izleniyor, ne zaman iyi bir uyku çektiğimiz belirleniyor ve hatta sağlığımız takip ediliyor.

Öğrenen Makineler ve Yapay Zeka nedir?

Öğrenen makineler ve yapay zekanın en basit tanımları şöyle: Öğrenen makineler, bilgisayarların bir şeyi nasıl yapacağını öğrenmesini sağlamayı içerir ve eğitim verileri, bilgi gibi girdileri gerektirir; YZ ise öğrenilen bilgiyi uygulamayı hedefler. YZ, veri tabanlı iş veya teknik sorunları çözmeye çalışır, kullanıcılara karar verme sürecinde yardımcı olur veya kendisi karar verir (o şekilde programlanmışsa). Gerektiğinde, hiçbir insan beyninin işleyemeyeceği büyük veri kümelerini hızlı bir şekilde analiz etmek için kullanılabilir ve bir konu hakkında YZ destekli kararlar ve sonuçlar üretebilir.

Peki yapay zeka mükemmel mi? Her zaman değil. Herhangi bir bilgisayar programı, yalnızca programcısı kadar mükemmeldir ve herhangi bir ÖM veya YZ, yalnızca aldığı bilgi beslemesi kadar iyidir. Bazı YZ algoritmalarında iyi bilinen programatik önyargı örnekleri ve sohbet robotlarının yanlış verilerle eğitildikleri için hatalar yaptığı örnekler vardır. Dolayısıyla, bu alanda gidilecek daha çok yol olsa da bu algoritmalar, hata payı daha yüksek olan insanlara göre önemli faydalar sağlayabilir.

  • Kullanıcıları kimlik avı tuzağına düşürmek ve güvenlik önlemlerini atlamak için incelikli sahte videolar ve görüntüler oluşturmak. Bunlar, özellikle sosyal medya sitelerinde sahte kimlikler oluşturmak için yaygın.
  • Kimlik doğrulama korumalarını atlamak için CAPTCHA’ları çözme.
  • Saldırganları hedef almak için kuruluşlar hakkında açık kaynak istihbaratı toplamak.

Kötü amaçlı yazılım endüstrisinde YZ ihtiyacını tetikleyen büyük değişiklik, buluşsal yöntemler ve uyarlanabilir kötü amaçlı yazılımlardı. Neredeyse bir gecede, manüel olarak ilgilenilmesi gereken kötü amaçlı yazılım hacminden, olağanüstü oranlarda katlanarak artan vaka sayılarına geçildi. Bu doğrultuda Fortinet, yapay zeka ve öğrenen makinelere adapte olan çözümler geliştirdi.

Fortinet’in NGFW’leri yalnızca makine öğrenimi için etkin değil, aynı zamanda eksiksiz bir makine öğrenimi için aktif Güvenlik Yapısı da sağlıyor. Kurumlar kapsamlı, entegre ve otomatikleştirilmiş Security Fabric ile sunulan deneyim, yenilikçilik ve rekabet avantajı için Fortinet’e güveniyor. Fortinet, daha yenilikçi ÖM özellikli çözümler sunmaya devam ediyor.

Teknoloji Makaleleri