Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Ofisler açılsa da hibrit çalışma yaklaşımı önemini koruyor

VMware-toplanti-gorsel-globaltechmagazineVMware’in her yıl binlerce tüketiciyle gerçekleştirdiği Digital Frontier 4.0 araştırmasına göre tüketiciler dijital gelişmeleri desteklerken şirketlerle paylaşılan verilerin hassasiyetini de unutmuyor. Öte yandan hibrit çalışmanın devam ettiği günümüzde şirketlerin çalışanlarına sağladığı deneyim büyük rol oynuyor. Ayrıca VMware küresel dijital dönüşüm lideri Atos ile işbirliğinin kapsamını genişletiyor ve McLaren’in Formula 1 ekibinin gittiği her yerde yüksek hıza ve performansa sahip olmasını sağlıyor.

Kurumsal yazılımın öncü yenilikçi şirketi VMware, günümüzün teknolojik gelişmelerine yönelik görüşlerin incelendiği araştırmalarını, gözlemledikleri trendleri ve öncü şirketlerle gerçekleştirdiği işbirliklerini paylaştı. Dijital dönüşüm alanında küresel bir lider olan Atos ile şirketler arasında veri alışverişini artıran platformlar üzerinde çalışan VMware, McLaren’in Formula 1 ekibinin de dijital altyapısını destekliyor. Yaptığı araştırmalarla da hem tüketicilerin hem de kurumsal BT dünyasının yaklaşımlarına dair önemli bilgiler ortaya çıkarıyor.

Tüketiciler hızlı inovasyon yerine dünyayı daha iyi bir yer yapacak gelişmeler istiyor

VMware’in her yıl binlerce katılımcıyla gerçekleştirdiği Digital Frontier 4.0 araştırması, 5 ülkede yer alan 6.000’den fazla tüketicinin yaklaşımlarını içeriyor. Finansal hizmetler, perakende, sağlık ve bu yıl ilk defa kamu altbaşlıklarında soruların yer aldığı ankete göre verilerin hassasiyeti, kullanıcılarda çekimserlik yaratıyor ve Avrupalı tüketicilerin yüzde 66’sı kişisel verilerine kimin erişebildiğini ve nasıl kullanıldığını bilmiyor. Sadece yüzde 12’lik bir kesim biliyor. Katılımcıların yüzde 58’i de online ve dijital ayak izlerinin güvenliğinden endişe duyuyor. Yüzde 72’si teknolojinin yanlış bilgiyi yaymak için kullanılmasından endişe duyuyor. Yüzde 48’i şirketlerin cihazlarında neler yaptığını takip ve kayıt ettiğinden şüpheleniyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran VMware Türkiye Ülke Direktörü Murat Mediçeler, şunları söyledi: “Digital Frontier 4.0 araştırmamızın açığa çıkarttığı veriler, kullanıcıların verilerine dair genel olarak bir çekimserliğe sahip olduğunu gösteriyor. Öte yandan tüm bu görüşlere rağmen birçok kişi dijital gelişmeleri de destekliyor. Bu gelişmeler ekonomi, topluluk ve gezegenimiz gibi birçok alanda faydalar oluşturuyor ancak çok fazlası da çekimserlik yaratabiliyor. Tüketiciler hızlı inovasyon yerine dünyayı daha iyi bir yer yapacak gelişmeler istiyor. Öyle ki katılımcıların yüzde 58’i teknolojinin, yeni iş ve yaşam alanları oluşmasına vesile olarak ülkelerinin dijital anlamda gelişmesine katkı sağladığını belirtiyor. Yüzde 47’si de yeni teknolojilerinin göz korkutabildiğini ama vatandaşların ve topluluğun sahip olduğu koşulları iyileştirmek için de gerektiğini kabul ediyor. Bu çıktıları göz önünde bulundurduğumuzda VMware olarak müşterilerin verilerinin güvende olduğundan ve sorumlu bir şekilde kullanıldığından emin olduğu ve tüm paydaşların siber saldırılara karşı etkili bir şekilde korunduğu bir gelecek için çalışıyoruz. Bu kapsamda çoklu bulut platformumuzla yerel ve bölgesel dijital ve veri ekonomilerinin büyümesine yardımcı oluyoruz. Ayrıca çözümlerimizin Avrupa’da ve diğer bölgelerdeki yeni nesil veri altyapılarıyla da uyumlu olmasını sağlıyoruz.”

