Cuma, Haziran 14, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Red Hat Cloud Services portföyünü genişletti

Red-Hat-globaltechmagazineAçık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, Red Hat Cloud Services portföyündeki yenilikleri duyurdu. Hibrit bulut ortamlarında bulut yerlisi uygulamalar geliştiren, kullanıma sunan ve ölçeklendiren müşteriler artık tamamen yönetilen ve iyileştirilen kullanıcı deneyiminden faydalanabiliyor.

Hibrit işletim ortamları, birçok şirketin operasyonlarında tercih ettiği bir teknoloji haline geldi. Analiz firması IDC, “2024’e kadar şirketlerin yüzde 50’sinin, süreçlerinin her yerde tutarlı bir şekilde işleyebilmesi için bulut yerlisi teknolojiler gibi bulut hizmetlerinin sağladığı imkanlara sahip uygulamalar kullanacağını” öngörüyor. Müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif deneyimler sunmak isteyen şirketlerin ölçeklendirmenin neden olduğu karmaşıklıkları ortadan kaldıracak hibrit bir altyapıya ihtiyacı oluyor.

Red Hat Cloud Services, hibrit bulutun karmaşıklıklarını ortadan kaldıracak şekilde tasarlandı. Günümüzde şirketler uygulamaların fazlalığı ve monolitik uygulama desteği gibi zorluklarla mücadele ediyor. Başarılı olmak için bu şirketlerin uygulamalarını modernleştirirken dağıtma süresini kısaltacak ve operasyonel avantaj sağlayacak araçlar kullanması gerekiyor.

Şirketlerin bulut yerlisi uygulama geliştirme çalışmalarını desteklemek için Red Hat aşağıdaki gibi yeni bulut hizmetlerini duyurdu:

  • Red Hat OpenShift Service Registry, ekiplerin uygulama programlama arayüzlerini (API) ve şemalarını yayınlamalarına, keşfetmelerine ve yeniden kullanmalarına yardımcı oluyor.
  • Red Hat OpenShift Connectors, çeşitli üçüncü taraf sistemlere önceden oluşturulmuş bağlantı sağlıyor ve Apache Kafka için Red Hat OpenShift Streams ile kodsuz entegrasyon imkanı sunuyor.
  • Red Hat OpenShift Database Access ile Hizmet olarak Veritabanı’nı (Database as a Service, DBaaS) hibrit bulut ortamlarında tutarlı bir şekilde kullanılabiliyor. Böylece OpenShift yöneticilerinin birden çok üçüncü taraf veritabanı hizmetine kolayca erişilebiliyor ve yönetilebiliyor. Ayrıca geliştiricilerin bulut veritabanlarına kaynak ayırma ve erişim deneyimlerini de basitleştiriyor.

Red Hat Cloud Services portföyü, sektörün öncü kurumsal Kubernetes platformu Red Hat OpenShift ile sıkı bir entegrasyona sahip. Bu entegrasyon mevcut uygulamaları modernleştirmek, bulut yerlisi uygulamalar oluşturmak, geliştirmeyi kolaylaştırmak, uygulamaları daha akıllı hale getirmek ve üçüncü parti hizmetleri entegre etmek için bir temel sağlıyor.

Red Hat, mevcut Cloud Services portföyüne de aşağıdaki geliştirmeleri ekledi:

  • Veri bilimcileri ve geliştiriciler için yönetilen bir bulut hizmeti olan Red Hat OpenShift Data Science, öğrenen makineler (ML) modellerini hızlıca geliştirmek, eğitmek ve test etmek için tamamen desteklenen bir koruma alanı (sandbox) sağlıyor. Ayrıca OpenShift Dedicated ve Red Hat OpenShift Service on AWS müşterileri de buna eklenti olarak ulaşabiliyor. PCI gibi standartlarla uyumluluğu iyileştirecek güncellemelerin yapıldığı bu hizmet sayesinde müşteriler yılın ilerleyen aylarında öncü bir veri iş ortağı olan Starburst’tün yönetilen ISV (Bağımsız Yazılım Sağlayıcı) çözümlerinden avantaj kazanabilecek.
  • Tamamen barındırılan ve yönetilen bir Kafka hizmeti olan Red Hat OpenShift Streams for Apache Kafka, artık ayrıntılı kimlik ve erişim yönetimine ek olarak ölçüm ve izleme panolarına erişimi destekliyor. Uyumluluğu iyileştirmek için PCI sertifikaları da eklendi.
  • Barındırılan ve yönetilen OpenShift API Management hizmetiyle API’ya öncelik veren uygulamaların hızlıca geliştirilmesini ve hizmete alınmasını sağlayan Red Hat OpenShift API Management, deneme için Developer Sandbox for Red Hat OpenShift üzerinden erişilebilir durumda. PCI, ISO ve SOC2 sertifikasyonu ve bir API tasarımcı önizlemesi gibi güvenlik ve uyumluluk desteğini geliştirmek için güncellemeler eklendi.