Şirketlerin her yerden çalışma esnekliği sunan teknolojilere yatırım yapması ama bu sırada güvenliği elden bırakmaması gerekiyor

COVID-19, şirketlerin işleyişinde köklü değişimlere neden oldu. Şimdi şirketler yola nasıl devam edeceklerini belirlemek için stratejiler oluşturuyor. Ancak nerede ve nasıl çalışmak istendiği sorulduğunda yaş grupları arasında bir fikir birliğinin olmadığı görülüyor. 18-25 yaş aralığındakilerinin yüzde 65’i uzaktan çalışmayı isterken, 56+ yaş aralığında bu oran yüzde 13’e düşüyor. Bu yüzden şirketlerin bu farklı yaklaşımları kapsayacak esnek imkanlar sunması kritik önem taşıyor.

Şirketlerin her yerden çalışma esnekliği sunan teknolojilere yatırım yapması ve bu sırada da ofise gelmeyen çalışanları destekleyecek bir kültür oluşturulması gerektiğini aktaran VMware Kıdemli İş Çözümleri Stratejisti Töre Duman, “Çalışanlar yeni dijital ve hibrit çağda nerede veya nasıl çalışıyor olursa olsun değer görmek, desteklenmek ve cesaretlendirilmek istiyor. Bu da şirketlere çalışmak için en iyi yerlerden biri olma fırsatını sunuyor. Ayrıca Her Yerde İş Gücü’nü gerçekleştirmek için dijital deneyim teknolojilerine de yatırım yapabiliyorlar. Tüm bunlarla birlikte güvenliği de elden bırakmamak gerekiyor çünkü çalışanlar işlerini farklı noktadan yaptığı için kurumsal yapılar artık merkezi yapısından uzaklaşıyor. Güvenliği sağlamak için akla gelen ilk yöntemlerden birisi de sunulan imkanları mümkün olduğunca kısıtlamak ve bu sayede kötü niyetli aktörleri uzak tutmak olabiliyor. Ancak günümüzün hibrit dünyasında bu yaklaşım gün geçtikçe geçerliliğini kaybediyor. Bu yüzden Sıfır Güven yaklaşımı öne çıkıyor. Şirketlerin önümüzdeki 5 yılda rekabetten düşmemesi için hibrit ve merkezi olmayan bir yapıya geçmesi şart. Güvenliğinde de bu yaklaşımı benimsemesi gerekiyor. Bunu da Sıfır Güven yaklaşımı sunuyor” diyor.

Şirketler arasında veri alışverişini artıran, birlikte çalışabilmesini sağlayan ve ek gelir alanları oluşturan Data Spaces artık daha hızlı geliştiriliyor

VMware şirketlerin verilerinden daha fazla değeri daha kolay çıkartabilmesi için dijital dönüşüm alanında küresel bir lider ve siber güvenlik, bulut ve yüksek performanslı bilişimde Avrupa birincisi olan Atos ile stratejik işbirliğinin kapsamını genişletti.

VMware Türkiye Ülke Direktörü Murat Mediçeler, büyüyen işbirliğiyle ilgili şunları söylüyor: “Bu adımı temel altyapıları ne olursa olsun şirketler arasında veri alışverişini artıran, birlikte çalışabilmesini sağlayan, ek gelir alanları oluşturan ve veri egemenliği sunan platformlardan oluşan Data Spaces’in geliştirmesini hızlandırmak için attık. Büyüttüğümüz işbirliğimiz sayesinde şirketler, ulusal ve bölgesel dijital ekonomileri desteklemek için verileri ve sektör uygulamalarını daha stratejik bir şekilde kullanabilen ve paylaşabilen entegre özellikler sunabilecek. Bununla birlikte Gaia-X mimarisine uyumlu imkanlar sunacağız ve ortak kurallara uygun yeni dijital platformlar aracılığıyla veri alışverişini hızlandırmayı amaçlayan Gaia-X girişiminin önemli bir destekçisi olacağız. Ek olarak çoklu bulut ve uygulama modernizasyon imkanlarımızı Atos bulutu ile birleştirmenin yanı sıra Atos’un siber güvenlik uzmanlığı ve teknoloji entegrasyonunu da kullanacağız. Şirketler makine öğrenimi ile yapay zeka hizmetleri oluşturarak mevcut verilerini daha etkili bir şekilde kullanabilecek ve daha fazla gelir elde edebilecek.”

Şirketler ofisini açıyor ancak hibrit çalışma yaklaşımı önemini koruyor

COVID-19, şirketlerin işleyişi kadar çalışanların iş yapış şekillerinde de önemli değişimler yarattı. VMware de Forrester Consulting ile birlikte işlerini istedikleri yerden yapan çalışanların deneyimlerinin nasıl iyileştirilebileceğini incelediği bir araştırma yaptı. Optimizing Digital Employee Experience for Anywhere Work isimli araştırmaya göre dijital çalışan deneyimi ya da kısaca DEX, çalışanlarının işlerini verimli ve istekli bir şekilde yapabilmesini sağlamak için kilit rol oynuyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran VMware Kıdemli İş Çözümleri Stratejisti Töre Duman, “Forrester Consulting’le birlikte yaptığımız araştırmada her yerden çalışma düzeninde iyi tasarlanmış bir çalışan deneyiminin faydalarını inceledik. 537 küresel BT karar vericisinin katıldığı ankette liderlerin çalışanların verimliliğini artıran, sorunlarının daha hızlı çözülmesini sağlayan ve güvenlik risklerini azaltan entegre DEX çözümüne fazlasıyla önem verdiğini gözlemledik. Şirketlerin yüzde 75’i dijital çalışan deneyimini (DEX) ilk öncelikleri arasına dahil etmesi ve yüzde 25’i kapsamlı bir DEX çözümünü uygularken, yüzde 60’ının da önümüzdeki 2 yıl içinde yapmayı planlaması, gözlemlerimizi destekliyor” diyor.

McLaren Formula 1 takımı neredeyse VMware de orada

Formula 1, ekiplerin sıkça farklı noktalara gitmesi gerektiği bir organizasyon. Bu da her iki nokta arasında yarış stratejileri için hayati öneme sahip ekipmanların toplanması, yeniden kurulması ve çalıştırılması anlamına geliyor.

McLaren Racing ile gerçekleştirilen işbirliği hakkında konuşan VMware Türkiye Ülke Direktörü Murat Mediçeler, “Formula 1 sezonu boyunca takımlar 5 kıtadaki 20’den fazla ülkeye seyahat ediyor ve gittiği her yerde ekipmanlarını kuruyor. Biz de McLaren Formula 1 Takımı’nın Resmi İş Ortağı olarak çoklu bulut çözümlerimizle McLaren ekibinin dünyanın her yerinde yüksek hız ve güvenle çalışabilmesini sağlıyoruz. McLaren artık uygulamaları ve verileri için gereken esnekliğe ve kontrole sahip oluyor. Böylece dünya şampiyonluğu için rekabette avantaj kazanıyorlar ve performanslarını artırıyorlar” diyor.

VMworld seviye atlıyor ve VMware Explore oluyor

VMware’in öncü etkinliği VMworld’ün iyileştirilmiş hali olan VMware Explore, çoklu bulut dünyasını şekillendirmeye yardımcı olan daha fazla teknolojiyi, ekosistemi ve geliştirici topluluklarını bünyesinde barındıracak. VMware Explore US, 29 Ağustos – 1 Eylül 2022 tarihlerinde San Francisco’daki Moscone Center’da yer alacak. Yılın ilerleyen aylarında ise VMware Explore Europe, 7-10 Kasım 2022 tarihlerinde Barselona, İspanya’daki Fira Gran Via’da gerçekleşecek. VMware Explore’un diğer bölgesel etkinlikleri de Brezilya’da (19-20 Ekim), Çin’de (17-18 Kasım), Japonya’da (15-16 Kasım) ve Singapur’da (15-16 Kasım) olacak.

VMware Kıdemli İş Çözümleri Stratejisti Töre Duman, yenilenen etkinlikleri hakkında şunları söylüyor: “Yenilenmiş bir müşteri etkinliği sunacak olan VMware Explore’da katılımcılar tanıdığı veya tanışacağı iş arkadaşları üzerinden bağlantılarını yenileme fırsatını yakalayacak. Ayrıca hem fiziksel gerçekleşecek hem de kaydının her zaman izlenebileceği etkinliğin takviminde iş odaklı daha fazla oturum, müşteri başarı öyküleri, topluluk buluşmaları, yenilenmiş bir katılımcı deneyimi ve teknik açıdan zengin içerikler bulunuyor.”

Teknoloji Makaleleri