BITMARCK, Boston University ve electrical training ALLIANCE gibi öncü kurumlar bulut yerlisi uygulamalarını oluşturmak, hizmete almak ve ölçeklendirmek için Red Hat’in bulut hizmetlerinden avantaj kazanıyor. Tamamen barındırılan ve yönetilen bu bulut hizmetleri operasyonel sorumluluğu ve desteği Red Hat’e aktararak şirketlerin yeni inovasyona daha fazla güç vermesini ve talepleri karşılamaya odaklanmasını sağlıyor.

BT ve kurumsal ihtiyaçlar gelişmeye devam ederken Red Hat de uygulama geliştirme ve dağıtma çalışmalarını modernleştiren şirketleri desteklemek için ürünlerinde ve çözümlerinde hızlı inovasyonlara imza atıyor.

Red Hat Kıdemli Başkan Yardımcısı Ashesh Badani, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Müşterilerin hibrit ortamındaki karmaşıklıkları gidererek uygulama altyapılarının daha dayanıklı, yönetilebilir ve gözlemlenebilir olmasını sağlayacak çözümlere ihtiyacı var. Red Hat olarak biz de bu ihtiyaçları hibrit inovasyon çağı için özel olarak oluşturulmuş ve hem geliştiricilerin hem de operatörlerin verimliliğini artırmak için optimize edilmiş yeni ve güncellenmiş bulut hizmetleriyle giderilmesine yardımcı oluyoruz. Yapılan bu iyileştirmeler, liderlerin yeni ürünleri ve hizmetleri pazara daha hızlı sunabilmesini ve kurumsal değeri artırmasını sağlıyor.”

Electrical Training ALLIANCE BT Mimarı Stephen Boyd ise “Red Hat ile iş ortaklığımız ETA olarak yeni nesil elektrik teknisyenlerine verdiğimiz kaliteli eğitimlerin yönetiminde devrim niteliğinde değişimlerden geçmesini sağlarken dijital dönüşüm yolculuğumuzu da iyileştiriyor. Küçük bir ekip olarak Red Hat OpenShift API Management’ın yönetilen hizmetlerinden aldığımız destek sayesinde işimize olumlu katkılar sağlayabiliyoruz ve müşterilerimize mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya daha fazla odaklanabiliyoruz” diyor.

BITMARCK Kurumsal Mimariden Sorumlu Yönetici Dirk Schäfers, şunları söylüyor: “Red Hat, bulut tabanlı çözümümüzü kullanıma açarken bizi başarılı bir şekilde destekledi. Red Hat Integration’ın sağladığı esneklik Red hat OpenShift’in temeliyle desteklendiğinde kurumsal hizmetlerimizi hızlıca ve kolayca modernleştirebildik. İşimize önemli faydalar sağlayan bu uygulama sayesinde tedavileri boyunca hastalara ve sağlayıcılara erişmek gerektiğinde sağlık hizmeti müşterilerimize destek olabiliyoruz.”

Starburst Teknoloji İş Ortaklıkları Başkanı Harrison Johnson da “Starburst olarak Red Hat ile iş ortaklığımız üzerinden artan veri yükünü ve AI/ML uygulamalarının karmaşıklığını Red Hat OpenShift Data Science üzerinde çalışan ve tamamen yönetilen Starburst Enterprise ve Starburst Galaxy ile gideriyoruz. Devam eden iş birliğimizde güvenilir ve ölçeklenebilir bir platformda verilere esnek erişim sağlamaya odaklanacağız ve şirketlerin çalışmalarını hızlandırmalarını sağlayacağız” diyor.

Teknoloji Makaleleri